Rzeczy zapomniane: chusteczka do nosa

– Aaa psiiiik!

– Na zdrowie!

– Masz chusteczkę?

Chusteczka – niewielki kawałek materiału, niby z nazwy do nosa, ale tak naprawdę do wszystkiego – używana była przez ludzi praktycznie od zawsze. Znamy ich przykłady już ze starożytnej Grecji i Rzymu a wiedząc, jak jest przydatnym drobiazgiem, możemy śmiało założyć, że ludzkość tworzyła je i używała ich odkąd nauczyła się tkać tkaniny!

Lniana chusteczka wykończona mereżką, fot. Wikipedia

Używano ich, tak jak dzisiejszych chusteczek jednorazowych, do wycierania nosa, przecierania czoła z potu, opatrzenia drobnych skaleczeń, oczyszczenia czy wytarcia czegokolwiek. Nie można też zapominać o ich znaczeniu w stosunkach damsko-męskich! Chusteczki były idealne do „przypadkowego” upuszczenia, by nawiązać kontakt z dżentelmenem, do ukrycia uśmiechu, jeśli panna nie chciała, by kawaler go widział i w ogóle do wszelkich demonstracji wstydu i skromności. Bywała też uroczym podarunkiem. Chusteczką prawdziwe do nosa stała się w XVIII wieku wraz ze rozpowszechnieniem się… tabaki.

W wyższych sferach chusteczka – jak chyba wszystko inne – stawała się przedmiotem wykwintnym i luksusowym. Uszyta z delikatnych batystów czy jedwabiów, obszyta koronkami, efektownie haftowana. Nic dziwnego, że wcale jej nie chowano po kieszeniach i sakiewkach a dumnie noszono w dłoni lub zatkniętą za pierścień.

Chusteczka w dłoni infantki Marii Teresy na portrecie Velazqueza, fot. Wikipedia

Pierwsze jednorazowe chusteczki papierowe wyprodukowała w 1924 roku amerykańska firma Celulose Products Co. Zgodnie z zamysłem producenta miały być przeznaczone do zmywania makijażu, jednak rynek szybko znalazł w nich świetne zastępstwo chusteczek materiałowych – nie do przecenienia zwłaszcza w wypadku kataru!

W Polsce chusteczki papierowe pojawiać zaczęły się w latach 70-tych XX wieku, jednak z powodu stałych braków na rynku papierniczych były jeszcze wciąż trudno dostępne. Na dobre zagościły w naszych kieszeniach (i trwale wyparły te z tkaniny!) w latach 90-tych.

Dzisiaj eleganckich, materiałowych chusteczek używa się niemal wyłącznie jako elementu uroczystego ubioru męskiego.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora