Poradnik fotografii – część V – Fotografowanie przedmiotów o różnej wielkości

Małe przedmioty

W przypadku bardzo małych przedmiotów najlepszy efekt otrzymuje się fotografując w trybie Macro (specjalna opcja umożliwiająca robienie zdjęć z małej odległości od przedmiotu). Ważne jest by aparat był stabilny – ustawiony na statywie. W innym przypadku zdjęcie może być poruszone, ze względu na małą głębię ostrości, jaka charakteryzuje tryb Macro. Fotografowany obiekt powinien wypełniać zdjęcie w 70-90%. Fotografia ma pokazywać obiekt, a tło służy jedynie do wyeksponowania obiektu

Ustawienia aparatu

Musimy również zwrócić uwagę na ustawienia aparatu, szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych. Jeżeli zdecydujemy się wykonać zdjęcie z ręki, powinniśmy ustawić krótki czas naświetlania, żeby zdjęcie nie było poruszone. (przy długim czasie naświetlania istnieje duże prawdopodobieństwo, że drgnie nam ręka – przez co zdjęcie wyjdzie niewyraźne). Najwygodniej jest jednak takie zdjęcie wykonywać za dnia, (co w dużej mierze dyskwalifikuje problem słabego oświetlenia i poruszonego zdjęcia) przy użyciu trybu Auto, z włączonym Macro focusem.

Oświetlenie

Przy fotografowaniu w trybie Macro, uwagę trzeba zwrócić na jeszcze jedną rzecz. Musimy uważać by nie wpłynąć na oświetlenie, tak cieniem jaki rzuca aparat, jak i kolorem swojego stroju, który może dać poświatę na obiekt. Jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga – np. srebrna, czysta moneta przy oświetleniu centralnym wyjdzie na fotografii jakby była biała. Uniknąć takiej sytuacji pozwoli odszukanie najlepszego kąta padania światła, dzięki czemu odznaczą się delikatne wypukłości monety.

Kąt fotografowania

Płaskie przedmioty najlepiej jest fotografować z góry, aby jak najwierniej oddać ich kształt. Moneta fotografowana pod kątem wydaje się być elipsą. Pamiętajmy także o minimalnej odległości obiektywu od przedmiotu – obiektyw ustawiony zbyt blisko przedmiotu spowoduje, że zdjęcie będzie nieostre (zamazane).

Wzorniki

By odzwierciedlić wielkość przedmiotu, szczególnie takiego małego jak moneta, warto umieścić w kadrze wzornik wymiarów (np linijkę).

Lupa

Inną możliwością na sfotografowanie małego przedmiotu jest użycie lupy. Lupę umieszczamy pomiędzy obiektywem a przedmiotem, tak, żeby fotografowany obiekt było wyraźnie widać.

Duże przedmioty

Gdy mamy do czynienia z wielkogabarytowymi przedmiotami, sprawa wygląda zupełnie inaczej. W przypadku np. roweru czy zabytkowego kufra nie użyjemy namiotu bezcieniowego z wiadomych powodów (przedmioty są zbyt duże). Z dopasowaniem tła może być również problem, dlatego zamiast arkusza papieru, którego używamy przy fotografowaniu mniejszych przedmiotów, możemy wykorzystać jednolitą, białą ścianę lub prześcieradło.

Pewne problemy wystąpić mogą również z odpowiednim oświetleniem (małe lampki nie oświetlą równomiernie całego przedmiotu) dlatego najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest w takim przypadku fotografowanie przy świetle dziennym.

 

Podziel się tym artykułem!