Lubisz czytać? Zajrzyj na Cmentarzysko Zapomnianych Książek.

Wczorajszy Dziennik ” Metro” przypomniał Nam o inicjatywie Ruchu Przyjaciół Przeczytanych Książek , który w podziemiach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego stworzył Cmentarzysko Zapomnianych Książek. Jest to kontynuacja zeszłorocznej, niezwykle udanej akcji, gdzie w przeciągu 3 tygodni rozdano ponad 36 tys. sztuk.

Dawno niedostępne i nie wydawane tytuły, obcojęzyczne wersje językowe znanych książek czy dedykowane przez autorów woluminy to tylko część magicznych zbiorów. Ich liczba wynosi ok. 30 tys. , lecz  ulega ciągłym zmianom ze względu na zarówno wielkie zainteresowanie kupujących, jak i 2- 3 tysiące oddawanych nowych tytułów dziennie. Koszt? Za bilet warty 30 zł możemy wynosić książki kilogramami, odpowiednie wcześniejsze przygotowanie się na siłowni- obowiązkowe:)

W okresie, gdy coraz więcej osób woli wydać 50 zł na kręgle, kino czy setki innych uciech, książki odchodzą do ” lamusa”. Inicjatywy takie Jak „Cmentarzysko” są bardzo potrzebne, gdyż miłośnicy wszelkiego gatunku książek, mogą nie obciążającym zbytnio kieszeni kosztem zapełnić swoją domową biblioteczkę wartościowymi tytułami.  Antykwariusze stworzyli specjalne torby w których można wynieść nawet kilkadziesiąt interesujących Nas tomów.  „Cmentarzysko” szybko zakończyło by swoją działalność, gdyby nie osoby które stale donoszą książki. Część z osób zamiast wyrzucać do kosza tytuły z opróżnianych ” po babci” regałach woli oddać swoją własność innym pasjonatom. Dla osób, które przyniosą więcej niż 10 tytułów bilet wstępu kosztuje jedynie 5 zł, więc praktycznie za darmo można mocno się wzbogacić.

Zbiory nie są segregowane wg tytułów czy autorów- zbyt szybko nowe tytuły odchodzą i dochodzą, żeby zachować stały ład. Dlatego też warto poświęcić trochę więcej czasu na wizytę, gdyż poszukując konkretnych książek możemy wertować  półki i kartony antykwariatu przez cały dzień. W Polsce nie ma jeszcze większej mody na książki z odzysku, natomiast na świecie jest to bardzo rozwojowy przemysł, na którym antykwariaty nieźle zarabiają.  Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Cmentarzyska Zapomnianych Książek i podzielenia się opinią jakie cuda udało się Wam odnaleźć.

Podziel się tym artykułem!