Krótki przegląd mijającego tygodnia (31.07)

Zabytkowe malowidła ścienne w Lublinie

Kamienica przy Rynku 9 w Lublinie do niedawna ukrywała przed światem prawdziwy skarb. Całościenne polichromie odsłonięte spod kilku warstw tynku znów ujrzały światło dzienne i natychmiast zostały uznane za jedne z najbardziej wartościowych w mieście. Iluzjonistyczne malowidła, pochodzące najprawdopodobniej z XVIII w., stworzone zostały wprawną ręką (jednego) artysty i mogły stanowić ozdobę prywatnej kaplicy braci zakonnych św. Augustyna, do których kamienica należała w latach 1699-1721. Zabytkowe wnętrze zostanie udostępnione dla zwiedzających najwcześniej za dwa lata.

Manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej w sieci

Źródło: Biblioteca Apostolica Vaticana.
Foto: Biblioteca Apostolica Vaticana.

Biblioteka Watykańska od dłuższego czasu digitalizuje stare manuskrypty i w coraz większej liczbie udostępnia je za darmo na swojej stronie internetowej. Obecnie w Internecie znajduje się 500 udostępnionych manuskryptów i 600 inkunabułów, ale do 2018 r. powinno ich być ok. 4000. Z czasem do dyspozycji zainteresowanych zostanie oddana zaawansowana wyszukiwarka zbiorów, jednak teraz, aby znaleźć interesującą nas informację, musimy przeglądać karty ksiąg manualnie – strona po stronie.

Rocznica: złamanie szyfru Enigmy

6092

25 lipca 1939 r. polski wywiad w Pyrach pod Warszawą przekazał przedstawicielom wywiadów brytyjskiego i francuskiego rezultaty nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy. Dzięki pracy kryptologów polskich oraz brytyjskich z Blechley Park alianci mogli odczytywać pod koniec II wojny światowej niemal całą szyfrowaną korespondencję niemiecką w stosunkowo krótkim czasie – średnio na odczytanie meldunku wystarczał 1 do 2 dni.

Poszukiwania ofiar komunizmu w Gdańsku

W Gdańsku na terenie Cmentarza Garnizonowego pracownicy IPN poszukujący pochówków ofiar komunizmu, w tym żołnierzy wyklętych, natrafili na szczątki 40 osób. Część z nich nosi ślady postrzałów, co z dużym prawdopodobieństwem sugeruje, że badacze zetknęli się z pochówkami „wrogów systemu komunistycznego”straconych w areszcie przy ul. Kurkowej. IPN przypuszcza, że wśród pochowanych na gdańskim cmentarzu znajdował się również Stanisław Kulik – bohater podziemia niepodległościowego. Co więcej, na cmentarzu także najprawdopodobniej natrafiono na zwłoki por. Marynarki Wojennej Adama Dedio, pochowanego w mundurze marynarskim twarzą do ziemi w okolicy pomnika ofiar komunizmu. Prace nad identyfikacją zmarłych trwają.

Tysiąc zabytków koło Jerzwałdu

Grób ciałopalny z X-XI w. Foto: ekspedycja arcgheologiczna z Muzeum Warmii i Mazur
Grób ciałopalny z X-XI w. Foto: ekspedycja arcgheologiczna z Muzeum Warmii i Mazur.

Archeolodzy z Muzeum Warmii i Mazur zakończyli wykopaliska koło Jerzwałdu nad jeziorem Płaskim. Prace prowadzone były w miejscu, w którym w ubiegłym roku członkowie klubu odkrywcy Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej natrafili na skupisko zabytków z okresu wczesnego średniowiecza. Łącznie odnaleziono niemal tysiąc obiektów, a w tym średniowieczne trzewiki (okucia) pochew mieczy oraz grób ciałopalny z X-XI w. Wiele wskazuje na to, że stanowisko pod Jerzwałdem w przeszłości było miejscem intensywnego i dalekosiężnego handlu i być może pełniło funkcję ekonomicznego zaplecza dla legendarnego Truso. Tę hipotezę jednak muszą zweryfikować dalsze badania.