Muzeum Zabawek w Karpaczu – nie tylko na Dzień Dziecka!

SONY DSC

Karpacz to niezwykle urokliwe miasto ulokowane u podnóża Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy. Liczne zabytki, turystyka górska i atmosfera sprzyjająca wypoczynkowi przyciągają tu co roku niezliczone ilości podróżników pragnących spędzić swój urlop właśnie w tym miejscu. Ale atrakcje Karpacza tutaj się nie kończą! Dziś prezentujemy kolejny powód, dla którego warto wybrać się do tego malowniczego miasteczka – Miejskie Muzeum Zabawek.

Historia powstania

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu zostało założone w 1995 roku. Podstawą do jego stworzenia stała się, przekazana gminie Karpacz w darze, unikatowa, licząca ogromne ilości eksponatów, kolekcja zabawek Henryka Tomaszewskiego – jednego z najważniejszych twórców XX-wiecznego teatru oraz założyciela i dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Swoje zbiory Tomaszewski powiększał przez wiele lat – od 1967 r. udało mu się zgromadzić przedmioty z całego świata reprezentujące niemal każdy typ zabawki powstały na przestrzeni ostatnich 200 lat. Z czasem do kolekcji Tomaszewskiego zaczęły dołączać nowe eksponaty formując zespół składający się z ponad 2000 obiektów. Obecnie kolekcja mieści się w odremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego, który powstał u schyłku XIX wieku. Specjalnie na potrzeby muzeum zostały zaprojektowane oryginalne gabloty. Wykonał je i ręcznie wymalował Kazimierz Wiśniak tworząc kolorowe krajobrazy będące odpowiednim tłem dla każdego z eksponatów. To właśnie dzięki tej scenografii odwiedzający są wprowadzeni w bajkowy klimat, przywołujący wspomnienia i nastrój beztroskiego dzieciństwa.

Muzeum-Zabawek-w-Karpaczu2
Fot. muzeum-zabawek.net.pl

Wehikułem czasu w przeszłość

Muzeum Zabawek to miejsce, które przypadnie do gustu każdemu niezależnie od wieku. Spodoba się zarówno najmłodszym, dla których zabawki są przedmiotem naturalnego zainteresowania (chociaż dzieci będą rozczarowane brakiem możliwości dotknięcia zachęcających do zabawy eksponatów), jak i dorosłym, którym zwiedzanie zgromadzonej kolekcji zapewni wyjątkową podróż w czasie, wzbudzi na twarzy sentymentalny uśmiech i pozwoli na chwilowy powrót do świata dziecięcej wyobraźni.

We wnętrzu można podziwiać bogaty zbiór stanowiący świadectwo ponad dwustuletniej tradycji zabawkarskiej, od XVIII po XX wiek. Znajdziemy tam całą gamę rozmaitych obiektów, od tradycyjnych ludowych szopek, figurek świętych, po nowoczesne samochody, lalki, statki, promy kosmiczne czy misie. Uwagę zwracają również zabawki drewniane, gliniane gwizdki, a także ozdoby wykonane z cukru i piernika!

Muzeum-Zabawek-w-Karpaczu-Lego
W muzeum znajdziemy nawet prom kosmiczny z klocków LEGO! Fot. muzeum-zabawek.net.pl

Bogactwo bajkowego świata

Ekspozycja muzeum tworzy zwartą całość, która zaprasza zwiedzającego do bajkowego świata, zachwycającego pięknem ręcznie malowanej scenerii, będącej idealnym uzupełnieniem dla każdego z przedmiotów znajdujących się w kolekcji. Wszystkie krajobrazy zdobiące gabloty z eksponatami, stanowią wyraźne nawiązanie do miejsca, z którego pochodzą konkretne zabawki, a także odzwierciedlają jego charakter, klimat oraz kulturę.

Wśród eksponowanych obiektów znajdziemy całkiem sporą kolekcję rozmaitych lalek różnych typów i zastosowań. Spotkamy zwykłe lalki do zabawy, do kąpieli, będące podobiznami gwiazd kina i sceny muzycznej (jak Marilyn Monroe, członkowie zespołu Kiss czy Michael Jackson), czy lalki w strojach ludowych, stanowiące odzwierciedlenie miejscowego folkloru. Nie mogło zatem zabraknąć także i domów dla lalek wraz z pełnym wyposażeniem kuchni, salonów, pokojów mieszkalnych, jadalni itd.

zabawki_banermuz
Fot. Andrzej Zugaj
Karpacz2-2014-187-1024x680
Lalki kąpielowe. Fot. Andrzej Zugaj
Miejskie-Muzeum-Zabawek-Mebelki
Fot. muzeum-zabawek.net.pl

Nie należy zapomnieć, że zwiedzający mogą również obejrzeć zapierającą dech w piersiach wystawę szopek krakowskich, będących niezwykle bogato zdobionymi konstrukcjami architektonicznymi związanymi z obchodami Misterium Narodzenia Pańskiego. Prawdziwym rarytasem jest model lokalnego zabytku – XII-wiecznego kościoła Wang przeniesionego do Karpacza z Norwegii w 1842 r.

Ponadto na odwiedzających czeka bogaty zbiór pluszowych misiów zajmujący w kolekcji istotne miejsce, a w nim takie eksponaty jak słynny miś Uszatek, Paddington oraz ulubiony pluszak Jasia Fasoli.

Muzeum-Zabawek-w-Karpaczu-Wang1
Model XII-wiecznego kościoła Wang w znajdującego się w Karpaczu. Foto: muzeum-zabawek.net.pl
Karpacz_miski-1024x680
Trzy słynne misie w kolekcji muzeum: Paddington, miś Jasia Fasoli i Miś Uszatek. Fot. Andrzej Zugaj

Jedną z ciekawostek jest, że dobrym przyjacielem Tomaszewskiego i bywalcem muzeum był Tadeusz Różewicz. Po jednej z wizyt autor „Kartoteki” pozostawił pamiątkę w postaci wiersza pt. „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek”:

Jak cicho jest spotkać mima
Jak dobrze że Pan nie mnoży słów
odbyła się piękna pantomima
wyjęta ze snów dzieciństwa
Starych artystów dwóch – aktor i poeta –
spotkało się pod koniec wieku
i mówią o zabawkach
milczą o Człowieku

Będąc zatem w Karpaczu, czy to zimą wybierając się na białe szaleństwo, czy też latem planując górskie wycieczki, warto pamiętać o odwiedzinach Miejskiego Muzeum Zabawek, które przeniesie nas w beztroski świat dzieciństwa.

Źródła:
http://muzealnictwo.com/2014/12/muzeum-zabawek-w-karpaczu/
http://www.muzeum-zabawek.net.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Zabawek_w_Karpaczu
http://www.muzeumzabawek.pl/

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Muzeum Zabawek w Karpaczu – nie tylko na Dzień Dziecka!”

  1. Świetne zdjęcia i bardzo ciekawy wpis. Również bardzo lubię i polecam odwiedzić Karpacz tak jak całe Karkonosze.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora