Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza

SOBOTNIE WARSZTATY FAMILIJNE: Ceramika nićmi malowana.

29 sierpnia 2015 o godz. 11 zapraszamy na kolejne warsztaty familijne. Zapoznamy się z oryginalną techniką plastyczną – malowaniem nićmi na ceramice. Tym razem dowiemy się co oznacza słowo dekoracja i poznamy wzory stosowane w fabryce w Ćmielowie.

porcelana_cmielowska_dawna_i_wspolczesna_zbiory_mnki_2_fot__malgorzata_stepnik   

Zapraszamy do skorzystania z familijnych spotkań w Pałacu w Kielcach. W każdą sobotę, w godzinach 11-13 odbywają się zajęcia edukacyjne z dziedziny sztuki, kultury, historii i przyrody przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Koszt uczestnictwa wynosi 5 zł.

 

NIEDZIELA W MUZEUM: NSZZ „Solidarność” w naszym regionie. 1980-1989

zdjecie_na_strone

Na fotografii: Demonstracja zorganizowana przez członków i sympatyków “Solidarności”, Kielce, 1 maja 1983 r. (Zbiory IPN w Kielcach).

30 sierpnia 2015 wyjątkowo o godz. 13 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Niedziela w Muzeum”, poświęcone działalności NSZZ „Solidarność” w naszym regionie.

Podpisanie porozumień sierpniowych i powstanie “Solidarności” zwiększyło aktywność społeczną i polityczną Polaków. Siłą tego Związku była energia tysięcy ludzi, którzy w ciągu kilkunastu miesięcy stworzyli prawie dziesięciomilionową organizację. “Solidarność” jako związek zawodowy broniła pracowników, jako ruch społeczny wprowadzała w obszar działań obywatelskich. Niewątpliwie te 16 miesięcy działalności “Solidarności” zmieniło oblicze kraju i mentalność społeczeństwa polskiego. Symbolicznym momentem przyłączenia się robotników województwa kieleckiego do fali strajkowej ogarniającej cały kraj był dwudniowy protest w Fabryce Łożysk Tocznych “Iskra”, który miał miejsce w dniach 29-30 sierpnia 1980 r. Pomimo stosowanych przez SB prób zdezintegrowania regionalnej “Solidarności”, Związek rozwijał się dynamicznie. Działacze Regionu Świętokrzyskiego podejmowali wszystkie akcje i przedsięwzięcia, do których zobowiązywała Krajowa Komisja Porozumiewawcza. Pod koniec czerwca 1981 r. Region Świętokrzyski NSZZ “Solidarność” liczył 256 tys. członków, skupionych w ponad 800 komisjach zakładowych.

Wykład  wraz z prezentacją multimedialną poprowadzą Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki i Marzena Grosicka

LETNIA RETROSPEKTYWA  w Muzeum Dialogu Kultur

image

Na zakończenie „Letniej retrospektywy”, filmowego cyklu prezentowanego w sierpniu w Muzeum Dialogu Kultur, zapraszamy na dokument „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. Początek seansu w niedzielę 30 sierpnia o godz. 16.

O żydowskiej kulturze w kontekście m.in. znaczenia święta Jom Kippur, modlitwy „Kol Nidre” czy też treści zawartych w Torze opowiedzą m.in. artyści Muli Ben Sasson z Izraela oraz Marek Cecuła. Fragment filmu można zobaczyć tutaj.

Cykl „Letnia retrospektywa” powstał na specjalne życzenie zwiedzających. Dokumenty były już prezentowane w Muzeum Dialogu Kultur podczas cyklicznych spotkań „Czwartki z dialogiem”. Wakacyjna powtórka organizowana jest na prośbę tych, którzy w ciągu roku nie mieli okazji obejrzeć dokumentów. Filmy przybliżają historię, tradycję i kulturę żyjących w Kielcach mniejszości narodowych i etnicznych.

 

 

Muzeum Narodowe w Kielcach

pl. Zamkowy 1 25-010 Kielce

www.mnki.pl

www.facebook.com/mnkipl