Najbliższe wydarzenia i wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

  galeria_sztuki_xix_wieku_302a0070bb,mXR5oa6vrGuYqcOKaaQ
 

Call for papers / 6. spotkanie specjalistów dotyczące emalii na metalu w MNW

ENAMEL – ICOM-CC Glass and Ceramics and Metals WG Network i Muzeum Narodowe w Warszawie serdecznie zapraszają na 6th Experts’ meeting on Enamel on Metal (6. spotkanie specjalistów dotyczące emalii na metalu), które odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie w dn. 19–20 maja 2016 r. Tematyka konferencji obejmuje wszystkie zagadnienia dotyczące konserwacji, historii, technologii i badań analitycznych emalii na metalu.

Wydarzenia
  LATO W MNW / RODZINNE WAKACJE / Archeologiczna przygoda w Faras / zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 12 lat

14 sierpnia 2015, godz. 12.00

Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Jedziemy do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały wykopaliska w Faras, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego była to misja ratunkowa.

  LETNIE ZWIEDZANIE MNW / „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”

14 sierpnia 2015, godz. 13.00

Wystawa ukazuje związki awangardowej sztuki i literatury początków XX wieku. Za punkt odniesienia przyjmuje twórczość Tadeusza Peipera, wybitnego poety, krytyka i teoretyka sztuki. Ekspozycja jest okazją do zobaczenia prac takich twórców, jak Mojżesz Kisling, Władysław Strzemiński, Robert Delaunay, Kazimierz Malewicz, Juan Gris czy Fernand Léger.

  WYKŁADY NIEDZIELNE / W pogoni za nowoczesnością. Tadeusz Peiper i awangarda. / wykład Przemysława Głowackiego

16 sierpnia 2015, godz. 12.00

Skąd wzięły się awangardowe ugrupowania, które skierowały sztukę europejską na nowe tory? Jakie idee im przyświecały? Wykład przybliży najważniejsze zjawiska artystyczne początku XX wieku: te, z którymi Peiper zetknął się podczas studiów w Berlinie, Paryżu i kilkuletniego pobytu w Hiszpanii, oraz te, które współtworzył już po powrocie do Polski.

Wystawy
  Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie

28 maja – 30 sierpnia 2015

Wystawa prezentuje artystyczne relacje awangardowej sztuki i literatury początków XX wieku, za punkt odniesienia przyjmując twórczość Tadeusza Peipera, wybitnego poety, krytyka i teoretyka sztuki. Przygotowana wspólnie z hiszpańskim środowiskiem kulturalnym, w którym niegdyś aktywnie działał Peiper, podkreśli artystyczne i kulturalne związki obu krajów.

Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna 1918–1970

15 czerwca – 11 października 2015

Królikarnia

Czym jest rzeźba architektoniczna ubiegłego wieku – tytułowe figury retoryczne – dla współczesnego odbiorcy? Czy nadal jest postrzegana jako narzędzie propagandy? Te i inne kwestie związane z aktualną sytuacją poruszone zostaną w pracach zaproszonych na wystawę artystów, którzy inspirację czerpali ze znanych elementów wystroju rzeźbiarskiego miasta.

  Pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Polski fotomontaż modernistyczny 1924–1964

19 czerwca – 20 września 2015

Muzeum Plakatu 

Wystawa jest próbą pokazania fenomenu fotomontażu, sztuki zrodzonej z ducha awangardy w latach 20. XX wieku. Źródłem inspiracji fotomontażu były idee głoszone przez niemieckich dadaistów i radzieckich konstruktywistów. Fotomontaż rozwijał się wraz ze sztuką nowoczesną pozostając pod wpływem kolażu uprawianego przez artystów różnych nurtów: symultanizmu wprowadzonego przez kubistów, dynamizmu futurystycznego, zaskakującego kojarzenia materiału realistycznego i fantastycznego jak u surrealistów.

HUBERT HILSCHER

25 czerwca – 20 września 2015

Muzeum Plakatu

Wystawa jest prezentacją dorobku artystycznego Huberta Hilschera. Składają się na nią zarówno projektowane przez niego plakaty, grafika książkowa, prace typograficzne, różnego typu obiekty graficzne i kalendarze. Do kanonu polskiego plakatu należy także seria jego kreacji osnutych na idei cyrku.

Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji

Pokaz specjalny od 1 lipca 2015

W oczekiwaniu na bliskie otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje broń i uzbrojenie antyczne (głównie greckie) ze swoich zbiorów oraz cenne zabytki z dawnej kolekcji Axela Guttmanna, przekazanej Muzeum w długoterminowy depozyt przez jego syna Aleksandra. Trzon ekspozycji stanowi unikalny hełm późnogeometryczny powstały w czasach Homera oraz jedyna w Polsce tarcza hoplity z okresu młodości króla Leonidasa, dowódcy 300 Spartan poległych pod Termopilami.