Muzea Północy – Fińskie Narodowe Muzeum Saperów i Wojskowej Techniki Inżynieryjnej

Pioneerimuseo – tak brzmi  nazwa w j. fińskim, mieści się w centrum municypalnym Miehikkälä, na południu Finlandii, w regionie Kymenlaakso. Jego stała ekspozycja daje dostęp do historii fińskich formacji saperskich, ich działania, artefaktów i ciekawego sprzętu. Reprezentuje społeczny aspekt szacunku dla zabytków, gdyż prowadzone jest przez… Pasjonatów.

„Fińskie Muzeum Saperów” obecnie kieruje, nadzoruje i wspiera różnorodną działalność badawczą, chociaż nie było tak zawsze.. Stanowi jedno z trzech muzeów związanych z wojną obronną Finlandii prowadzoną z ZSRR w latach 1939-1940. Wchodząc w skład placówek reprezentujących umocnienia linii obronnej Salpa.

Założone zostało przez żołnierzy lokalnego garnizonu saperów. Działalności Muzeum przewodził najpierw batalion inżynieryjny 'Kymi’ wywodzący się z  Brygady 'Karelia’. W latach 2003 – 2007 przeprowadzono kolejną próbę uruchomienia 'wędrującego’ po instytucjach i lokalizacjach muzeum, w wyniku czego po raz kolejny otwarto je  w 2007r. Perypetie muzeum i ich historia są długie i pełne zwrotów akcji. Wspomnieć trzeba, iż w ich efekcie lokalne stowarzyszenie pasjonatów: „Pioneeriaselajin” zarządza nim i prowadzi je obecnie. Jego zadaniem jest utrzymanie i wzmacnianie świadomości społecznej dla wagi wojskowych prac inżynieryjnych prowadzonych w rejonie linii Salpa (art. poświęcony Linii Salpa) oraz związanych z nimi zadań ochrony narodowego przemysłu.

Rola Muzeum, zarówno w sektorze komunikacji, przechowywania, badań naukowych, wystaw, publikacji i szkoleniowa jest tu bardzo ważna. Stała wystawa z muzeum, to ekspozycje prezentujące teksty, zdjęcia, modele i obiekty, a także urządzenia związane z saperami dowodzącymi, że obrona w dobie światowej wojny, poprzez czas zimnej wojny do czasów współczesnych jest w Finlandii na porządku dziennym. Zabytki można zwiedzać w wewnętrznych i zewnętrznych terenach wystawowych. Na zewnątrz można zobaczyć wiele ciężkich maszyn i urządzeń.

Jeszcze w 1929 roku, Eero Saarinen-Eetu, młody porucznik podjął inicjatywę dowódcy batalionu pionierów ( w j. pol.- saperów) utworzenia muzeum formacji. Pomysł ten został powtórzony w tym samym roku, a pierwsze obiekty zostały zebrane w pomieszczeniu archiwum jednostki. Niestety, większość z tych obiektów utracono podczas Wojny Zimowej. Idea Muzeum  została jednak zasiana. W czasie wojny wzywano żołnierzy i cywilów do przechowywania pamiątkowych przedmiotów. W ten sposób pozyskano nowe artefakty, które zostały opisane i zabezpieczone. Kiedy w maju 1945 roku otworzono Muzeum prezentowało ono dwa baraki, cztery budynki murowane i budynek magazynu. Do 1950 zabezpieczono około 1000 obiektów.

Zabytków przybywało, toteż gmina Elimäki w 1964r pozyskała na ich ekspozycję wysoki, drewniany dom. Szybko ten obiekt i inne stały się niewystarczające dla rosnących kolekcji. W roku 1970 konieczne było podjęcie kolejnych kroków. Materiały budowlane zostały zebrane z datków i a budowa wykonana przez wolontariuszy. Kolejny przykład na skandynawską, obywatelską solidarność i pragmatyzm. Jakże wielu Pasjonatów w naszym kraju bierze ostatnio przykład – czyżby dla ograniczającej się roli państwa we wspieraniu kultury?  Muzeum realnie wzmacnia odbiór wiedzy dotyczącej rzeczywiście pionierskich działań związanych z budową i obsługą linii Salpa, pokazuje także nowszą historię umocnień.

W 2000r, po długim okresie działalności, muzeum w Miehikkälä, rozwinęło się znacznie i działa obecnie w nowej, większej skali.  Oprócz działalności wystawienniczej stanowi serwis informacyjny, wykonuje nagrania, wydawnictwa, badania i prowadzi działalność oświatową. Muzeum tak naprawdę, jest już najstarszym tego rodzaju w Finlandii, pełniącym reprezentacyjną rolę w swojej dziedzinie.

Stała ekspozycja jest czynna od czerwca do sierpnia, wtorek – niedziela od 10 do 18. Adres, to ul. Keskustie 21, Miehikkälä.  Ceny biletów są następujące: dorośli € 6, dzieci, seniorzy i studenci 3 , a bilet rodzinny 12 €.

To było ostatnie muzeum, na naszej drodze do kraju. Powrót promem fińskich linii to ostatnie fotograficzne wspomnienia z wakacji na północy.  Wcześniej odwiedziliśmy kilka równie fascynujących placówek, które mamy nadzieję Wam jeszcze zaprezentować. Mamy także nadzieję, że Wy także zaprezentujecie niebawem  wakacyjne wspomnienia i uruchomicie swoje wakacyjne wystawy. Mamy w związku z tym dla Was niespodziankę, szukajcie jej niebawem w serwisie.

Fotografie: Damian Czerniewicz

Podziel się tym artykułem!