Wielki Konkurs fotograficzny MyViMu rozstrzygnięty !

Pierwszy konkurs fotograficzny Waszego Wirtualnego Muzeum zakończony! Pragniemy podziękować wszystkim Kustoszom za nadesłanie tak wielu, ciekawych propozycji zdjęć swoich eksponatów. Naprawdę, wszyscy stanęli na wysokości zadania. Operując często prostymi technikami i nieskomplikowanym sprzętem, mimo to dostarczyli nowych jakości do Waszego serwisu.Każdy starał się zaaranżować dla eksponatu interesujące tło, czy wykonując mocne zbliżenia jego szczegółów, wzmocnić ogólny odbiór fotografowanego przedmiotu i wzbudzić tym samym zainteresowanie zwiedzających. Podejmowano nawet ciekawe próby przedstawienia tego samego eksponatu w rożnym otoczeniu. Jednym słowem ile prac, tyle pomysłów. Dzięki całej wspólnej zabawie widać, jak bardzo wiele osób zbliżyło się do osiągnięcia w stu procentach zadowalającego, tzw. profesjonalnego efektu. Oczywiście dla nas te właśnie sto procent nie jest ważne, gdyż nie wszyscy jesteśmy profesjonalistami i chociażby dlatego także, iż każdy pomysł i eksponat są w Waszym Muzeum niepowtarzalne. Także ich obrazy są wyjątkowe dla każdego z Was, tak jak czas z jakiego pochodzi, czy jaką rolę odgrywa w zbiorach.

Dla tego, poszukując zwycięskiego zestawu zdjęć, kierowaliśmy się podstawowymi zasadami, jakie powinna spełniać dobrze wykonana fotografia, (czyli min. oświetlenie, jasność, kontrast, kompozycja, kadr). Ważne były także walory estetyczne prezentowanego eksponatu, jednakże bez względu na to czy zdjęcie przedstawiało guzik, lornetkę, monetę czy muszlę. Wystarczyło, aby przedmiot godnie reprezentował swoją grupę, do jakiej należy. Guzik powinien więc być ładny, rzadki i dobrze zakonserwowany ? Także nie… Po prostu wyjątkowy dla Was z osobistego powodu. Podobnie moneta czy każdy inny przedmiot znajdujący się w zbiorach, miały szansę stać się wyróżnionym w konkursie eksponatem.

Jednakże, skoro to konkurs stawiający na jakość fotograficznych elementów składowych tworzących pożądany, nie przypadkowy efekt końcowy, one właśnie zdecydowały o nagrodzeniu eksponatu z kolekcji:

Nowe muzeum użytkownika Kired

Delikatnie oświetlony eksponat w postaci amonitowej muszli, zgrabnie wpisał się tutaj w neutralne tło, delikatnie otulające senny zabytek i jednocześnie eksponujące go w atrakcyjny dla oczu sposób. Wydaje się, że muszla wisi w przestrzeni, pomimo oczywistej obecności widocznego tła. Brak tutaj często niepotrzebnych, kontrastowych cieni kładących się na tle, zaraz przy krawędziach fotografowanego przedmiotu. Faktura i kolor obiektu zostały prawidłowo 'wydobyte’ z całości eksponatu i podkreślone jako charakterystyczne właśnie dla niego, także poprzez delikatną grę źródeł światła i zabawę tzw. głębią ostrości. Niektóre, ważne elementy zabytku uwypuklono poprzez pozostawienie innych, w postaci nieostrych fragmentów, który to zabieg jest tutaj także bardzo trafiony. Muszla ładnie wypełnia kadr, nie mieszcząc się w nim wtedy, kiedy jest to zaplanowane i dozwolone ze względu na zamysł całej kompozycji. Na zdjęciu w miejsce częstych tzw. przepaleń, czyli jaskrawych, prześwietlonych do całkowitej bieli elementów, mamy tutaj delikatne tzw. bliki, czyli prawidłowo naświetlone na powierzchni muszli jasne partie świateł. Dodają one lekkości skądinąd ciężkiej skamielinie i wyobrażenie o jej perłowej powierzchni, mieniącej się całą gamą odcieni. Generalnie każde ze zdjęć w prezentowanej grupie, może stanowić z innymi dwoma, dowolnie wybranymi zamkniętą całość. To po prostu jedne z ładniejszych fotografii eksponatu, jakie znajdują się w serwisie. Wielkie brawa ! Nagroda główna w postaci aparatu fotograficznego wędruje do Kustosza Kired.

Oczywiście sporo jest fotografii także dobrych technicznie i ciekawych kompozycyjnie, niemalże tak pięknych, jak zestaw zwycięzcy. Na początku przypomnijmy, iż każdy, kto nadesłał zgłoszenie otrzyma w prezencie monetę serwisu MyViMu.com. Dalej, należy podkreślić, iż tradycyjnie już najciekawsze fotografie w serwisie od zawsze prezentuje Kustosz Frozzer. Jego działania na tym polu są po prostu zawodowe i dla tego postanowiliśmy ogłosić go nominalnym, Starszym Kustoszem MyViMu. Prace jakie zgłosił, są jak zwykle doskonałe pod względem kompozycyjnym. Świetnie prezentują się na ekranie każdego monitora i dają referencyjne wskazania, jak można zaprezentować chociażby skrzynkę po amunicji. Sądzimy, iż jeszcze długo będzie niedoścignionym wzorem dla wielu kustoszy. Jedynym, do czego można mieć zarzuty, to właśnie fakt, że są tak idealne. Zdrowa zazdrość nie jest zła… Szczególnie, kiedy operuje się światłem tak jak tutaj. Oto przykłady fotografii, jakie nadesłał Kustosz na konkurs.

Bardzo miło zaskoczyła nas Yuppi, która jak dotąd wykazywała się w serwisie talentem stylistycznym, tworząc barwne, mądre, refleksyjne i bardzo informacyjne opisy eksponatów. Odtąd, wykazuje się także talentem aranżacyjnym, gdyż draperia czerwonej tkaniny na jej zestawie jest tak ciekawie zróżnicowana, i chociaż zamknięta w małym kadrze, tak pięknie oświetlona, że może konkurować z wystawami sieci sklepów „Jubilera”. Dodatkowo, na trzech wybranych przez nas fotografiach, opowiedziała na temat eksponatu wszystko. Gratulacje to nie wszystko, gdyż także Yuppi od teraz jest Starszym Kustoszem MyViMu. Co za tymi nominacjami idzie, okaże się niedługo. Mamy nadzieję przysporzyć nimi naszym Przyjaciołom wiele radości :)

Pierwsze zdjęcie zostało przez nas obrócone. Tak wygląda stanowczo lepiej :)

O pozostałych fotografiach, jakie od teraz są dla nas najpiękniejsze, napiszemy niedługo, dogłębnie analizując ich zawartość już niebawem. Zaprezentujemy je na blogu serwisu, gdyż jest co pokazywać i o czym pisać !

Redakcja serwisu myvimu.com

Kontakt: [email protected]

Podziel się tym artykułem!