Krótki przegląg mijającego tygodnia (1.11)

Darmowy miesiąc w rezydencjach królewskich

Pierwszy dzień listopada tradycyjnie zapowiada… darmowy miesiąc w rezydencjach królewskich! Już po raz kolejny polskie instytucje kultury zapraszają do odwiedzania swoich gmachów zupełnie za darmo. Przez cały listopad otwarte dla zwiedzających będą cztery wielkie posiadłości: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W każdej czekać będzie specjalnie na tą okazję przygotowany bogaty program towarzyszący, w tym m.in. otwarte galerie, wykłady, spacery tematyczne, gry i zabawy. To jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu ogólnopolską promocję zabytków i muzealnych zbiorów. To przy tym edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza ze strony dzieci, młodzieży i seniorów. Szczegółowy program można znaleźć na stronach internetowych uczestniczących w akcji rezydencji. Darmowy listopad stał się częścią programu „Kultura dostępna”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odnalezione skarby sprzedane na aukcji w Mediolanie

We wtorek 29 listopada na aukcji sztuki w Mediolanie pojawiło się 55 dzieł sztuki, należących pierwotnie do właściciela firmy spożywczej Parmalat, Calisto Tanziego, którego bankructwo ogłoszono w 2003 r. Wśród “Odnalezionych skarbów” znalazły się dzieła m.in. Cezanne’a, Gauguina, van Gogha, Moneta i Picassa. Martwa natura tego ostatniego została sprzedana za 2,1 mln euro. Z kolei dwie prace Vincenta van Gogha, czyli obraz przedstawiający martwą naturę i rysunek wylicytowano za łączną sumę 1,3 miliona euro. Na mocy decyzji sądu pieniądze ze zlicytowanych arcydzieł, znalezionych w kryjówkach w Szwajcarii i w garażu właściciela firmy, zostaną przekazane jego dłużnikom, czyli byłym akcjonariuszom Parmalat.

Wyrzeźbiony Wrocław zaprasza na wystawę

Na wystawie „Wyrzeźbiony Wrocław” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można już oglądać wystawę wrocławskiej rzeźby I połowy XX w., na której zaprezentowano 100 dzieł autorstwa blisko 30 rzeźbiarzy. Wśród nich pojawiają się takie nazwiska jak m.in. Christian Behrens, Theodor von Gosen, Jaroslav Vonka, Paul Schulz, Johannes Kiunka czy Dorothea von Philipsborn. To m.in. rzeźbiarze, którzy urodzili się we Wrocławiu i tu się kształcili. Pokażemy też prace twórców, którzy przyjeżdżali tu już jako ukształtowani artyści i zostawali na całe życie, a także tych, którzy byli tutaj tylko przez chwilę, ale swoją działalnością zdążyli wywrzeć duży wpływ na środowiska artystyczne i kształt miasta – mówi Barbara Andruszkiewicz kuratorka wystawy. Wystawę „Wyrzeźbiony Wrocław” w Muzeum Narodowym będzie można oglądać do 2 lutego 2020 r.

Spłonął 600-letni zamek Shuri na Okinawie

Wczoraj, 31 października, spłonął wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO 600-letni zamek Shuri na japońskiej wyspie Okinawa. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1429 r., jednak prace nad całym kompleksem zakończone zostały dopiero w 1800 r. Przez lata zespół ulegał częstym zniszczeniom, w tym pożarom, oraz późniejszym odbudowom. Czwartkowy ogień pojawił się w głównej świątyni, a później rozprzestrzenił się na pozostałe budynki znajdujące się w kompleksie zamkowym. W wyniku pożaru spłonęła główna świątynia Seiden i świątynia północna Hokuden, a znajdujące się w nim posągi zostały osmalone. Na razie nie wiadomo, co przyczyniło się do wybuchu pożaru. Szczęśliwie wschodnie podejście do zagadnień konserwatorskich jest odmienne od znanego nam na zachodzie podejścia “zachowawczego”. Tam nie jest najważniejsza autentyczna substancja zabytku a jego niezmieniona forma, bryła i funkcja. Z pewnością za kilka lat zamek Shuri znów odbudowany będzie dumnie błyszczał w całej swej okazałości.

Ryś dołączył do Rudego

Do kolekcji poznańskiego Muzeum Broni Pancernej trafił kołowy transporter opancerzony „Ryś” z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu. “Ryś” jest wozem dowodzenia systemu kierowania ogniem Azalia dywizjonu 155 mm samobieżnych haubic. Transporter wykonano na podwoziu bazowym KTO „Ryś”. Pojazd nigdy nie został wprowadzony do produkcji. Pojazd pojawił się już na stałej ekspozycji w nowej siedzibie muzeum, której oficjalne otwarcie miało miejsce w ubiegłym miesiącu. Na blisko 6 tys. mkw., w czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie między pawilonami zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów: czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne, w tym m.in. czołgi Patton, Cromwell, Sherman Firefly, czołg “Rudy” z serialu „Czterej pancerni i pies” oraz czołgi, które zagrały w „Moście szpiegów” Stevena Spielberga.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora