Z MyViMu przez kraj: Słupsk

Pocztówka z kolekcji Muzeum zdzkul w MyViMu

NAZWA:
Słupsk, znany też jako Stolp (w języku niemieckim) czy Stôłpsk (w języku kaszubskim). Nazwa pochodzi od rzeki Słupi, której nazwa z kolei wywodzi się od słowa, a jakże!, „słup”. Słupy, czyli wieże strażnicze, rozmieszczone u jej brzegów pozwalały mieszkańcom obserwować okolicę i wypatrywać wroga

WIEK:
Co najmniej 1000 lat! Pierwsza wzmianka o Słupsku pochodzi z 1013 roku. Prawa miejskie otrzymał zaś w 1265 roku

LOKALIZACJA:
Położony na równinie słupskiej, nad rzeką Słupią, w odległości kilkunastu kilometrów od morza, w łagodnym morskim klimacie

HISTORIA:
Położone na Pomorzu miasto na przestrzeni dziejów wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Prawa miejskie otrzymało z rąk niezależnego od Polski księcia gdańskiego, by kilkadziesiąt lat później znaleźć się w granicach Polski a za chwilę z kolei w rękach margrabiów brandenburskich. Po zwycięskiej wojnie z Brandenburgią Słupsk przeszedł pod panowanie książąt zachodniopomorskich i znajdował się pod nim, z krótkimi okresami bądź niezależności, bądź wiązania się z Polską, aż do pokoju westfalskiego w 1648 roku. Jego skutkiem znalazł się w granicach państwa brandenbursko-pruskiego, przekształconego w 1701 roku w Królestwo Prus.
Kolejny raz Polacy zagościli w Słupsku – na dwa tygodnie – zdobywając go w czasie wojen napoleońskich w 1807 roku.
XIX wiek, dzięki ogólnemu rozwojowi gospodarczemu Prus, był dla Słupska okresem świetności. Był drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym w regionie, dynamicznie zwiększało się jego zaludnienie i obszar. I wojna światowa oszczędziła miastu zniszczeń powodując jedynie niewielkie zahamowanie jego rozwoju, za to II wojna światowa pozostawiła trwałe piętno. W jej trakcie funkcjonował w Słupsku obóz pracy a od 1944 roku również filia obozu koncentracyjnego Stutthof. Armia Czerwona wyzwoliła miasto 9 marca 1945 roku powodując zniszczenie większości najstarszej zabudowy miasta.
Po wojnie Słupsk zasiedlili Polacy, głównie repatrianci z Kresów Wschodnich. Przekazany polskim władzom w 1946 roku znalazł się najpierw w granicach województwa szczecińskiego, w latach 1950-1975 znajdował się w województwie koszalińskim a w latach 1975-1998 był stolicą województwa słupskiego.

Centrum miasta z widokiem na Nową Bramę, 1965 r, z kolekcji muzeum użytkownika frytka

TRZEBA ZOBACZYĆ:

DLA PASJONATÓW I KOLEKCJONERÓW:

  • W Słupsku znajduje się największa na świecie kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. W Muzeum Pomorza Środkowego, na przestrzeni lat, poczynając od 1965 roku, zgromadzono 253 prac – głównie portretów pastelem, ale również rysunków, obrazów olejnych i prac węglem. Zbiór daje kompleksowy przegląd wszystkich faz twórczości Witkacego – od okresu młodzieńczego po działalność Firmy Portretowej.
    Około połowa tej kolekcji prezentowana była w Muzeum od lat 80tych do roku 2017. Ponowne otwarcie wystawy – rozbudowanej i przearanżowanej – planowane jest na 11 lipca tego roku. Wystawa dzieł Witkacego będzie mieściła się w nowo odrestaurowanym i zaadaptowanym do tego celu Białym Spichlerzu.
  • co roku w sezonie letnim na Rynku Rybackim pod Zamkiem Książąt Pomorskich odbywa się Jarmark Gryfitów. W każdą niedzielę lipca i sierpnia znajdziemy tam stoiska kolekcjonerów, bukinistów, antykwariuszy, artystów i rzemieślników. Zawsze towarzyszą im prezentacje o charakterze kulturalnym – koncerty, przedstawienia, spotkania z artystami czy turnieje rycerskie. Jarmarki organizuje Muzeum Pomorza Środkowego
  • w 2017 roku na słupskim Starym Rynku przeprowadzono kompleksowe wykopaliska archeologiczne. Miały one na celu zbadanie pozostałości po najstarszym, średniowiecznym ratuszu miejskim, który stał w tym miejscu. Odkrycia archeologów były sensacyjne – okazało się, że na fundamentach najstarszego ratusza, zanim na Starym Rynku stanął w XVIII wieku nowożytny ratusz, stał jeszcze jeden budynek, być może jeszcze jeden ratusz. Odkrycie stawia pod znakiem zapytania wszystkie dotychczasowe wyobrażenia o tym, jak wyglądało miasto przed XVIII wiekiem!
    Po zakończeniu prac archeologicznych odkryte fundamenty zostały ponownie zasypane na na rynku przywrócona dawna, brukowa nawierzchnia.

Ciekawostek na temat Słupska szukaj też w tym tygodniu na naszym fanpage’u!


Z MyViMu przez kraj

W te wakacje MyViMu – największy serwis dla kolekcjonerów w Polsce – wybiera się w podróż dookoła kraju! W ciągu 9 tygodni odwiedzimy 9 miast widzianych oczami naszych kolekcjonerów. Zaprezentujemy zebrane przez nich stare pocztówki, fotografie, dokumenty, listy, ale też inne drobne, pozornie nieistotne, ślady przeszłości. Podsuniemy też ciekawostki historyczne i wskazówki odnośnie kolekcjonerskich imprez, giełd i miejsc wartych odwiedzenia przez szperaczy. Ciekawe, czy uda Ci się odkryć z nami znane miasta na nowo!

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora