Poradnik fotografii – część IV – Fotografowanie przedmiotów z różnych materiałów

Wskazówki z tej części poradnika mają na celu pomoc w osiągnięciu jeszcze lepszych efektów poprzez dopasowanie ustawień do rodzaju materiału, z którego wykonany jest przedimot.

Szkło

Fotografowanie szklanych przedmiotów jest dosyć dużym wyzwaniem, ale warto jest zainwestować trochę czasu i uwagi by podnieść statystyki odwiedzin w swoim muzeum i zachwycić gości wspaniałymi fotografiami.

By uniknąć niechcianych refleksów na szkle najlepiej jest zbudować mini studio fotograficzne (inne od tych, które były omawiane na głównej stronie poradnika). Potrzebne nam będą dwa czarne arkusze papieru, które ustawimy po bokach fotografowanego obiektu oraz jeden biały arkusz, który posłuży za tylną ściankę. Oprócz tego przygotujmy dwie lampki a także statyw, by nie poruszyć zdjęcia. Lampki ustawiamy tak, by świeciły bezpośrednio na biały papier, który odbije i rozproszy światło, a także delikatnie oświetli fotografowany obiekt, znajdujący się w centrum sceny.

Przy fotografowaniu obiektów o gładkiej, wypolerowanej powierzchni, musimy uważać nie tylko na refleksy, ale również na to, by samemu nie odbić się w przedmiocie.

Metal

Metalowe przedmioty dobrze prezentują się na czarnym tle, jeżeli więc zdecydujemy się na fotografowanie ich tylko przy pomocy tła (bez budowy namiotu bezcieniowego), warto jest wykorzystać czarny brystol lub materiał. Oczywiście, gdy przedmiot jest tak ciemny, że zlewa się z tłem, powinniśmy zastosować się do zasady kontrastowych kolorów (ciemny przedmiot – jasne tło).

Pamiętajmy również o tym, że wypolerowana, świecąca powierzchnia odbija światło, dlatego należy uważać by na metalu nie pojawiły się refleksy świetlne, które mogą optycznie zniekształcić przedmiot. Dobrym rozwiązaniem może okazać się fotografowanie bez lampy błyskowej, jednak wtedy nie można zapomnieć o wydłużeniu czasu naświetlania i zwiększeniu ISO – to zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia blasków. W skrajnych przypadkach możemy zastosować tę samą metodę, co przy fotografowaniu szkła.

Papier

Sam papier nie stwarza większych problemów przy fotografowaniu. Pamiętajmy jednak, że papier bardzo często posiada błyszczące, obijające światło zdobienia (np na banknotach), lub sam w sobie jest błyszczący (np naklejki). W takiej sytuacji, by ustrzec się niechcianych refleksów świetlnych, należy zastosować się do zasad wymaganych przy fotografowaniu przedmiotów błyszczących (tzn rozproszyć światło przy użyciu kalki lub białego papieru). Papierowe eksponaty można również zeskanować.

Plastik

Tak jak w przypadku większości przedmiotów, tak i w przypadku plastiku warto jest fotografować przy użyciu namiotu bezcieniowego. Plastik również może odbijać światło ze względu na swoją błyszczącą powierzchnię. Pozbywając się ostrego, jednokierunkowego światła pozbędziemy się nie tylko cieni, ale także szpecących smug światła na obiekcie.

Drewno

Ze względu na różne rodzaje drewna, a także ich różne wykończenia, warto stworzyć chociażby podstawowy podział drewna i podzielić je na: matowe i błyszczące. Do matowego zaliczmy nieoszlifowane i nielakierowane powierzchnie oraz wszystko to, co nie odbija światła. W takim przypadku można wykonać zdjęcie nawet przy użyciu wbudowanej lampy błyskowej (pod warunkiem, że zasłonimy ją chusteczką) i odpowiedniego tła. W przypadku przedmiotów błyszczących, czyli wypolerowanych, polakierowanych, pomalowanych, najlepiej jest wykorzystać namiot bezcieniowy.

Materiał

Czy to materiałowa laleczka, czy pluszowy miś, zdjęcia wykonamy podobnie. Materiał (z wyjątkiem atłasu, materiału z cekinami lub innymi błyszczącymi elementami) nie odbija światła, dzięki czemu nie musimy obawiać się szpecących refleksów. Jednak mimo tego, iż przedmiot swoją strukturą nie powinien sprawiać problemów, warto jest zastosować namiot bezcieniowy aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, co z pewnością przełoży się na zwiększenie liczby odwiedzin.

 

Podziel się tym artykułem!