Wywiad z użytkownikiem „centuria”- kolekcjonerem przedmiotów z II Wojny Światowej

Witam serdecznie, na początek pytanie: kto tak naprawdę kryje się pod nazwą kustosza „centuria”?
Mam na imię Damian, na co dzień pracuję, a w ramach hobby kolekcjonuję przedmioty które można znaleźć na moim profilu.

Skąd w ogóle pomysł na kolekcjonowanie, czy wiąże się on z jakąś szczególną historią?

Zaczynałem od znaczków, potem były monety, następnie starsze monety, w końcu trafiły się przedmioty z okresu okupacji, i tak to puszka przeciwgazowa, to bagnet. Małymi krokami fascynacja z monet przeszła na fanty z drugiej wojny światowej.


Czy masz jakiś „najcenniejszy” przedmiot?

Najcenniejszy  z przedmiotów w swojej kolekcji a zarazem pamiątek rodzinnych , zaliczyłbym zdjęcie pradziadka w mundurze WH. Jest to jedyne zdjęcie jakie udało się uratować od zniszczenia w czasie „wyzwolenia” z okupacji przez ruskich. Ruscy nie patrzyli czy to dziecko czy kobieta, wystarczyło ze znaleźli buty wojskowe, czy cokolwiek związanego z armia, nawet kurtki przerobione dla dzieci- wtedy dawali kulkę w łeb. Prababcia z narażeniem życia zachowała to zdjęcie, pozostałe rzeczy jak się można domyślać rodzina spaliła. Z kolej od strony ojca, dziadek mój służył w AK, do dziś mam jego zdobyczne dwa plecaki, choć wyleniałe, to są dla mnie zarazem pamiątką rodzinna jak i refleksją nad tym czym była wojna.
Plecaki są dla mnie atrakcja kolekcjonerska z tego względu iż powszechnie uznaje się, że Niemcy nie atakowali w plecakach tylko bez nich. Jako ciekawostkę mogę chyba dodać, że po wojnie ciężko było cokolwiek kupić i plecaki były normalnie używane na wycieczki. Krajka do jajek która była w plecaku nie tak dawno jeszcze służyla do krojenia jajek na kanapki, rzeczy przetrwały tylko dlatego ze przeleżały w piwnicy, cieszę się że tak się stało.

Czy jest jakiś przedmiot, który byś koniecznie chciał zobaczyć w swojej kolekcji?
Na pewno puszka przeciwgazowa z 1945 roku, byłaby ozdobą wśród maseczek ;] Brakuje mi tez szkiełek pewnego typu, może kiedyś uda się je zdobyć. Równie mocno choruję na narzędzia do skrzynki narzędziowej.


Skąd pochodzą kolejne przedmioty, jak zdobywasz elementy do swoich kolekcji, czy też przedmioty te są ogólnodostępne?

Przeważnie to zakup na giełdach internetowych, rzadziej na Jarmarku Dominikańskim, kiedyś z wymiany, ale obecnie pozostaje zakup, rzadko kto się decyduje na wymianę.

Czy jest coś, co utrudnia gromadzenie kolejnych zbiorów?
Z pewnością kasa, czas i przepisy. Ceny powodują, że w „mundurówkę” wolę nawet nie wchodzić. Czas również utrudnia zwłaszcza kiedy się pracuje- to maila się nie przeczyta to druga strona też nie zawsze ma czas na rozmowę. Przepisy ze względu że kiedyś chciałem kupić „giwerę”, ale pewne oczywiste problemy prawne powodują, że dałem sobie spokój. Zakupiłem zabawkę mp40 z metalu żeby nadać klimat w pokoju, legalnie bez problemu.

W jaki sposób katalogujesz swoje zbiory?
Nadaje katalogom nazwę przedmiotu, robię zdjęcia, dodaje opis w txt, używanie zeszytu mija się z celem, coś dojdzie do kolekcji i bym musiał nowy zeszycik robić. Do obróbki zdjęć używam „Paint.NET”: łatwy w obsłudze, do opisu używam zwykłego notatnika.

W jaki sposób konserwujesz swoją kolekcję?
Tradycyjnie odkurzanie, dalsza konserwacja zależy od materiału, np. skórę tylko wycieram z kurzu , elementy bakelitowe myje płynem do naczyń lub okien. Elementy metalowe staram się zachować w stanie w jakim są, ale zarazem usuwać oznaki korozji czy brudu, tu przydaje się najzwyklejsze mycie mydłem i ciepłą wodą. Czasami trzeba użyć WD40, maski przeciwgazowe trzymam z dala od bezpośredniego światła, tak aby słońce ich nie zniszczyło, dużo daje zamknięta gablota.

Czy brakuje Ci jakiegoś narzędzia, oprogramowania, które pomogłoby lub ułatwiłoby realizowanie swojej pasji? Czy jest coś, co byś chciał koniecznie zobaczyć w MyViMu?

Przydałby się program w którym mógłbym wyświetlać zdjęcie i obok opis z pliku txt, to by ułatwiło prace. Najchętniej chciałbym zobaczyć w MyViMu zmieniona formę statystyk, tak abym wiedział kto jest z jakiego kraju np. flaga, a obok liczba jeśli się pojawi user, czy to gość, niekoniecznie w widoku dla wszystkich.

Opcję statystyk stale poprawiamy i niedługo będzie ona naprawdę kompletna i nieśmiało porównywalna z Google Analytics.

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę i życzę z jednej strony Wesołych Świąt od całego zespołu MyViMu.com , a z drugiej jakiś ciekawych fantów pod choinką:)

Podziel się tym artykułem!