Krótki przegląd mijającego tygodnia 17.11

Cyfrowe skarby Łodzi

Już w tym miesiącu rusza projekt #dzilimysięŁodzią. Dzięki inicjatywie w sieci pojawi się ponad 500 unikatowych fotografii i archiwalnych pocztówek pochodzących ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, które będą pierwszą fazą procesu digitalizacji muzealnej kolekcji. Do obróbki cyfrowej wybraliśmy 500 obiektów. To m.in. fotografie z przełomu wieków autorstwa Bronisława Wilkoszewskiego, którego wszyscy interesujący się historią Łodzi doskonale znają oraz kilkadziesiąt lat młodsze zdjęcia wykonane przez Ignacego Płażewskiego. Ale w wersji cyfrowej będzie można oglądać nie tylko Łódź, także fotografie portretowe łodzian robione w najbardziej prestiżowych atelier – powiedziała Barbara Kurowska, dyrektor placówki. Poza zbiorem cennych zdjęć, możliwe będzie zapoznanie się z archiwalnymi widokówkami. Co ciekawe MMŁ udostępni również ich rewersy, dzięki czemu można będzie zapoznać się z ich treścią. Muzeum Miasta Łodzi jest pierwszą miejską placówką, która rozpoczęła digitalizację swoich zbiorów w tak szerokim zakresie. Jak dodała w jej ślady wkrótce mają pójść kolejne łódzkie instytucje, w tym m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa. Projekt #dzielimysięŁodzią został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzień dobry, w jakiej cenie Leonardo?

Pamiętacie obraz Leonarda da Vinci „Zbawiciel świata”, o którym pisaliśmy parę tygodni temu? W środę, 15 listopada br., został sprzedany na aukcji Domu Aukcyjnego Christie’s w Nowym Jorku za rekordową kwotę 450,3 mln dolarów! Jedyne dzieło renesansowego mistrza znajdujące się w rękach prywatnych niewątpliwie stało się główną atrakcją listopadowej aukcji sztuki powojennej i współczesnej. Rekordowa cena padła już w 19 minucie licytacji i stała się najwyższą w historii sprzedaży dzieł malarstwa na aukcjach publicznych. Poprzedni rekord został ustanowiony w maju 2015 r. dzięki obrazowi autorstwa Pabla Picasso “Kobiety Algieru” sprzedanemu za 179,4 mln. dolarów, także na aukcji Domu Aukcyjnego Christie’s NY. Nie ujawniono tożsamości nowego właściciela dzieła, które kupiono poprzez licytację telefoniczną. Autentyczność dzieła wciąż jest kwestionowana.

Monety współczesności

W ostatnią środę Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety okolicznościowe – Centralny Okręg Przemysłowy z serii „Odkryj Polskę” i 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego. COP o nominale 5 zł została wyprodukowana w nakładzie 1 200 000 szt. Na jej rewersie autorstwa Grzegorza Pfeifera znalazły się m.in. siedziba dyrekcji naczelnej Zakładów Południowych, dach hali produkcyjnej Zakładów Tele- i Radiotechnicznych w Poniatowej, czy kominy fabryczne z osiedla mieszkaniowego pracowników PZL w Mielcu. Z kolei na rewersie monety 100-lecie powstania KNP (nominał 10 zł, nakład 15 000 szt.) znalazł się fragment zdjęcia portretowego Komitetu z prezesem Romanem Dmowskim na czele. Zdjęcia wykorzystane do zaprojektowania monety pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na awersach monet umieszczono ponadto stałe elementy monet: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Idee powstania i osiągnięcia COP i KNP zostały szczegółowo przedstawione w folderze emisyjnym dostępnym na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Kilka słów o nowym blasku wyjątkowego samolotu

Jedyny zachowany na świecie płatowiec z 1956 r. – prototypowy polski samolot LWD Żuraw odzyskał dawny blask. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zakończyło prace restauratorsko-konserwatorskie maszyny wchodzącej w skład kolekcji (obok samolotów LWD Szpak 2, LWD Szpak 3, LWD Żak 3, LWD Junak 1 i innych) związanej z Tadeuszem Sołtykiem (1909-2004), inżynierem, konstruktorem i profesorem nauk technicznych. Pod czujnym okiem i kierownictwem Antoniego Nowaka zabytkowy samolot został przywrócony do pierwotnego stanu i udostępniony zwiedzającym na wystawie stałej krakowskiego muzeum. Wygląda jak z fabryki, może nawet, aż za dobrze – podsumował prace Krzysztof Radwan, dyrektor MLP w Krakowie. Renowacja kolekcji Sołtyka stała się głównym celem strategicznym muzeum w zakresie muzealiów wielkogabarytowych po zrealizowaniu w 2014 r. przedsięwzięcia „Skrzydła Wielkiej Wojny. Małopolska 1914-2014”. Prace były możliwe dzięki realizacji projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Archeologiczne bogactwo słynnego klasztoru

Naukowcy z Uniwersytetu Lyońskiego i francuskiego Państwowego Centrum Poszukiwań Naukowych (Le Centre national de la recherche scientifique) badający słynne opactwo Cystersów w Cluny (Burgundia, Francja) odkryli wspaniały skarb złotych i srebrnych monet z XII wieku oraz średniowieczny zbiór biżuterii! Wśród znalezisk są cenne arabskie złote dirhemy oraz ozdoby. Archeolodzy doliczyli się ponad 2 tys. zabytkowych obiektów! Pozostaje zagadką kto i w jakich okolicznościach ukrył skarb. Według uczonych monety pochodzą z terenów dzisiejszej Francji, Hiszpanii i Maroka. Do odkrycia doszło podczas badań archeologicznych we wrześniu tego roku, ale w obawie przed wysypem nielegalnych poszukiwań dopiero w tym tygodniu podano informację do publicznej wiadomości. To największe jak dotąd skupisko odkrytych monet na terenie opactwa Cluny.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia 17.11”

  1. Drodzy, jak miło, że wspominacie o moim obrazie! Nie zapominajcie także o innych moich dokonaniach, szczególnie wynalazkach – już od tej soboty możecie je oglądać tylko w EC1 w Łodzi. Zapraszam na spotkanie ze mną :) Leonardo

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora