Otwieramy kulturę!

Gratka dla entuzjastów nowoczesnego podejścia do muzealnictwa i prezentacji dóbr kultury – wczoraj wystartował konkurs Pracowni Otwierania Kultury, w którym głosować można na jeden z czterech prototypów narzędzi udostępniających cyfrowe zasoby kultury.

W pilotażowej edycji Pracowni biorą udział cztery instytucje: Muzeum Historii Polski (w roli partnera), Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Warszawy i Ośrodek KARTA. Na przestrzeni paru miesięcy zespoły reprezentujące te instytucje opracowały projekty dwóch aplikacji mobilnych oraz dwóch narzędzi webowych, które mają za zadanie przybliżać publiczności zdigitalizowane zasoby dziedzictwa instytucji w atrakcyjny, nieszablonowy sposób, skrojony na miarę ich potrzeb. Efekty prac zespołów to prototypy gier mobilnych i przeglądarkowych, interaktywnych wizualizacji danych i narzędzi do kreatywnych remiksów dzieł sztuki – wszystkie na otwartej licencji CC-BY SA 4.0. Spośród nich, na podstawie publicznego głosowania oraz decyzji komisji złożonej z ekspertów branżowych, w konkursie wyłonione zostaną dwa narzędzia, które zwycięskie instytucje wdrożą we przy wsparciu Pracowni w 2018 roku.

Wszystkie projekty dostępne będą na stronie otwartakultura.org/konkurs. Otwarte głosowanie odbywa się 13-26 listopada. Zwycięskie projekty trafią w ręce użytkowników pod koniec 2018 roku.

Pracownia Otwierania Kultury to przestrzeń laboratoryjna wspierająca publiczną misję instytucji kultury poprzez przybliżanie otwartych cyfrowych zasobów dziedzictwa ich odbiorcom. Służy dzieleniu się wiedzą, budowaniu kompetencji i tworzeniu narzędzi. Gromadzi przedstawicieli instytucji kultury, badaczy społecznych, projektantów, programistów i użytkowników, by wspólnie wypracowali innowacyjne i efektywne sposoby dzielenia się cyfrowymi zasobami kultury. Projekt prowadzi Centrum Cyfrowe.

Zapraszamy do obejrzenia projektów i głosowania!

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Otwieramy kulturę!”

  1. Jeżeli twórcy tego projektu nadążają za moją wyobraźnią , sposób na pozyskanie zainteresowania historią jest niezmiernie wciągający. Przedział wiekowy potencjalnych uczestników w zabawie zawęża niepotrzebnie krąg chętnych do udziału w tej propozycji poznawania świata minionego. Chyba, że z założenia, to „zabawka do lat trzech” z adnotacją żeby małych elementów wiedzy nie połykać :) – w dostojniejszym wieku.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora