Poradnik fotografii – część I – tło i światło

Tło

Przy fotografowaniu muzealnych eksponatów tło powinno być jednolite – to podstawowa zasada. Przedmiot sfotografowany na tle mebli nie będzie dobrze się prezentował, a interesujące detale fotografowanego obiektu mogą zostać niezauważone. Najlepiej jest dobrać tło w zależności od koloru fotografowanego obiektu – w większości przypadków skontrastowane w stosunku do przedmiotu. Za tło może posłużyć nam kartka brystolu odpowiednich rozmiarów oparta o ścianę – dzięki czemu otrzymamy takie same tło na podłożu jak i za przedmiotem. Możemy również wykorzystać jednolicie pomalowaną ścianę (przy większych obiektach) czy wyprasowane prześcieradło. Dla małych obiektów warto wybrać miękkie tło jak materiał frote. Przedmioty wielkości monet dobrze prezentują się na pluszu.

Światło

Jednym z podstawowych warunków dobrego zdjęcia jest właściwe oświetlenie.

Fotografując za dnia korzystajmy z rozproszonego światła słonecznego. Postarajmy się jednak ustawić przedmiot tak, by nie padały na niego bezpośrednio promienie słoneczne. Warto również pamiętać, że zdjęcie robione pod słońce niekoniecznie przyniesie nam pożądane efekty. Słońce za plecami lub z boku fotografującego jest zazwyczaj idealnym rozwiązaniem, jednak w jednym i w drugim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na cień padający na fotografowany przedmiot.

W większości przypadków sprawdza się oświetlenie przodo-boczne (światło pada od przodu i z boku) dzięki czemu odbicia i cienie mieszają się ze sobą. Pozwala to na plastyczne wytworzenie obrazu obiektu.
Kiedy zdecydujemy się na robienie zdjęć po zmroku musimy uważać by nie poruszyć zdjęcia. Wiele osób w takich warunkach oświetleniowych włącza lampę błyskową, co nie zawsze jest dobrym posunięciem. Krótki, silny błysk może spowodować powstanie niechcianych cieni dlatego, jeżeli decydujemy się na użycie wbudowanego flesza, zasłońmy go białą, cienką chusteczką, żeby delikatnie rozproszyć światło (najlepiej chusteczkę ułożyć pod takim kątem by odbijała światło w górę – do sufitu)Preferowanym rozwiązaniem jest użycie lampek biurkowych (z takimi samymi żarówkami – dla lepszego efektu), a także statywu, na którym ustawimy aparat. W przypadku braku statywu możemy wykorzystać stolik lub krzesło.
Podziel się tym artykułem!