Z kolekcjonerskiego słownika

Zapiski z kolekcjonerskiego słownika, to propozycja stworzenia zespołu pojęć i haseł przydatnych w rozwoju wiedzy każdego Kustosza. Zapraszamy do aktualizowania zapisków w swoich sztambuchach i przywracania znaczenia słowom, których na co dzień nie wymawiamy. Każde nowe hasło, jakie uważacie za mało poznane, przyjmiemy z wdzięcznością i opublikujemy w Waszym kolekcjonerskim słowniku w sekcji poradniki.

Na początek, dwa hasła dotyczące odmiennych dziedzin zbieractwa. Wszelkie propozycje i zapiski prosimy kierować na adres redakcji.

Filatelistyka

Tête-bêche (tetbeszka) – para znaczków, z których jeden jest obrócony do góry nogami w stosunku do drugiego. Jak każda para, tetbeszka może być pionowa lub pozioma.

W większości przypadków tetbeszki są zamierzonym efektem. Czasami zdarza się, że są one wynikiem błędu druku lub pomyłki. Taki druk jest powszechny przy produkcji znaczków trójkątnych.)

Numizmatyka

Binio – określenie złotej monety z czasów cesarstwa rzymskiego oznaczającej monetę o równowartości 2 aurei. W wyniku denominacji moneta binio była cięższa od aureusa tylko o około 2 gramy.)

 

Wikipedia.org

Podziel się tym artykułem!