Krótki przegląd mijającego tygodnia (31.07)

Zaskakujące znaleziska w sklepie rybnym

Amfory, zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

W jednym ze sklepów w hiszpańskim mieście Alicante odnaleziono przypadkiem rzymskie amfory z 1 w. n.e. Funkcjonariusze podczas przeprowadzania rutynowej inspekcji dotyczącej przechowywania i sprzedaży mrożonych produktów rybnych znaleźli 13 starożytnych amfor używanych pierwotnie do transportu oliwy oraz jedną kotwicę z XVIII wieku. Naczynia zostały prawdopodobnie wydobyte z wraków statków u wybrzeży Morza Śródziemnego. Policja prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie łamania przepisów dotyczących posiadania historycznych artefaktów. Śledztwo prowadzone jest w sprawie świadomego posiadania przedmiotów o wątpliwym lub nielegalnym pochodzeniu i przestępstwa przeciwko dziedzictwu historycznemu.

Hybrydowa aukcja dzieł sztuki

We wtorek 28 lipca w Sotheby’s miała miejsce niezwykła “hybrydowa” aukcja dzieł sztuki, która odbyła się jednocześnie na trzech kontynentach. Wydarzenie noszące tytuł „Rembrandt to Richter” odbyło się wyłącznie online oraz przez telefon i po raz pierwszy w historii na jednej aukcji pojawiły się zarówno dzieła dawnych mistrzów jak i sztuka współczesna oraz aktualna. Z 62 wystawionych obiektów zostało sprzedanych aż 59 dzieł. Wydarzenie przyciągnęło łącznie 150 000 widzów za pośrednictwem strony internetowej domu aukcyjnego. Największe zainteresowanie wzbudziły dwa obrazy: abstrakcja Joana Miró z jego przełomowej „serii marzeń” pt. Peinture (Femme au Chapeau Rouge) oraz autoportret Rembrandta. Rekordy aukcyjne zostały ustanowione dla trzech artystów, m.in. mistrza włoskiego renesansu Paola Uccello.

Muzeum Narciarstwa Beskidzkiego

Kryształowe Kule Adama Małysza, fot. Wikipedia

Muzeum Narciarstwa Beskidzkiego im. Adam Małysza powstanie w Wiśle. Obiekt ma być podzielony na kilka stref, w których zwiedzający zobaczą m.in. trofea sportowe, puchary, nagrody, stroje sportowe czy kolekcje nart. Informacje będą wyświetlane dzięki panelom dotykowym. Ponadto można będzie zobaczyć filmy przedstawiające przebieg kariery zawodowej i najważniejsze sukcesy zawodnika. Jedna ze stref muzeum zostanie zaaranżowana jako miejsce startowe skoczka – ze zboczem, schodami i belką startową. Będzie można wsunąć się w atrapy butów, założyć narty i wykonać wirtualny skok. W muzeum będą również odbywały się różnego rodzaju mikrokonferencje, spotkania i szkolenia. Nie znana jest jeszcze data otwarcia placówki.

Chłopi w malarskiej odsłonie

Jacek Malczewski, Portret Władysława Reymonta, fot. Wikipedia

Twórcy głośnego filmu animowanego “Twój Vincent” z 2017 r. stworzą nową pełnometrażową malarską animację. Tym razem będzie to ekranizacja powieści “Chłopi” polskiego noblisty Władysława Reymonta. Artyści biorący udział w projekcie będą inspirować się malarstwem polskim przełomu XIX i XX wieku, m.in. dziełami Leona Wyczółkowskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera i Jacka Malczewskiego. Podobnie jak w przypadku „Twojego Vincenta”, każda klatka nowego filmu zostanie namalowana ręcznie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że „Twój Vincent” był pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, przy której pracowało aż 125 artystów z 19 krajów. Stworzyli około 65 tys. obrazów malowanych farbą olejną na płótnie. Na jedną sekundę filmu przypadało 12 prac. Wiosną tego roku na realizację projektu „Chłopi” Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał dotację w wysokości 4 mln zł.

Kaplica Zygmuntowska otwarta dla zwiedzających

fot. Wikipedia

Kaplica Zygmuntowska – jedno z najwspanialszych dzieł architektury renesansowej w Europie – od soboty, 1 sierpnia, przez miesiąc będzie dostępna dla turystów. Znajdująca się w katedrze na Wawelu kaplica na co dzień jest widoczna tylko przez zamkniętą kratę. Otwarcie ma nastąpić z okazji obchodów 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta. Kaplicę zaprojektował włoski architekt i rzeźbiarz Bartholomeo Berrecci. Król Zygmunt Stary postanowiły ufundować ją po śmierci pierwszej żony Barbary Zapolyi. Miała być mauzoleum rodowym Jagiellonów. Została wybudowana w latach 1517 – 1533, jej dach na polecenie królowej Anny Jagiellonki został w 1591 roku pozłocony. „Teraz będzie można zobaczyć całe jej wyposażenie m.in. wspaniały ołtarz i miejsce, w którym podczas nabożeństw zasiadał król. Mamy nadzieję, że obecność we wnętrzu kaplicy stanie się okazją nie tylko do wspominania złotych czasów naszej historii, ale również do modlitwy za polskich królów” – powiedział proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora