Spędź aktywnie lato z Muzeum Narodowym w Warszawie

30 czerwca 2015 roku wystartowało „Lato w MNW” – specjalny wakacyjny program skierowany do szerokiego grona odbiorców. O tym, że wakacje w mieście nie mają prawa być nudne, przekonują się nie tylko najmłodsi, lecz także dorośli i nastoletni amatorzy sztuki.

lato_2015_muzealny_klub_malucha-1024x768

MUZEALNY KLUB MALUCHA / zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku od 2 do 4 lat

W każdy czwartek w „Muzealnym klubie malucha” najmłodsze dzieci wraz z rodzicami – za sprawą słynnego obrazu Józefa Mehoffera – trafią do „Dziwnego ogrodu”, znajdą się na kwitnącej łące lub pospacerują po letnim parku. Będą mogły również zabawić się w ogrodnika, zostać muzealnym detektywem, a nawet… zagrać w krykieta!

RODZINNE WAKACJE / zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 12 lat

Podczas familijnych zajęć organizowanych w dni powszedni (oprócz poniedziałków) będzie można – między innymi – poznać techniki malarskie i wykonać własne dzieło, dowiedzieć się, jak wyglądały wykopaliska w Faras i jakich narzędzi używali archeolodzy, a także poznać Warszawę na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

WARSZTATY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM CZASOWYM / zajęcia dla rodzin z dziećmi wieku od 5 do 12 lat

W czasie niedzielnych warsztatów związanych z trwającymi wystawami czasowymi przeniesiemy się na chwilę do Kraju Kwitnącej Wiśni (wystawa „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”) lub do miasta przyszłości pełnego maszyn i artystycznych eksperymentów (wystawa „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”).

AWANGARDA DLA MŁODYCH / warsztaty dla młodzieży

Uczestnicy warsztatów „Awangarda dla młodych” poszukają inspiracji w haśle Tadeusza Peipera „Miasto. Masa. Maszyna”. Artystyczne eksperymenty sprzed stu lat spróbują połączyć ze współczesnością. Efektem działań staną się nowoczesne rzeźby dźwiękowe, świetlne instalacje i maszyny do recyklingu.

LETNIE ZWIEDZANIE MNW / spotkania dla dorosłych w galeriach MNW

W letnie popołudnia dorośli widzowie będą mogli udać się na spacer tropem arcydzieł MNW (w soboty proponujemy też oprowadzania w języku angielskim), poznać bliżej skarby zatopionej pustyni (Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego) lub obejrzeć najcenniejsze dzieła sztuki japońskiej z polskich kolekcji (wystawa czasowa „Arcydzieła sztuki japońskiej w polskich kolekcjach”).

WIECZORY CZWARTKOWE / spotkania tematyczne dla dorosłych w galeriach stałych

W czwartkowe wieczory Muzeum zaprasza na spotkania poświęcone wybranym motywom i tendencjom w sztuce. Porozmawiamy m. in. o symbolach w sztuce religijnej, świecie wyobrażonych mitów Jacka Malczewskiego, a także Hoplitach, legendarnych greckich wojownikach. Wybrane spotkania będą tłumaczone na polski język migowy (PJM).

GUIDED TOURS IN ENGLISH / Masterpieces of the National Museum in Warsaw

A choice of the most priceless works of art in the collection of the National Museum in Warsaw. Visitors to the museum will be shown not only works of old masters but also Polish most famous paintings including “The Battle of Grunwald” by Jan Matejko.

OBCHODY 71. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

W programie spotkanie poświęcone dziełom sztuki ze zbiorów MNW, które ocalały z wojennej pożogi, a także gra muzealna „Bitwa o sztukę”. Uczestnicy gry poznają wojenne dzieje MNW i wystąpią w roli obrońców dzieł sztuki. Do udziału zapraszamy osoby w każdym wieku: rodziny, seniorów, indywidualnych zwiedzających. Do gry można przyłączyć się w dowolnym momencie.