Poradnik fotografii – część VI – skanowanie

Skanowanie trójwymiarowych przedmiotów jest proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu (oprócz skanera i komputera).

Tradycyjne skanowanie

Skanować możemy przedmioty płaskie jak np. monety a także różnego rodzaju dokumenty, mapy czy pocztówki. Skanera używamy wtedy w sposób tradycyjny: kładziemy pocztówkę na skaner, zamykamy pokrywę, wybieramy docelową jakość zdjęcia (ustawiamy DPI – 300 optymalnie), skanujemy, później można ewentualnie wyciąć i poprawić obraz w programie graficznym. Często skan przedmiotu prezentuje się lepiej niż zdjęcie – szczególnie w przypadku monet efekt może być zadziwiający.

Skanowanie z otwartą pokrywą

Przedmiot położony na szkle oświetlony będzie tylko z dołu. Żeby zniwelować efekt jednostronnego oświetlenia, można położyć na przedmiocie białą tkaninę (która spełni funkcję pokrywy z białym tłem).

Skanowanie refleksyjne

Jedną z cech skanera jest możliwość skanowania refleksyjnego, tzn, takiego, w którego przypadku na elementy foto czułe pada światło odbite od powierzchni oryginału.

W skanerach płaskich wyposażonych w CCD można skanować bryły, co jest wielka ich zaletą. Nie musimy wtedy fotografować skanowanego obiektu. Elementy CCD cechuje bowiem pewna “głębia ostrości”. W zależności od modelu skanera może ona wynosić nawet do 15 cm. Można zatem skanować małe przedmioty lub niezbyt wysokie kompozycje ułożone na szybie.

Podziel się tym artykułem!