Noc Muzeów 2019 – subiektywny wybór

Już w najbliższą sobotę, 18 maja, Europejska Noc Muzeów – największe chyba święto muzealnictwa i okazja do spojrzenia na stare dobre muzea z innej perspektywy. Przygotowaliśmy dla Was subiektywny wybór 10 najciekawiej zapowiadających się wydarzeń w Polsce

Galopem przez wieki

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało wystawę „Galopem przez wieki. 40000 lat wspólnej historii człowieka i konia” wraz ze specjalnymi nocnymi oprowadzeniami kuratorskimi. To opowieść o tym, jak zmieniała się funkcja i postrzeganie tych pięknych zwierząt na przestrzeni wieków. Kuratorzy oprowadzą zwiedzających po najciekawszych wątkach dziejów – od dziko żyjących tarpanów, przez pierwsze próby udomowienia konia, po średniowieczne kowalstwo i ciężkozbrojną jazdę rycerską.

Noc na Kresach Rzeczpospolitej

Muzeum w Gliwicach zabierze nas na Kresy. Posłuchamy opowieści o Huculszczyźnie, wykonamy lwowskie wycinaki i biżuterię łemkowską. Będzie kresowe gotowanie – przygotujemy marchwiowo-zmiemniaczane olatki, śledzie w sosie tatarskim, fuczki z kiszoną kapustą i śledzie wileńskie w korzennej marynacie. Ozdobimy tradycyjnymi huculskimi symbolami gliniane krążki. Weźmiemy udział w warsztatach śpiewu białego, posłuchamy występów Orkiestry św. Mikołaja i zatańczymy taniec o nazwie „reszeto”. Oprócz rozmaitych warsztatów i koncertów przewidziano również wystawy, wykłady oraz kiermasz wyrobów artystycznych. Zapowiada się ciekawie!

Ocalić od zniszczenia

W Muzeum Śląskim w Katowicach będziemy mieli jedyną w roku okazję, aby odwiedzić Pracownię Konserwatorską. W niej zaś zobaczyć obraz w trakcie oczyszczania. Konserwatorzy pokażą również, jak wygląda kąpiel papieru oraz odpowiedzą na pytania zwiedzających: jak przechowywać rodzinne pamiątki – zdjęcia, dokumenty, książki czy tkaniny. Również tutaj odbędą się prezentacje cyfrowego mikroskopu 3D wykorzystywanego na co dzień w pracach konserwatorskich oraz badaniach dzieł sztuki.

Wojenne dokumenty

W kieleckim oddziale IPN Noc Muzeów nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zwiedzający obejrzą filmy dokumentalne oraz reprodukcję albumu fotograficznego obrazującego wydarzenia z tego okresu. W podziemiach IPN-u będzie można zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Na terenie schronu zostaną zaprezentowane obwieszczenia i odezwy z okresu II wojny światowej oraz „Signal Extra” czyli pogląd na powstanie warszawskie z perspektywy III Rzeszy. Przewidziano też pokaz filmów historycznych oraz możliwość zagrania w wydane przez IPN edukacyjne gry planszowe.

Muzeum Utracone

Na fasadzie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie już 17 maja odbędzie się multimedialny pokaz filmu „Pamięć jest kluczem”, w ramach projektu Muzeum Utracone. Produkcja w nowoczesnej formie przedstawia najważniejsze dzieła, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i te które udało się odzyskać. 18 maja pokazy odbędą się również w Warszawie (Łazienki Królewskie), Toruniu (Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego) i Poznaniu (Brama Poznania).

Fałszywe grosze koronne Zygmunta III Wazy

Muzeum Historii Miasta Lublina zaprasza z kolei na wykład z pokazem multimedialnym „Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy”. O czym może świadczyć to niedawne znalezisko złożone wyłącznie z fałszywych monet. Czy jest to może pozostałość funkcjonowania w mieście nielegalnej mennicy?

Choroba jako źródło sztuki

W Muzeum Narodowym w Poznaniu obejrzymy wystawę „Choroba jako źródło sztuki” – wystawę o sztuce, która powstaje w zmienionej chorobą lub niepełnosprawnością kondycji ciała. Znalazły się na niej prace Wyspiańskiego, Podkowińskiego, Malczewskiego, Grottgera, Wojtkiewicza, De Laveaux czy artystów współczesnych, których dzieła – choć tworzone w różnych czasach – łączy tytułowa choroba. W Noc Muzeów wystawie towarzyszyć będą wykłady: o sposobie ukazywania chorób i ich (szokujących dziś nieraz) metod leczenia w grafice XVI wieku, o „teatrach anatomicznych” i ich przedstawieniach w sztuce XVII wieku oraz o dziewiętnastowiecznych portretach „pro mortem”.

Parada zabytkowych pojazdów

Przez Szczecin przejedzie tradycyjna już w tę noc parada zabytkowych pojazdów zorganizowana przez Muzeum Techniki i Komunikacji. Dołączyć może każdy posiadacz samochodu starszego niż 25 lat. Po przejeździe przez centrum miasta pojazdy będzie można oczywiście oglądać z bliska na pokazie na dziedzińcu muzeum.

Jak odszyfrować sztukę współczesną?

Zdarza Ci się stanąć naprzeciw współczesnej sztuki i czuć się kompletnie zdezorientowanym? Z pomocą przyjdą pracownicy oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł, którzy w Noc Muzeów czekać będą z cyklem spotkań „Jak odszyfrować sztukę współczesną?”. Każdy z nich będzie próbą wspólnego odczytania 5 wybranych dzieł ze zbiorów sztuki współczesnej muzeum.

Węgierska noc w muzeum

Z Zielonej Góry zaś przeniesiemy się wprost na Węgry! Muzeum Ziemi Lubuskiej organizuje w tę noc „Węgierską noc muzeów” a podczas niej tematyczne wystawy, koncerty, warsztaty (w tym kulinarne!) i pokazy filmów. Dowiemy się więcej nie tylko o historii Węgier, ale i o tamtejszej piłce nożnej, muzyce rockowej czy fotografii. Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury – Varsói Magyar Kulturális Intézet.

To oczywiście tylko kilka z dziesiątek wydarzeń przygotowanych na tę magiczną noc przez praktycznie każdą placówkę w kraju. Mamy nadzieję, że ten wybór zainspiruje Was, aby spędzić noc w muzeum!

Wstęp na Noc Muzeów jest bezpłatny. Niekiedy może być konieczna wcześniejsza rezerwacja lub symboliczna opłata (np. 1 zł). Liczyć należy się też z koniecznością poczekania w dłuższej niż zwykle kolejce. Szczegółowe informacje znajdziecie u organizatorów konkretnych wydarzeń.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora