Neon Muzeum rozświetla przeszłość kolekcją neonowych reklam z okresu PRL

Artystka Ilona Karwińska rozświetla przeszłość kolekcją neonowych reklam z okresu PRL – o albumie „Polish Cold War Neons”

Kolekcja neonów Ilony Karwińskiej (Neon Muzeum w MyViMu.com – już niebawem będziemy mieli przyjemność podziwiać eksponaty) z okresu komunizmu zapisuje ważny moment w historii Polski. Pierwsze polskie neony zawisły w Warszawie w roku 1926. Od samego początku zdobyły popularność – wykonywane na zamówienie, czyste, nieskomplikowane kolorystycznie i formą projekty wpływały na inne formy reklamy, jak projekty plakatów czy typografii. Album „Polskie Neony Zimnej Wojny” przedstawia fascynującą opowieść o neonach w Polsce, poprzez zabezpieczanie i celebrowanie pozostałości jej bogatej historii.

Projektowane i wykonywane przez prominentnych architektów, grafików i artystów w ramach państwowej firmy „Reklama” – zawsze weryfikowane były przez jedną osobę: miejskiego grafika. Znaki reklamowe w postaci neonów zostały odnowione dla ich wyjątkowej jakości technicznej i artystycznej. W okresie swojego największego rozwoju, „Reklama” zarządzała ponad tysiącem neonów tylko w samej Warszawie. Ich lekkie projekty rozświetlały ciemności kraju rządzonego przez reżim, dodając jasnej ornamentyki nieprzyjaznym miastom i miasteczkom.

W przedsłowiu do albumu możemy przeczytać: „te najlepsze opracowane w Polsce projekty z lat 60. , mrugające animacje i strumienie płynnego światła, przywoływały do miasta rodzaj magii zapisywanej nokturnami”. Dzisiaj, większości neonów już nie ma. Zbyt kosztowne i delikatne do obsługi technicznej nie mają właścicieli. Wszystko co z nich zostało, to duchy, ślady rysowane przez pogodę w postaci cieni pozostawionych na murach. Na stronach albumu, Ilona Karwińska zbiera własne fotografie, archiwalne obrazy, oryginalne projekty neonów oraz wywiady z ich autorami. Wszystko, aby uwolnić nie znaną historię polskiego neonu z czasów komunizmu.

Autorka jest fotografikiem specjalizującym się w fotografowaniu kultur naszego świata. Zamieszkuje w Londynie, ukończyła Goldsmiths College and the London College of Printing. Eksploruje znikający świat neonów okresu zimnej wojny od ponad pięciu lat. Otrzymała kredyt artystyczny na utworzenie nowej „szkoły neonu” oraz założyła pierwsze, polskie Muzeum Neonu. Jej prace przedstawiano w „Creative Review, „Icon”, „The Telegraph”, Newsweek” czy „Time Out”. Regularnie wystawia w międzynarodowych galeriach.

Polish Cold War Neon

Ilona Karwińska

Stron: 224

Wydanie: listopad 2011

Cena: US $55 UK £35 CA $64

ISBN: 978-1-935613-35-0

Opr.: Damian Czerniewicz

Podziel się tym artykułem!