Krótki przegląd mijającego tygodnia (9.10)

Mistrzowie reliefu na Zamku Królewskim

We wtorek, 6 października, na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się wystawa “Mistrzowie reliefu. Najcenniejsze plakiety XV-XVIII w. z dawnej kolekcji Andrzeja Ciechanowieckiego”. Na ekspozycji pojawiły się płaskorzeźbione metalowe plakiety zgromadzone przez Andrzeja S. Ciechanowieckiego (1924-2015), historyka sztuki, antykwariusza i kolekcjonera, od 1958 r. na stałe mieszkającego poza Polską. Kiedy w 1986 r. utworzona została Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich przy Zamku Królewskim w Warszawie, zbiór plakiet również został włączony do jej kolekcji. Wszystkie pokazywane podczas wystawy dzieła są pokazywane na Zamku Królewskim w Warszawie po raz pierwszy. Wystawa potrwa do 5 stycznia 2021 r.

Unikatowe znalezisko sprzed wieków

Wojownik scytyjski, fot. Wikipedia

W Cierpicach pod Toruniem odnaleziono ponad 150 wyrobów z brązu, w tym zdobionych fragmentów uprzęży końskiej, sprzed 2,5 tys. lat. Przedmioty były zawinięte w liście i włożone do skórzanego worka. Sposób zdobienia odnalezionych obiektów wskazuje na działalność nomadów, być może Scytów, we wczesnej epoce żelaza (VI w. p.n.e.). To pierwsze tego typu odkrycie z obszaru europy Środkowo-Wschodniej. W celu dokładnego przebadania odnalezionego skarbu planowane jest powołanie interdyscyplinarnego zespołu badawczego, w którego skład wejdą m.in. prehistorycy, archeometalurdzy, konserwatorzy i przedstawiciele nauk przyrodniczych. Po badaniach oraz pracach konserwatorskich znalezisko ma trafić do jednego z lokalnych muzeów.

Piękno polskiego designu

Zastaw naczyń Zbigniewa Horbowego, fot. Desa Unicum

Wczoraj, 8 października, w warszawskiej Desie Unicum odbyła się aukcja “Design. Piękno dla wszystkich”. Pod młotek trafiło m.in. wyjątkowe szkło autorstwa najważniejszych projektantów, unikatowe porcelitowe plakiety, dekoracyjne patery, malowana porcelana, ceramika, fajanse oraz tkaniny. Na aukcji pojawiły się kolekcjonerskie obiekty z kultowych polskich fabryk i producentów, w tym m.in. Zakładów Porcelany Stołowej “Ćmielów”, Zakładów Elektrotechnicznych Bracia Borkowscy S.A. czy Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD. Dużą popularnością cieszyły się meble, w tym biurko z pocz. XX w. projektu Josefa Hoffmanna sprzedane za 45 tys. zł, fotel z lat 50. XX w. proj. Jerzego Wołkowskiego (35 tys. zł) czy zestaw mebli Essex z lat 70. XX. w. proj. Aleksandra Kuczmy (18 tys. zł).

Słoweńska wystawa Andrzeja Wróblewskiego

fot. CŁ

Już w przyszłym tygodniu, 15 października, w Lublanie (Słowenia) nastąpi odbędzie się otwarcie wystawy „Andrzej Wróblewski. Waiting Room”. To pierwsza zagraniczna prezentacja, która skupia się na ostatnich latach twórczości polskiego artysty. Na ekspozycji w Moderna Galerija, jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie, pojawi się ponad 120 dzieł artysty z lat 1955–1957. Pośród nich dużą grupę stanowią obrazy niewystawiane nigdy wcześniej lub niepokazywane od ponad 60 lat. Na wystawie znajdą się m.in. 3 znane obrazy: „Poczekalnia I, Kolejka trwa”, „Poczekalnia II, (Ukrzesłowienie I)”, „Nagrobek, (Nagrobek kobieciarza)”, liczne gwasze, monotypie oraz kilkanaście wielkoformatowych prac powstałych na papierze pakowym. Ekspozycja jest największym przedsięwzięciem w 8-letniej historii działalności Fundacji Andrzeja Wróblewskiego, która realizuje misję promocji twórczości artysty w Polsce i na świecie. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza. Wystawa „Andrzej Wróblewski. Waiting Room” potrwa w stolicy Słowenii do 10 stycznia 2021 r.

Pierwsze takie muzeum w kraju

W Gdyni powstało pierwsze w Polsce… Muzeum Kart do Gry. W instytucji nazwanej “Ulicą Brydżową” możemy zobaczyć m.in. talię zaprojektowaną przez Salvadora Dalego, drzeworyty ze średniowiecznych warsztatów kartowniczych, talie z przedwojennych polskich wytwórni w Lwowie i Grodnie, jeden z czterech na świecie przyrządów do rozdawania kart, a nawet podatkowe edykty Fryderyka Wilhelma z XVIII w. Ekspozycję podzielono na tematyczne sale, w tym „Warsztat Kartownika”, „Gabinet Madame Lenormand”, „Pokój Piotrusia”, „Komnatę Stańczyka”, czy „Salon Klasyki”. W muzeum poznamy historię kart do gry, zaczynając od XVI wieku, poprzez rozwój kart w Europie i w Polsce oraz zobaczymy najciekawsze i najbardziej nowatorskie karty wydane na świecie, wśród których pojawiają się kolekcjonerskie „białe kruki”. Wystawę uzupełniają też m.in. plakaty teatralne i operowe, nad którymi pieczę ma Dama Pikowa, obrazy i grafiki, pocztówki (ze zbioru ponad 1500 pocztówek o tematyce karcianej w Muzeum wystawionych jest ok. 400), sprzęt karciany (prasy, szkatułki i rekwizyty), serwisy kawowe i wiele innych. Muzeum Kart do Gry jest częścią Gdyńskiego Centrum Animacji, nad którym czuwa Fundacja Rozwoju Edukacji Trefl.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora