Krótki przegląd mijającego tygodnia (31.05)

Olśniewająca wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

Od wczoraj tj. 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać pierwszą w historii polskiego muzealnictwa przekrojową wystawę poświęconą rzemiosłu artystycznemu w Polsce w nowożytności. Na ekspozycji “Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” pojawiło się blisko 500 dzieł sztuki złotniczej i jubilerskiej, w tym m.in. fundacje rodu Tyszkiewiczów wypożyczone na tą okazję z Wilna, klejnoty fundowane przez polskich monarchów, przede wszystkim Bonę Sforzę i Zygmunta Augusta czy diamentowa (po raz pierwszy opuści mury Jasnej Góry) i rubinowa sukienka cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Na przekrojowej wystawie zobaczyć można również inne kosztowności, takie jak zdobione kamieniami jubilerskimi i emalią złote amulety, miniaturowe trumienki, uchwyt do bukiecika kwiatów, urządzenie do higieny uszu i zębów czy przyrząd do mierzenia diamentów. Skarby będą prezentowane do 4 sierpnia br.

Marmurowe odkrycie w Rzymie

Marmurowa głowa została znaleziona podczas wykopalisk prowadzonych wzdłuż Via Alessandrina na rzymskim Forum Romanum. Fragment posągu był osadzony w późnośredniowiecznej ścianie co każe przypuszczać, że został użyty jako wtórny materiał budowlany. Eksperci początkowo sądzili, że delikatne rysy rzeźby przedstawiają twarz kobiety, jednak po wstępnych badaniach, jest prawie pewnym, że posąg przedstawiał Dionizosa, znanego również jako Bachus. W mitologii rzymskiej Bachus był bogiem płodności, dzikiej natury, winnej latorośli i wina. Stan zachowania rzeźby ocenia się jako doskonały. Szacuje się, że powstała w czasach Cesarstwa Rzymskiego (I w. p.n.e. – V w. n.e.). Burmistrz miasta zapowiada, że znalezisko z pewnością otrzyma “ciepłe powitanie wśród dziedzictwa Rzymu”.

Głowica z orłem w rękach bawarskiej policji

W ostatnich dniach w ofercie monachijskiego domu aukcyjnego Hermann Historica pojawiła się głowica z orłem ze sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, jednostki wojskowej okresu II Rzeczypospolitej. Z uwagi na fakt, że sztandary, jako insygnia jednostek Wojska Polskiego stanowią własność Skarbu Państwa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W drodze międzynarodowej pomocy prawnej doprowadzono do zabezpieczenia artefaktu przez Bawarską Krajową Policję Śledczą. Mimo fizycznego przejęcia obiektu, dom aukcyjny Hermann Historica zdecydował o jego wystawieniu na aukcji, nie będąc już we władaniu zabytku. Głowica z orłem została zlicytowana za kwotę 25 tys. euro. O fakcie tym resort kultury poinformował niemieckie organy ścigania. Po raz pierwszy w sprawie została zastosowania procedura europejskiego nakazu dochodzeniowego (END). Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że ze względu na dobro prowadzonego postępowania, szczegóły dotyczące charakteru przyszłych działań nie mogą być ujawniane.

Podwodny dowód czasów niewolnictwa

W wodach rzeki Mobile, płynącej przez teren amerykańskiego stanu Alabama, firmę archeologiczna Search Inc odnalazła wrak żaglowca „Clotilda”. Jednostka, była jedną z tych, które regularnie przemycały niewolników między kontynentem Afryki a USA. Mimo zakazu handlu niewolnikami w 1808 r. procedura sprowadzania pozbawionych wolności kobiet, mężczyzn i dzieci trwała kolejnych kilka lat. Prawo stopniowo się zaostrzało, w związku z czym z czasem “Clotilda” została zatopiona przez swoją własną załogę, która pragnęła ukryć wszelkie ślady swej przestępczej działalności. Odkrycie Clotildy jest niezwykłym znaleziskiem archeologicznym. Reprezentuje on jedną z najciemniejszych epok współczesnej historii, a jego wrak dostarcza nam teraz namacalnych dowodów w kwestii niewolnictwa – powiedziała Lisa Demetropoulos Jones, dyrektor wykonawczy Alabama Historical Commission.

Polscy architekci w Azerbejdżanie

Dzisiaj, 31 maja, Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczki pocztowe o wartości 3,30 zł emisji „Polscy architekci w Azerbejdżanie”. Niepowtarzalny wygląd miast Azerbejdżanu tworzyli na przestrzeni prawie tysiąca lat budowniczowie i architekci różnych narodów, różnych szkół i nurtów. Spośród nich wyróżniali się polscy architekci, którzy zbudowali w stolicy Azerbejdżanu Baku i w całym państwie ponad 700 budowli. Znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 51 mm x 39,5 mm, w nakładzie 160 000 sztuk. Blok zawiera 8 znaczków, na których przedstawiono różne sylwety budynków z Baku: budynek Gimnazjum Męskiego, budynek Bakijskiej Rady Miejskiej, budynek Żeńskiej Szkoły Tagijewa, Dom Melikowa, Meczet Hadży Soltan-Ali, Dom Murtuzy Muchtarowa, Willę Aga-Bały Kulijewa i budynek Bankiera Rotszyld. Autorem projektu znaczka jest Maciej Jędrysik.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora