Krótki skrót mijającego tygodnia (18.12)

O żydowskich sztetlach w sieci

sztetl

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie uruchomił kolejny ciekawy portal internetowy będący zwieńczeniem projektu “Shtetl Routes. Obiekty żydowskiego dziedzictwa kulturowego w turystyce transgranicznej”. Tym razem jest on poświęcony 60 małym żydowskim miasteczkom, dawnym sztetlom, znajdującym się na pograniczu Polski, Ukrainy i Białorusi. Oprócz opisów miasteczek takich jak Sejny, Tykocin, Włodawa, Kazimierz Dolny czy Bełz, na stronie znajdziemy również 15 trójwymiarowych makiet, mapy, opisy tras turystycznych, nagrania wspomnień mieszkańców oraz wiele innych informacji o tym jak wyglądało życie w sztetlach. Twórcy portalu mają nadzieję, że zachęci on do rozwoju turystyki kulturowej w przedstawionych miejscowościach oraz do poznawania ich wielokulturowych tradycji.

Powrót lwów na Cmentarz Orląt Lwowskich

lwy

W zeszły czwartek dwa zabytkowe kamienne lwy będące niegdyś częścią kolumnady Pomnika Chwały na Cmentarzu Orląt Lwowskich powróciły na swoje dawne miejsce. Rzeźby usunięte zostały w 1971 r. przez sowieckie władze, zaś o ich powrót zabiegała polska Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Konserwację zniszczonych lwów zapowiedziano na wiosnę 2016 r. Z czasem planowane jest również przywrócenie oryginalnych napisów („Zawsze wierny”, „Tobie Polsko”) na tarczach trzymanych przez obie figury, a także, w dalszej perspektywie, zrekonstruowanie całego Pomnika Chwały zdewastowanego wraz zresztą założenia w latach 70.

Rocznica: zmiany w czerwieni polskiej flagi

Znaczek pocztowy Stanów Zjednoczonych z polską flagą z 1943 roku z serii (nr kat Mi.459-471) z flagami państw okupowanych przez państwa Osi.
Znaczek pocztowy Stanów Zjednoczonych z polską flagą z 1943 roku z serii (nr kat Mi.459-471) z flagami państw okupowanych przez państwa Osi.

13 grudnia 1927 r. rozporządzeniem prezydenta RP odcień czerwieni na fladze Rzeczypospolitej Polskiej zmieniony został z karmazynu na cynober, który pozostał w użyciu aż do 1980 r. Do 1980 r. żaden z odcieni czerwieni na fladze nie był dokładnie zdefiniowany (brakowało podania konkretnych parametrów). Stało się to dopiero 31 stycznia wspomnianego roku, w ustawie o godle, barwach i hymnie RP, określającej barwy flagi za pomocą współrzędnych trójchromatycznych (XYZ), co po przeliczeniu na bardziej znany system RGB daje: #D4213D. Co to oznacza w bardziej przystępnym języku? Powrót do odcienia karmazynu, co nawiązuje do barw stosowanych do 1930 r. Z kolei jeśli chodzi o biel na naszej fladze, to właściwie tak nie do końca jest ona biała, ale raczej szarawa. Zresztą, sami sprawdźcie: #E9E8E7

Polskie malarstwo na aukcji w Paryżu

Teodor Axentowicz, "Na gromniczną".
Teodor Axentowicz, “Na gromniczną”.

W sobotę na aukcji organizowanej w paryskim Encheres Maisons-Laffitte wystawionych zostanie ponad 50 dzieł polskich artystów stworzonych od II poł. XIX w. aż do czasów współczesnych. Wśród twórców dzieł pojawią się takie nazwiska jak: Teodor Axentowicz („Na gromniczną”), Zbigniew Pronaszko („Atelier malarza”), Nikifor („Stare Sarajeve Miasto Powiat”), Franciszek Starowieyski („Cztery panienki”). Jeden ze współorganizatorów aukcji – Galeria Roi Dore, już od blisko 5 lat zajmuje się promocją sztuki polskiej: w galerii (znajdującej się w artystycznej dzielnicy Paryża, Le Marais, można było obejrzeć m.in. prace Michała Batorego, Józefa Burego, Romana Cieślewicza, Stasysa Eidrigeviciusa, Joanny Flatau, Andrzeja Haladudy, Pawła Jocza, Janusza Kapusty, Artura Majki, Ludwiki Ogorzelec, Wojtka Siudmaka.

18 mln skanów dokumentów online

szukajwarchiwach

Na stronie szukajwarchiwach.pl umieszczono ponad 1,3 mln nowych dokumentów historycznych wśród których znalazły się akta stanu cywilnego oraz księgi metrykalne z archiwów w Białymstoku, Lublinie, Poznaniu, Krakowie oraz wielu innych miejscowości z całej Polski. Łącznie w serwisie znalazło się już blisko 18 milionów skanów będących ważnym źródłem dla rozległych badań genealogicznych. Wśród nich znajdziemy chociażby akty miast, ewidencje mieszkańców, archiwa rodowe, a także dokumentację Rządu RP na Uchodźstwie, bądź dokumentację dotyczącą hitlerowskich obozów koncentracyjnych czy łódzkiego getta. Zachęcamy wszystkich do odwiedzin i genealogicznych poszukiwań!