Krótki przegląd mijającego tygodnia (26.06)

200 rocznica ostatniego starcia Napoleona – rekonstrukcja historyczna bitwy pod Waterloo

18 czerwca 1815 roku był wielką szansą dla Napoleona, który wrócił z wygniania na Elbie i miał szansę odbudowania swojego autorytetu jako kompetentnego wodza. Niestety, ta jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata zakończyła się kleską armii francuskiej. W 200 rocznicę bitwy zorganizowano rekonstrukcję historyczną w której wzięło udział ok. 5 tysięcy rekonstruktorów również z Polski oraz ok. 118 tysięcy widzów. Transmisję na żywo można było obejrzeć w TVP Historia.

 

Otwarcie portalu Kultura Dostępna

kultura dostępna

Wystawy, filmy, teatr i inne wydarzenia kulturalne za mniej niż 20 zł.
Nowy portal Kultura Dostępna, który swoje otwarcie miał 24 czerwca, to przede wszystkim wyszukiwarka, która pozwoli nam znaleźć tanie wydarzenia kulturalne w obrębie naszego miasta. Na stronie podane są również informacje na temat ciekawych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić. Projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma na celu zmniejszenie barier finansowych i kompetencyjnych utrudniających kontakt z kulturą.

 

Rocznica: Order Virtuti Militari

medal

W tym tygodniu swój jubileusz obchodził najstarszy order wojskowy na świecie, czyli „Virtuti Militari”, k†óry został ustanowiony przez króla Stanisława Augusta 22 czerwca 1792 roku.

 

Otwarcie nowego oddziału Muzeum Ślaskiego

W latach 2012-13 trwała akcja „Dopiszmy się do historii” w ramach której Ślązacy przekazali dla Ślaskiego Muzeum prawie 1800 pamiątek, które teraz złożyły się na niezwykłą wystawę. Wspomniane dary można oglądąć w podziemiach nowo otwartej siedziby Muzeum Śląskiego. Do końca sierpnia nową placówkę można zwiedzać za darmo.

„Nie uciekamy od założeń i głównej myśli Dobrowolskiego, by prezentować sztukę i malarstwo polskie, jednak mamy rok 2015, dlatego naszym głównym celem będzie pokazanie całego dorobku artystycznego i intelektualnego Górnego Śląska, a nowa siedziba Muzeum Śląskiego jest emanacją tych dokonań” – mówi dyrektorka Muzeum.

 

Rocznica: Maszyna do pisania

23.06.1868 Christopher Sholes opatentował maszynę do pisania. Sholes stworzył układ klawiszy znany dziś jako QWERTY, używany obecnie w urządzeniach komputerowych i niektórych telefonach komórkowych.  Jednym ze znanych kolekcjonerów maszyn do pisania jest aktor Tom Hanks, który zbiera egzemplarze wyprodukowane po 1930 roku. Jego zbiór liczy kilkaset modeli i wciąż się powiększa.

Podziel się tym artykułem!