Pokręcone kolekcje muzealne- The Museum of Questionable Medical Devices

Dla znających język angielski nazwa muzeum może być zaskoczeniem, dla Nas również zaskoczeniem był fakt jak zakręcone i pogmatwane przedmioty medyczne funkcjonowały na świecie na przestrzeni lat. Kolekcja kontrowersyjnych urządzeń medycznych do 2002 roku była prezentowana w St. Anthony przez Bob McCoy’a, obecnie część zbiorów znajduje się w Muzeum Techniki w Minessocie, natomiast wszystkie pozostałe elementy można znaleźć na stronie internetowej http://www.museumofquackery.com/ .

Bob McCoy, który zmarł 23 maja 2010 roku w wyniku długoletniej choroby Alzheimera był wybitnym znawcą w zakresie znachorstwa, medycyny naturalnej oraz nietypowych form leczenia. Sama postać założyciela muzeum była bardzo barwna, Bob McCoy był osobą posiadającą kontrowersyjne pomysły: był m.in. silnym zwolennikiem wprowadzenia aborcji w Stanach Zjednoczonych. Samo muzeum było również pomysłem kontrowersyjnym, posiadana kolekcja prawie dwóch tysięcy przedmiotów przyciągnęła uwagę opinii publicznej, a sam jej autor wystąpił w wielu programach rozrywkowych. Wyjątkowe pokazy z zastosowaniem takich narzędzi jak maszyny do rażenia prądem pacjentów z jednej strony obrzydzały, z drugiej obrazowały jakie techniki medyczne są lub były stosowane na świecie i co najważniejsze wiele z nich w rzeczywistości działa.

Na stronie internetowej muzeum znajdziemy wiele sztuk ciekawych eksponatów z którymi nikt raczej nie chciałby zetknąć się w rzeczywistości. Wiele z nich rzeczywiście się sprawdza, lecz w XXI wieku przywykliśmy do stosowania lżejszych metod w walce z różnymi przypadłościami. Działanie każdego eksponatu na stronie internetowej jest dokładnie opisane, przykładowo krzesło przypominające bardziej to z filmu „Zielona Mila” niż bujany fotel babci, generuje elektrowstrząsy, które przy dłuższej kuracji rozwiązują problemy z bólem pleców czy głowy. Wiele z eksponatów należących do muzeum opiera się na elektrowstrząsach, niestety część z nich oprócz głębokiego bólu jaki sprawia pacjentowi, nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów.

Najbardziej znanym elementem kolekcji jest psychograf- zakładany na głowę przyrząd badający działanie mózgu, który stale ewaluując w dniu dzisiejszym jest jednym z ważniejszych przedmiotów w medycynie. W kontraście do przydatnych i pomocnych z medycznego punktu widzenia urządzeń, w muzeum znajdują się również całkowicie bezużyteczne rzeczy tj. pompka do powiększania piersi, działająca na zasadzie dmuchanego materaca. Większych efektów przyrząd ten nigdy żadnej kobiecie nie przyniósł, natomiast swego czasu twórcy nie nadążali z produkcją wymyślnego urządzenia.

Patrząc przekrojowo na osobę Pana Boba McCaya, z pewnością można powiedzieć, że był on osobą kontrowersyjną, lecz jego pomysły oraz zbiory które zgromadził w swoim muzeum mają bardzo dużą wartość medyczną oraz historyczną. Część z przyrządów pewnie nigdy nie powinna zobaczyć światła dziennego, natomiast duży procent z nich w zmienionym kształcie dalej ratuje życie ludzkie w mniej lub bardziej humanitarny sposób. Wszystkich zainteresowanych jeszcze raz przekierowujemy na stronę muzeum, która skierowana jest dla osób o stosunkowo mocnych nerwach:)

Podziel się tym artykułem!