Niezwykłe muzea: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku


Zygmunt_Ajdukiewicz_Frachten_der_Głuchoniemcy_-in-_Die_osterreichisch-ungarische_Monarchie_in_Wort_und_Bild_-_Galizien_Wien_1898_S._281Na terenie Podkarpacia nie brak ciekawych placówek muzealnych. Jedną z tych najważniejszych jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To ciekawa placówka, którą w czasie wycieczki po tej części Polski z pewnością warto odwiedzić. Jakimi atrakcjami może nas tu zachwycić Sanok? Dlaczego ten skansen jest tak wielkim fenomenem?

 

 

 

Niezwykły skansen: czym wyróżnia się park etnograficzny w Sanoku?

Skansen, którym może się pochwalić Sanok, jest unikalnym parkiem etnograficznym z kilku względów. To kuszący cel wycieczki dla tych, których fascynuje Podkarpacie i jego kultura oraz dla wszystkich osób, które interesują się kulturą ludową. W pięknym otoczeniu zgromadzono tu ponad sto zabytkowych obiektów z XVII – XX stulecia, które są wspaniałymi przykładami drewnianej architektury ludowej oraz małomiasteczkowej. Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja parku. Nad wodami Sanu, u podnóża Białej Góry będącej jednym z ciekawszych wzniesień w Górach Słonnych, można spacerować do woli po kilku sektorach tematycznych. Ogromna powierzchnia parku jest kolejnym czynnikiem, dzięki któremu Sanok i tutejszy skansen stały się tak ważnymi atrakcjami dla turystów z różnych zakątków Polski. Jest to największy park etnograficzny w Polsce. To również jedna z pierwszych placówek tego typu, które zostały otwarte po II wojnie światowej. Historia parku sięga 1958 roku, kiedy to udało się powołać placówkę mającą przypominać o grupach usuwanych z Podkarpacia w ramach Akcji „Wisła” w 1947 roku, czyli Bojkach oraz Łemkach. Współczesny park etnograficzny to wyjątkowa placówka, która sama w sobie jest nie lada gratką. Dodatkowo muzeum może się pochwalić fascynującym oddziałem terenowym, którym jest cerkiew we wsi Ulucz. To jeden z najcenniejszych skarbów drewnianej architektury na ziemiach polskich oraz najcenniejsza cerkiew, jaką może się pochwalić Podkarpacie.

Muzeum Budownictwa Ludowego i jego skarby.

Pogórze_zach._skansen_SanokNa terenie parku etnograficznego czekają na zwiedzających starannie przygotowane sektory tematyczne. Wyjątkowo cenionym jest ten, który pozwala na zapoznanie się z kulturą tak słabo znanej grupy etnicznej, jaką byli Bojkowie. Żyli oni biednie, często głodowali, a ich stroje były niezwykle skromne. Budowle pozostawione po Bojkach mogą jednak zachwycić swą praktycznością oraz trwałością. Jednobudynkowe zagrody, zwane chyżami, stanowią ciekawą kolekcję zabytków w sanockim skansenie. Grupa ta znana jest również z wyjątkowo pięknych cerkwi. Są to perełki drewnianej architektury, obok których nie można przejść obojętnie. W Sanoku zobaczyć można tak ciekawe cerkwie bojkowskie, jak cerkiew Narodzenia NMP z Grąziowej z lat 30-tych XVIII wieku oraz cerkiew św. Onufrego z Rosolina.

Wycieczki chętnie odwiedzają Sanok i tutejszy skansen również ze względu na sektor poświęcony Łemkom. To kolejna grupa, która poważnie ucierpiała z powodu Akcji „Wisła”. W sektorze tym można zobaczyć cerkiew łemkowską z rejonu Gorlic oraz ciekawe chaty łemkowskie, których cechą charakterystyczną są piękne zdobienia.
Interesujący jest również sektor pogórzański oraz sektor miejski, którego dumą jest Rynek Galicyjski. Można się tu zapoznać z układem urbanistycznym spotykanym w podkarpackich miasteczkach oraz z obiektami, które znajdowały się na ich terenie. Warto też w czasie wycieczki po skansenie zajrzeć na teren sektora przemysłowego. Tu prezentowane są obiekty związane z naftą, której wydobycie było wyjątkowo ważnym elementem gospodarki na terenie Podkarpacia.

Sanok i tutejsze Muzeum Budownictwa Ludowego to unikalna atrakcja dla każdego miłośnika sztuki i kultury ludowej. Wycieczki po tym parku to idealna propozycja dla tych, którzy chcą spędzić czas w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem. Tu wiedza i dobra zabawa tworzą zgrany duet, a turyści z chęcią wracają na teren tego wyjątkowego skansenu. Nic dziwnego. Park etnograficzny w Sanoku wciąż stara się o nowe eksponaty i atrakcje, które pozwalają turystom poszerzać wiedzę na temat Podkarpacia.

Podziel się tym artykułem!