Regionalna Izba Doliny Biebrzy – MyViMu buduje muzeum !

Regionalne Muzeum Biebrzy, to pomysł jaki narodził się w czasie naszych wizyt i spotkań z Krzysztofem Kawęczyńskim, „Królem Biebrzy”oraz gospodarzem terenu, wójtem gminy Trzcianne, panem Zdzisławem Dąbrowskim. Rozpowszechniając zbiory Krzysztofa i ideę utworzenia oficjalnego muzeum, stworzyliśmy konto w serwisie MyViMu, jeszcze latem ubiegłego roku. Zainteresowanie zwiedzających wirtualnie, pasją kolekcjonera biebrzańskich pamiątek, przerosło nasze oczekiwania…

Profil Krzysztofa w serwisie, niejako na zapas, nazwaliśmy wówczas ‚rmb’ czyli Regionalne Muzeum Biebrzy. Poszukiwaliśmy wówczas formuły dla przyszłego muzeum i oczywiście miejsca, gdzie mogło by powstać. Pan Dąbrowski, czujny i gospodarny wójt, trafił niedługo po naszych spotkaniach na ogłoszenie o planowanej rozbiórce starego kościoła na terenie swojej gminy. Decyzja była szybka i oczywista – postanowił ratować i ten zabytek. Zapadła decyzja o restauracji niszczejącego drewnianego kościółka w małej, biebrzańskiej wsi Laskowiec.

Ciekawym i pomocnym w dalszych działaniach okazał się fakt, iż oficjalnie i kościół i przyległości, to jeszcze nie zabytki, chociaż na takie właśnie „wyglądają”. Natomiast ważne dla okolicznych gospodarzy, gdyż blisko sto lat temu mieszkańcy Laskowca wybudowali świątynię własnymi siłami. Ale od dawna drewniany budynek niszczał, nikt z niego nie korzystał, gdyż tuż obok powstała nowa, murowana świątynia. Naturalnym było więc zwrócenie się w kierunku tej budowli, jako obiektu stanowiącego o biebrzańskiej przeszłości.

To właśnie wójt gminy Trzcianne optował, iż tam powinna się odnaleźć nasze wymarzone, nazwane teraz już Regionalną Izbą Doliny Biebrzy. Jego działania w pełni zaspokoiły nasze oczekiwania i …bardzo nas zaskoczyły tak szybką realizacją. Opieka medialna, jaką otoczyliśmy projekt, tym bardziej musi stać na wysokim poziomie. W planach na przyszłość mieści się popularny w regionie Festiwal Filmów Przyrodniczych i inne lokalne imprezy, promujące okolice rozlewisk Bobra i Narwi. Możliwości i pomysłów jest oczywiście wiele.

Na pewno będzie się tu spotykała młodzież, będą przyjeżdżali turyści i pokazywane będą filmy. Także my pragniemy, ażeby całe otoczenie powstającego muzeum ożyło dzięki nietuzinkowym działaniom. Wiemy, iż zostanie tu także zatrudniona osoba opiekująca się zbiorami. My oczywiście lobbujemy za „Królem Biebrzy”, dobrym duchem, którego zbiory trafią do nowego muzeum. Pomysł na urządzenie w Laskowcu izby promującej biebrzańskie bagna i ich kulturę, tradycję i przeszłość w postaci eksponatów pochodzących także ze zbiorów Kawęczyńskiego, ziściłby się wówczas w całym tego słowa znaczeniu.

Mimo to, że kościół w Laskowcu jest przykładem ludowego budownictwa bez wyraźnych cech stylowych, jego masywny, prostopadłościenny pseudo bazylikowy korpus został ożywiony dostawioną od frontu wieżą – dzwonnicą mieszczącą w przyziemiu kruchtę, a w drugiej kondygnacji chór muzyczny. Składa się ona z czterech zwężających się ku górze segmentów rozdzielonych tzw. obdaszkami. Wnętrze kościoła dzielą na trzy nawy drewniane słupy. Analogiczne podpory wspierają balkon chóru muzycznego. Dzięki wysunięciu ku nawie głównej ołtarza wielkiego, utworzone zostało obejście dostępne przez zakrystię i skarbiec, sprawnie włączone w bryłę budowli.

 

Pamiętamy, że kościół nie był użytkowany, ponieważ jakiś czas temu stanęła obok niego murowana świątynia, która przejęła funkcje. Drewniany kościół służył jako magazyn i ulegał stałej degradacji, podobnie jak jego skromne wyposażenie, na które składają się trzy prowizoryczne ołtarze, dwa komplety ławek oraz drobne sprzęty i szaty liturgiczne. Gmina już wydzierżawiła od parafii budynek i teren wokół niego. Udało się też zdobyć pieniądze na remont i przystosowanie starego budynku do nowej roli. Blisko pół miliona złotych pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Odnowa Wsi. Zaplanowano i wykonywany jest remont wraz ze zmianą sposobu użytkowania istniejącego drewnianego budynku kościoła oraz zagospodarowaniem jego otoczenia. Wartość inwestycji to prawie 900 tys. zł. Dzięki pasji kolekcjonerskiej, dobremu gospodarzowi i naszym medialnym staraniom, stary drewniany kościół w Laskowcu stanie się wkrótce ciekawym ośrodkiem turystycznym i edukacyjnym. Tym samym powstanie w nim oczekiwane, wymarzone i promowane przez nas na wiele sposobów, Regionalne Muzeum Biebrzy.

Kościół, w którym ma powstać muzeum, został wybudowany pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Program inwestycji obok odnowienia przewiduje dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdą się w pełni wyposażone sale dydaktyczna i naukowa, prelekcyjna i wystawiennicza. Natomiast wokół staną nowe obiekty. Będą to wiaty tematyczne – dekoracyjna i plenerowa, a także budynek gospodarczy, ekrany i tablice ekspozycyjne. Całość zostanie ogrodzona murem powstałym z polnego kamienia. Za prezbiterium kościoła zaplanowano już miejsce na tzw. lapidarium. Cieszy nas to niezmiernie, gdyż zbiory tego rodzaju, bardzo są bliskie wielu naszym Kustoszom. Będą tam gromadzone stare krzyże, kapliczki, pomniki, a nawet zapomniane nagrobki. W ramach prac wykonane zostaną także zabiegi pielęgnacyjne wszystkich okolicznych drzew.

 

Przewidywany termin zakończenia prac to październik 2011r. Wynika z tego, że już niebawem zaprosimy Was na otwarcie „naszego” pierwszego, realnego muzeum… Zapraszamy tym samym Wszystkie instytucje i osoby prywatne, do udziału w tym projekcie, pod patronatem medialnym serwisu MyViMu.com.

Redakcja serwisu MyViMu.com

 

kontakt: redakcja@myvimu.com

Podziel się tym artykułem!