Przedwojenne Pomorze w wirtualnym muzeum

Autor : Piotr Celej, 24.11.2013

Hotel Neptun w Łebie z 1907 roku, czynny do dzisiaj. Zdjęcie z 1913 roku.
Hotel Neptun w Łebie z 1907 roku, czynny do dzisiaj. Zdjęcie z 1913 roku. (Fot. Muzeum Starej Fotografii.)
 
Strażacy pod swoją siedzibą w Spichlerzu Solnym na ulicy  Młynarskiej w Lęborku. Historia budynku sięga XIX wieku. Po roku 1945 strażacy zmienili miejsce swojej remizy. Spichlerz służył w tym czasie przede wszystkim instytucjom miejskim. Obecnie mieści się w nim zbór zielonoświątkowców. Pocz. XX wieku - miniatura
Rynek w Wejherowie w roku 1910. - miniatura
Granica polsko - niemiecka na Jeziorze  Żarnowieckim w latach 30. XX wieku. - miniatura
Kwidzyn zdjęcie zamku wykonano jeszcze w okresie międzywojennym (rok 1930), chociaż wydana pocztówka jest z lat 50. Zamek, w którym uprzednio się mieścił się zakład wychowawczy, mocno ucierpiał podczas drugiej wojny światowej. Opiekę nad budowlą roztoczyło Ministerstwo Kultury i odzyskał swój dawny kształt. Bardzo charakterystyczna jest największa w Europie wieża sanitarno-obronn, czyli gdanisko. Usytuowana jest w odległości 55 metrów od zamku.  - miniatura

Wirtualne muzeum daje możliwość dzielenia się zdjęciami, archiwaliami i kolekcjami z użytkownikami z całego świata. Przedstawiamy Pomorze ze zbiorów wirtualnych kustoszów. My virtual museum to serwis podobny do portali społecznościowych. Zamiast zdjęć z wakacji użytkownicy zakładają galerię z muzealiami. Znajdziemy tu etykiety zapałczane i piwne, pocztówki, zdjęcia, pieniądze czy militaria. Użytkownicy zakładają swoje małe “muzeum” i nie tylko nim administrują, ale mogą również dyskutować i brać udział w wirtualnych konferencjach.Wśród materiałów jest też sporo dotyczących Pomorza. Spośród nich wybraliśmy przedwojenne widoki miast.
Zbyt mały dla strażaków

Wśród wybranych zdjęć niektóre pokazują miejsca, które bardzo się zmieniły. Na zdjęciu z Lęborka widać, że straż pożarna mieściła się w budynku dawnego spichlerza solnego koło zamku. Mimo szachulcowej konstrukcji budynek przetrwał II wojnę światową i obecnie znajduje się w nim zbór zielonoświątkowców.

Przyczyny opuszczenia w 1945 roku budynku przez strażaków należy szukać raczej w tym, że obiekt był zbyt mały, by pomieścić wozy i sprzęt strażacki.

Kaplica w Dębkach

W sierpniu 1939 roku, tuż przed drugą wojną światową, wykonano zdjęcie kaplicy w Dębkach. Powstała ona dla letników w roku 1935. Swą drewnianą architekturą miała nawiązywać do tradycyjnych domów kaszubskich. Wojnę przetrwała w stanie nienaruszonym i właściwie niewiele się zmieniło od momentu, kiedy zdjęcie zostało wykonane. Obecnie, inaczej niż na fotografii, drzewa rosną nawet pod samymi oknami kaplicy.

 

Do sklepu trzeba było dopłynąć

Ciekawostką też jest znaczek pocztowy ukazujący strażnika granicznego nad jeziorem. Mundurowy nie jest jednak na “fajrancie” nad wodą, lecz pełni służbę. Od roku 1920 wzdłuż jeziora przebiegała granica polsko-niemiecka. Sam zbiornik został przyznany Polsce, ale jego zachodni brzeg objęli Niemcy. Na tym brzegu tylko wieś Nadole została przyznana Polsce. Mieszkańcy więc, chcąc iść na pocztę lub do sklepu, musieli przepłynąć jezioro lub iść po lodzie.

Pomorski tygiel

Interesujące wnioski można wysnuć też oglądając zdjęcie rynku w Neustadt, czyli dzisiejszym Wejherowie. Możemy tu zobaczyć charakterystyczny dla większości pomorskich miasteczek tygiel kultur. Niemcy mieszali się z ludnością polską i kaszubską. Nad witrynami sklepów pojawiają się zarówno nazwiska polskie, jak i niemieckie. I tak możemy zobaczyć lokal Zelewskiego tuż obok prowadzonego przez Wolffa.

Więcej zdjęć można znaleźć na stronie My virtual museum.

 

Cały tekst: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,14984246,Przedwojenne_Pomorze_w_wirtualnym_muzeum.html#ixzz2sFeXtYmB