Some rights reserved? A co to znaczy?

Czy pamiętasz, że MyViMu daje Ci możliwość udostępniania swoich zdjęć (i nagrań!) na licencjach Creative Commons?

Creative Commons to system licencji stworzony jako kompromis między pełną, rygorystyczną ochroną praw autorskich (tzw. „wszelkie prawa zastrzeżone”, „all rights reserved”) a udostępnianiem ich w sposób zupełnie wolny w tzw. domenie publicznej. Do utworów (w przypadku MyViMu głównie zdjęć eksponatów) udostępnianych na licencji Creative Commons można by zastosować więc formułę „some rights reserved” – „pewne prawa zastrzeżone”.

To Ty z góry określasz, jakie prawa do zdjęć sobie zastrzegasz a jakich się zrzekasz.

Korzystanie z licencji Creative Commons staje się z każdym rokiem coraz bardziej powszechne wśród twórców. MyViMu oferuje taką opcję od samego początku swojego istnienia. Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie? A to dlatego, że mamy świadomość, że MyViMu jest zbiorem materiałów o ogromnym znaczeniu edukacyjnym i kulturalnym. Dzięki Creative Commons w kontrolowany sposób ze zbioru tego korzystać mogą uczniowie, studenci, autorzy opracowań naukowych a także wszyscy podobni Tobie pasjonaci i hobbyści. Czy to nie cudowna rola – zapewniać innym dostęp do dóbr kultury? :)

Teraz zaczynamy nowy cykl artykułów, w których postaramy się przypomnieć Ci zasady funkcjonowania Creative Commons i zachęcić Cię do świadomego z nich korzystania. Opowiemy o zaletach CC, o tym jakie prawa możemy sobie zastrzec i w jakich kombinacjach, w jaki sposób łatwo podjąć decyzję, co do wyboru licencji i wielu innych kwestiach.

Zapraszamy do naszego cyklu Creative Commons!

Już jutro opowiemy o tym, jak zbudowane są licencje Creative Commons i jakie to są te „pewne prawa”, które możesz sobie zastrzec :)

[mailerlite_form form_id=4]

 

 

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora