Pokręcone kolekcje muzealne- International Museum of toilets

Niektóre muzea przerażają, inne śmieszą, jeszcze inne edukują. Sulabh International Museum of Toilets ciężko zaliczyć do którejkolwiek z wymienionych grup, a mimo to nie istnieje możliwość, aby przejść obok niego obojętnie.

Pewne rzeczy towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, lecz o ile budowle, broń czy zabytkowe zbroje wzbudzają dużo emocji, o tyle towarzyszące im na każdym kroku… toalety- już niekoniecznie. Fundator założonego w New Delhi muzeum-  dr. Bindeshwar Pathak wyszedł z założenia, że urządzenie z  którego każdy z Nas korzysta od niepamiętnych czasów, warto pokazać w nieco innym, bardziej błyszczącym świetle niż obraz do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień.

Głównym zamierzeniem fundatora było ukazanie jak uwarunkowania historyczne, kulturowe czy też oparte na architektonicznych trendach wpływają na kształt, wygląd i funkcjonalność toalet.
Na pierwszy rzut oka temat może wydawać się zabawny, lecz wielu z Nas nie zdaje sobie sprawy z tego, iż toaleta w niektórych kulturach jest pewną świętością, a pozłacane elementy czy nietypowa dla nas kolorystyka nie jest dziełem przypadku. Według założyciela toaleta jest granicą pomiędzy porządkiem, a chaosem; czystością, a brudem. Bindeshwar Pathak jest społecznym działaczem na rzecz walki z biedą i nędzą w Indiach, a także fundatorem wielu publicznych toalet, natomiast stworzenie samego muzeum ma na celu oprócz budowania wartości historycznych, ukazanie jak wielkim problemem na świecie jest brak higieny.  W krajach panującej biedy tj. Indie, toaleta jest pewnego rodzaju luksusem i nie każdy może sobie pozwolić na jej posiadanie.

W starożytności już Grecy i Rzymianie używali urządzeń przypominających toalety do załatwiania higienicznych potrzeb. W muzeum znajdziemy urządzenia według najróżniejszych wzorów, które produkowane były na zamówienie dla ważnych osobistości starożytnego świata. Same toalety są tylko niewielkim procentem zawartości muzeum: historyczne zdjęcia, plany architektoniczne czy książki stanowią bardzo dużą część zbiorów. Chęcią fundatora była też edukacja wśród twórców akcesoriów łazienkowych, aby mogli porównać obecną technologię  z tą dawniejszą i wykorzystać ją przy tworzeniu tanich i dobrych jakościowo toalet.

Jak widać, na pierwszy rzut oka nazwa muzeum może wywołać uśmiech na twarzy, jednak wgłębiając się w tematykę dostrzegamy to co w zamiarze chciał przekazać nam fundator. Złote toalety w kontraście z biedą i brakiem dostępu do podstawowych środków higieny przez wiele społeczeństw ukazują jak wielkie, czasami przez nas niezauważalne, różnice występują w dzisiejszym świecie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej muzeum i poczytania o jego historii na http://www.sulabhtoiletmuseum.org/ . Mamy nadzieję, że obok uśmiechu na ustach pojawią się również refleksje, natomiast jesli któryś z Naszych kolekcjonerów posiada w domu podobne zbiory, chętnie je obejrzymy:)

Podziel się tym artykułem!