Rzeczy zapomniane: chusteczka do nosa

– Aaa psiiiik!

– Na zdrowie!

– Masz chusteczkę?

Chusteczka – niewielki kawałek materiału, niby z nazwy do nosa, ale tak naprawdę do wszystkiego – używana była przez ludzi praktycznie od zawsze. Znamy ich przykłady już ze starożytnej Grecji i Rzymu a wiedząc, jak jest przydatnym drobiazgiem, możemy śmiało założyć, że ludzkość tworzyła je i używała ich odkąd nauczyła się tkać tkaniny!

Lniana chusteczka wykończona mereżką, fot. Wikipedia

Używano ich, tak jak dzisiejszych chusteczek jednorazowych, do wycierania nosa, przecierania czoła z potu, opatrzenia drobnych skaleczeń, oczyszczenia czy wytarcia czegokolwiek. Nie można też zapominać o ich znaczeniu w stosunkach damsko-męskich! Chusteczki były idealne do „przypadkowego” upuszczenia, by nawiązać kontakt z dżentelmenem, do ukrycia uśmiechu, jeśli panna nie chciała, by kawaler go widział i w ogóle do wszelkich demonstracji wstydu i skromności. Bywała też uroczym podarunkiem. Chusteczką prawdziwe do nosa stała się w XVIII wieku wraz ze rozpowszechnieniem się… tabaki.

W wyższych sferach chusteczka – jak chyba wszystko inne – stawała się przedmiotem wykwintnym i luksusowym. Uszyta z delikatnych batystów czy jedwabiów, obszyta koronkami, efektownie haftowana. Nic dziwnego, że wcale jej nie chowano po kieszeniach i sakiewkach a dumnie noszono w dłoni lub zatkniętą za pierścień.

Chusteczka w dłoni infantki Marii Teresy na portrecie Velazqueza, fot. Wikipedia

Pierwsze jednorazowe chusteczki papierowe wyprodukowała w 1924 roku amerykańska firma Celulose Products Co. Zgodnie z zamysłem producenta miały być przeznaczone do zmywania makijażu, jednak rynek szybko znalazł w nich świetne zastępstwo chusteczek materiałowych – nie do przecenienia zwłaszcza w wypadku kataru!

W Polsce chusteczki papierowe pojawiać zaczęły się w latach 70-tych XX wieku, jednak z powodu stałych braków na rynku papierniczych były jeszcze wciąż trudno dostępne. Na dobre zagościły w naszych kieszeniach (i trwale wyparły te z tkaniny!) w latach 90-tych.

Dzisiaj eleganckich, materiałowych chusteczek używa się niemal wyłącznie jako elementu uroczystego ubioru męskiego.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora