Lekcje i kolekcje. O wykorzystaniu zasobów MyViMu w szkole

MyViMu jest działającym od kilku lat największym serwisem dla kolekcjonerów w Polsce. Ponad 11 tys. prywatnych kolekcjonerów, zbieraczy i poszukiwaczy skarbów prezentuje tu obecnie swoje kolekcje a tematyka zbiorów jest imponująco szeroka – od militariów, poprzez stare fotografie i pocztówki, zabytki techniki i motoryzacji, minerały, monety po porcelanę i przedmioty codziennego użytku.

Uzupełniaj

Okazuje się, że dzięki temu MyViMu jest też cennym narzędziem dla nauczycieli. Dzięki swojemu prywatnemu, nieinstytucjonalnemu charakterowi jest źródłem materiałów, które stanowić mogą świetne uzupełnienie podręcznika chociażby do historii.

Ale jakże uzupełnienie to może być dla uczniów interesujące! Bo będą mieli tu np. okazję przeczytać reprinty prasy z 31 sierpnia i pierwszych dni września 1939 roku, pocztówkę, w której w 1947 roku autorka tłumaczy kuzynce, jak ważne we współczesnym świecie jest dla kobiety wykształcenie, obejrzeć, jak w XIX wieku wyglądały przerażające narzędzia dentystyczne albo spojrzeć na nazistowskie Niemcy poprzez kolekcję fantów Niemieckiej Pomocy Zimowej.

Wielka historia nabiera dzięki tym niepozornym śladom dawnego życia powszedniego ludzkiej twarzy, łatwiej o jej zrozumienie, zapamiętanie a co najważniejsze, o fascynację, która pozwoli samodzielnie sięgać po więcej informacji.

Ilustruj

Wirtualne muzeum to też bogate źródło ilustracji – zdjęć, pocztówek, reprodukcji, map, grafik, którymi uzupełnić można nie tylko lekcję, ale również uczniowski referat, prezentację, pracę domową. Większość zdjęć udostępniana jest przez użytkowników na licencji Creative Commons – mogą być one wykorzystywane dalej bez konieczności każdorazowego pytania właściciela o zgodę. Zwłaszcza do celów edukacyjnych i niekomercyjnych.

Wyszukuj

Znalezienie ich natomiast, jak i wszelkich innych informacji, będzie jednocześnie doskonałym ćwiczeniem umiejętności wyszukiwania informacji – szukania ich pod właściwymi hasłami, posługiwania się drzewem kategorii i przypisywania do nich konkretnych przedmiotów, grupowania ich w podzbiory, używania tagów i słów kluczowych.

Kolekcjonuj

I wreszcie – MyViMu potrafi zarażać. Zarażać pasją kolekcjonerstwa. Nierzadko w zetknięciu z nim okazuje się, że jeden, dwa posiadane już przedmioty zaczynają jawić się jako zaczątek kolekcji wartej budowania. Kontakt z pasjonatami i ludźmi o ogromnej specjalistycznej wiedzy inspiruje i dodaje odwagi, aby samemu spróbować.

Zespołowe stworzenie klasowej kolekcji wspólnie wybranych fantów bądź konkurs na najciekawszą kolekcję indywidualną, również na wskazany przez nauczyciela temat, może świetnie zaktywizować uczniów i sprawić, że dany fragment przerabianego materiału stanie się wyjątkowy a przez to angażujący i łatwiejszy do zapamiętania.

Warto pomyśleć o wykorzystaniu potencjału, jaki ma MyViMu i to nie tylko na lekcjach historii. Pięknie uzupełnimy też dzięki niemu język polski, geografię czy nawet… informatykę.

Przykładowe znaleziska z MyViMu:

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora