„Tajemnice pogranicza” Michała Młotka od 28 maja w księgarniach

tajemnice

 

28 maja do księgarń w całej Polsce trafi debiutancka książka Michała Młotka, twórcy jednego z najpopularniejszych polskich blogów o tematyce historycznej. „Tajemnice pogranicza” to zbiór dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkryją przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski.

Nie bez powodu „Tajemnice pogranicza” ukazują się na polskim rynku wydawniczym w rok przed setną rocznicą bitwy pod Tannenbergiem. Pierwsza część książki dotyczy bowiem postaci Paula von Hindenburga – obrońcy Prus Wschodnich z 1914 roku. Autor starannie i w przystępny sposób odsłania przed czytelnikami kulisy przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku, opisuje historię wsi Neudeck, w której zmarł Hindenburg, ujawnia tajemnice politycznego testamentu prezydenta Rzeszy oraz szczegóły z jego pogrzebu na terenie pomnika bitwy pod Tannenbergiem. Ta część „Tajemnic pogranicza”, będąca próbką dobrego stylu pisania o historii, z powodzeniem mogłaby posłużyć jako materiał do scenariusza filmu dokumentalnego.

„Tajemnice pogranicza” to jednak książka nie tylko o prezydencie Hindenburgu. Zaskoczeniem dla wielu czytelników może być pojawienie się w niej postaci Stefana Żeromskiego. Autor w drobiazgowy sposób opisuje niebezpieczną podróż polskiego pisarza po pograniczu Prus Wschodnich i Polski. Do wizyty Żeromskiego doszło tam w maju 1920 roku, w czasie nasilania się największych sporów o rozwiązanie sprzeczności terytorialnych między Niemcami a Polską. W „Tajemnicach pogranicza” pojawia się Żeromski, jakiego nie znamy. Opis jego wędrówki po terenach plebiscytowych jak mało który pozwala zrozumieć atmosferę dni, które z całą ostrością ujawniły zmaganie dwu odrębnych narodów i kultur.

Pozostałe rozdziały „Tajemnic pogranicza” opisują działania polskiego i niemieckiego wywiadu w Prusach Wschodnich w czasie plebiscytu z 1920 roku, akcję „N”, czyli działania dywersyjno-propagandowe prowadzone wśród Niemców od 1941 do 1944 roku oraz przygotowania do zamachu na Adolfa Hitlera i rolę w spisku dwóch zapomnianych przez historię zamachowców: Hellmutha Stieffa i Joachima Meichssnera.

Dziesięć epizodów „Tajemnic pogranicza” to pasjonująca opowieść o ciekawych ludziach i zdumiewających faktach. Wszystko to wzbogacone setką nigdy niepublikowanych fotografii i unikalnymi przekazami źródłowymi. Debiutancka książka Michała Młotka to obowiązkowa pozycja dla miłośników historii Prus Wschodnich, I i II wojny światowej i wszystkich osób pasjonujących się niewyjaśnionymi zagadkami minionego wieku.

Autorem „Tajemnic pogranicza” jest Michał Młotek (ur. 1984) z Iławy, pasjonat historii Prus Wschodnich i II wojny światowej, poszukiwacz skarbów, odkrywca historii, publicysta i twórca bloga fabryka-historii.pl. Książka ukaże się w znanej serii „Militarne Sekrety” obok takich tytułów jak: „Złoto Generałów”, „Merkers – skarbiec III Rzeszy”, „Ostatni sekret Wunderwaffe” czy „Tajny projekt III Rzeszy”. Wydawcą Tajemnic pogranicza jest Wydawnictwo „Technol” z Krakowa.

Patronat medialny nad książką objęli między innymi kanał TVP Historia, magazyn „Inne Oblicza Historii”, czasopisma „Odkrywca”, “Poszukiwacze” i “Archeologia Wojenna”, „Gazeta Olsztyńska”, Polskie Radio Olsztyn oraz serwisy konflikty.pl i ksiazkizbojeckie.blox.pl.

Premiera „Tajemnic pogranicza” odbędzie się 28 maja o godz. 18:00 w Sali Kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Dąbrowszczaków 3 (Kamienica Naujacka). Wstęp wolny.

Plakat

 

Podziel się tym artykułem!