Wywiad z właścicielem 2000 naszywek policyjnych

Rozpoczynamy serię wywiadów z kolekcjonerami, którzy zdecydowali się wystawić swoje kolekcje w MyViMu.com. Oglądamy ich zbiory w wirtualnym muzeum, a teraz będziemy mogli dowiedzieć się trochę więcej o ich zbiorach i o tym, co robią na co dzień.

Dziś porozmawiamy z Danielem Tyszką, który pod nickiem DANIELSKI prowadzi w MyViMu.com muzeum z naszywkami policyjnymi. Tematyka zbiorów wiąże się ściśle z jego pracą zawodową: od 14 lat jest policjantem Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, obecnie w stopniu sierżanta sztabowego.

Daniel Tyszka prezentuje swoje zbiory
Daniel Tyszka prezentuje swoje zbiory

MyViMu: Skąd się wzięła ta pasja, dlaczego akurat przedmioty policyjne?

Daniel Tyszka: Pasja kolekcjonowania naszywek wzięła się jeszcze z dzieciństwa, kiedy to zbierałem naszywki wojskowe, natomiast naszywki policyjne zacząłem zbierać z racji wykonywanego zawodu. Pierwszą naszywkę policyjną dostałem od kolegi ze szkoły i była to naszywka Oddziałów Prewencji Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Naszywki kolekcjonuję „na poważnie” od października 2002 r., dziś robię to razem z przyjacielem z komendy, starszym sierżantem Marcinem Tyranowskim.

Czy oprócz naszywek, kolekcjonujesz coś jeszcze?

Na początku, przez pierwsze 4 lata mojego hobby, zbierałem prawie wszystko. W kolekcji miałem 20 mundurów, 15 koszul, setkę czapek i hełmów, prawie 200 pagonów oraz ponad 300 odznak i godeł z czapek, hełmów, beretów.

Po czterech latach stwierdziłem, że nie da się wszystkiego kolekcjonować, trzeba przejść do jakiejś specjalizacji i określić się czym będę się zajmować. Ze względu na brak miejsca w domu, pozostałem przy naszywkach, które nie zajmują tak dużo miejsca jak czapki, mundury czy inne przedmioty…

Daniel Tyszka, Marcin Tyranowski i trójka Komendantów Głównych Policji
Daniel Tyszka, Marcin Tyranowski i trójka Komendantów Głównych Policji

Jak liczna jest obecnie Twoja kolekcja?

Moja kolekcja liczy 2 tysiące sztuk, a może nawet trochę więcej…

A skąd pochodzą te wszystkie przedmioty?

Kolejne przedmioty pochodzą od kolekcjonerów, policjantów, strażników miejskich i gminnych oraz innych osób, które posiadają, ale nie zbierają takich rzeczy.

Dużą pomoc i zaangażowanie w powiększeniu mojej kolekcji okazały mi polskie ambasady i konsulaty rozmieszczone na całym świecie, za co bardzo dziękuję wszystkim paniom oraz panom ambasadorom i konsulom.

Czy z którymś z przedmiotów wiąże się jakaś wyjątkowo ciekawa historia?

Dość śmieszna historia wiąże się z naszywką policyjną z Seszeli i Bermud: Pewnego roku, tak bez żadnego przekonania, wysłałem e-mail do Komendy Policji na Seszelach i Bermudach. Byłem przekonany, że i tak nikt się do mnie nie odezwie.

Po prawie dwóch latach, gdy już zupełnie zapomniałem, że coś takiego wysłałem, dzwoni listonosz i mówi, że ma do mnie list polecony z Seszeli i paczkę z Bermudów. Odpowiadam, że to na pewno jakaś pomyłka, nikogo tam nie znam. Ale listonosz się uparł żebym zszedł na dół i odebrał paczkę. Ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że paczki są faktycznie zaadresowane do mnie. W środku znalazłem naszywkę i list od Komendanta Policji z Seszeli oraz dwie naszywki, czapkę wyjściową i list od Komendanta Policji z Bermudów.

Który przedmiot z tej bogatej kolekcji uważasz za „najcenniejszy”?

W swojej kolekcji posiadam kilka tzw. „rodzynków”, które darzę szczególnym sentymentem. Są to na przykład naszywki Szczepów Indiańskich z Kanady (wyszywane tak zwanym bajorkiem) czy naszywki przesłane przysłane przez Komendantów Policji z tak tak egzotycznych krajów jak Seszele, Belize, Antyle Holenderskie, Aruba, Anguilla, Bermudy, Wenezuela, Saint Lucia…

A czy jest jakiś przedmiot, który byś koniecznie chciał zobaczyć w swojej kolekcji?

Są cztery takie przedmioty, które nie wiążą się bezpośrednio z kolekcją naszywek policyjnych, ale z moją prywatną kolekcją polskich odznak policyjnych. Z racji wykonywanego zawodu, moim marzeniem jest skompletowanie wszystkich odznak używanych przez Policję Państwową, Milicję Obywatelską i Policję od momentu powstania tej formacji paramilitarnej, tj. od 24.lipca 1919 roku.

Poszukiwanymi przeze mnie przedmiotami są:

  • Odznaka okrągła z okresu II Rzeczypospolitej, używana przez Policję Państwową
  • Odznaka okrągła z okresu II Rzeczypospolitej, używana przez Policję Państwową Województwa Śląskiego
  • Odznaka o wzorze tarczy z okresu II Rzeczypospolitej, której używał Pluton Konny Policji Państwowej Miasta Stołecznego Warszawy
  • Odznaka trójkątna używana na przełomie lat 40. i 50. XX wieku przez Milicję Obywatelską

Czy jest coś, co utrudnia gromadzenie kolejnych zbiorów?

Jedyną rzeczą, która może utrudniać dalsze kolekcjonowanie i gromadzenie zbiorów, jest brak kontaktu z niektórymi państwami Afryki, Azji, Oceanii, Ameryki Łacińskiej.

Podczas dni Policji Warszawskiej organizowanych przez KSP
Podczas dni Policji Warszawskiej organizowanych przez KSP

Czy Twoje zbiory można oglądać gdzieś poza MyViMu.com?

Obecnie nie. Natomiast wielokrotnie prezentowałem swoje zbiory na imprezach organizowanych przez Komendę Stołeczną Policji i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Kilkukrotnie brałem też udział w giełdach organizowanych przez policjantów i kolekcjonerów w Berlinie, Kolinie (Czechy) czy Budapeszcie. Miałem również przyjemność organizowania wystawy „Emblematy Policyjne” z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej nr 2 w Starych Babicach.

Nie prezentowałem jeszcze swoich zbiorów w żadnym muzeum lub galerii. Gdyby jednak jakaś instytucja zwróciła się do mnie z prośbą o udostępnienie kolekcji w celu zorganizowania wystawy dla szerszego grona odbiorców, bardzo chętnie bym współpracował.

Dziękujemy bardzo za rozmowę!

Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji w MyViMu.com, znajdzie się osoba, która posiada w swoich zbiorach poszukiwane przez Pana Daniela odznaki lub kontakty z policją w różnych egzotycznych krajach. Zapraszamy do oglądania kolekcji naszywek policyjnych.

Wkrótce opublikujemy kolejne wywiady.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora