Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza

europana1

22 listopada 2014 (sobota), godz. 10.00–18.00, wstęp wolny

Bezpłatna sobota z kulturą! Wszystkie gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie są udostępnione zwiedzającym bezpłatnie. Zapraszamy do obejrzenia wystaw stałych i czasowych Muzeum Narodowego w Szczecinie.

22 listopada 2014 (środa), godz. 10.00–18.00, wstęp wolny

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

100 lat I wojny światowej: obrazy, listy, wspomnienia. Zbiórka pamiątek! Fundacja Europeana zaprasza na dzień zbiórki, który stwarza mieszkańcom regionu niepowtarzalną okazję do podzielenia się swoimi pamiątkami i opowieściami z okresu wojennego. W ten sposób powstaje wyjątkowe, ogólnoeuropejskie archiwum pamiątek z czasów I wojny światowej. Portal internetowy Europeana zbiera i udostępnia, pochodzące z całej Europy pamiątki z okresu I wojny światowej. Europeana 1914-1918 jest projektem stworzonym przez europejską, wirtualną bibliotekę, muzeum i archiwum. Celem jest uchronienie od zapomnienia pochodzących z czasów I wojny światowej zdjęć, pamiątek i rodzinnych historii, a także ich udostępnienie w wirtualnym archiwum www.europeana1914-1918.eu

22 listopada 2014 (sobota), godz. 10.00, wstęp odpłatny

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Spotkanie „Długie jesienne wieczory, czyli jak pracowali i bawili się mieszkańcy wsi polskiej. Katarzynki i andrzejki” poprowadzi Dorota Baumgarten-Szczyrska w ramach cyklu Akademia Malucha. Akademia Malucha to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5-6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania. W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni. Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, Świąt Bożego Narodzenia, Katarzynek i Andrzejek oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach. Każdy słuchacz cyklu Akademia Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań, wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii. Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych. Opłata: 10 zł od dziecka. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 91 43 15 270, e-mail d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl

22 listopada 2014 (sobota), godz. 12.00, wstęp odpłatny

Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27

Zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat „Statyka i dynamika – portrety książęce” w ramach cyklu warsztatów plastycznych „Dzieci rysują w muzeum”. Zajęcia mają na celu umożliwienie najmłodszym bezpośredniego kontaktu ze sztuką, a także świadomego uczestniczenia w procesie twórczym. Warsztaty są również szansą na poznanie zbiorów prezentowanych w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Bez obowiązku wcześniejszych zapisów. Wstęp 10 zł.

23 listopada 2014 (niedziela), godz. 12.00, wstęp wolny

Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Księcia Mściwoja II 8

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oraz Akademia Sztuki w Szczecinie zapraszają na koncert arii operowych i pieśni Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wykonawcy: dr Sylwia Burnicka-Kalischewska (sopran), studenci II roku Wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie – Agata Porczak, Gabriela Dziadko, Anna Pielechowska, Wojciech Socha; przy fortepianie Karolina Stańczyk; słowo o muzyce: dr Maria Behrendt.

26 listopada 2014 (środa), godz. 17.00, wstęp wolny

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Wykład „Gotyk” poprowadzi Renata Fabiańska-Grzybowska w ramach cyklu Akademia Historia Sztuki. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Wykłady obejmują szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.

27 listopada 2014 (czwartek), godz. 17.00, wstęp wolny

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Wykład Zbigniewa Gonczaruka „Polacy nad Bajkałem” to w ramach cyklu Akademia Podróżnika. Prelekcja dotyczyć będzie losów Polaków oraz osób polskiego pochodzenia mieszkających nad Bajkałem i na Syberii. Akademia Podróżnika to cykl wykładów prowadzonych przez osoby, dla których dalekie i bliskie  podróże są pasją. Do współtworzenia i uczestniczenia w Akademii zapraszamy nie tylko profesjonalnych przewodników, ale przede wszystkim podróżników oraz amatorów każdego rodzaju turystyki, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i wrażeniami z odbytych podróży.

 

 

Podziel się tym artykułem!