Zapraszamy na warsztaty: „JAK ZAŁOŻYĆ BIBLIOTEKĘ CYFROWĄ? WYBRANE PROBLEMY W UJĘCIU PRAKTYCZNYM”

Zapraszamy do udziału w warsztatach JAK ZAŁOŻYĆ BIBLIOTEKĘ CYFROWĄ? WYBRANE PROBLEMY W UJĘCIU PRAKTYCZNYMktóre odbędą się 19 marca 2013 roku w Warszawie.

Odbiorcom naszych patronów medialnych, przysługuje 5% RABAT na udział w wydarzeniu. Aby z niego skorzystać, należy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Biblioteki cyfrowe i wszelkie ich odmiany stają się powszednią rzeczywistością nauki i kultury. Przed problemem, czy zakładać bibliotekę cyfrową lub repozytorium, serwis bibliograficzny z dostępem do pełnych tekstów, multimedialną prezentację zdigitalizowanych dóbr kultury, staje dziś niemal każdy bibliotekarz, muzealnik, archiwista, wydawca, działacz administracji państwowej i samorządowej, rektor czy dziekan.

Dla takich odbiorców pragniemy uporządkować bogatą już wiedzę dotyczącą zarządzania bibliotekami cyfrowymi „w budowie”. Zaczynamy od podstawowych założeń, jakie biblioteka musi spełnić, aby warto ją było zakładać, i przechodzimy do szczegółów, uwzględniając rozmaitość dostępnych rozwiązań w zakresie planowania, organizacji, doboru metadanych i współpracy instytucji. Następnie przyglądamy się technice skanowania i digitalizacji, stosowanemu sprzętowi i narzędziom prezentacyjnym, tak by zarówno funkcja archiwalna, jak i użytkowa biblioteki cyfrowej zrealizowana była najpełniej.

Poświęcamy też czas na przedyskutowanie procesu doboru i organizacji zasobów do biblioteki cyfrowej i wypromowanie jej poprzez dopasowanie ich do potrzeb odpowiedniej grupy odbiorców. Każdy temat rozważany jest w wymiarze ekonomicznym, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów i dostępnych źródeł finansowania przedsięwzięcia. Nie pomijamy też zagadnień prawnych, ukazując, jak proces zakładania bibliotek cyfrowych zmienił dotychczasowe pojęcia statusu autorskoprawnego oraz dozwolonego użytku, i jakie ryzyka prawne podejmuje założyciel takiej biblioteki. Poszczególne tematy powierzamy osobom znanym z publikacji i praktycznej działalności, które będą przygotowane do uczestnictwa w dyskusji i przedstawiania zaleceń w zakresie „best pratices”. Uczestników, którzy chcieliby w trakcie warsztatów omówić jakiś konkretny problem, zapraszamy , by zgłosili nam go już teraz.
Warsztat skierowany jest do: bibliotekarzy, muzealników, archiwistów, wydawców, działaczy administracji państwowej i samorządowej, rektorów i dziekanów. 

 

PROGRAM warsztatów znajduje się na stronie , a w nim m.in.:

 

– Przesłanki tworzenia zasobów cyfrowych. Metodologia pracy w procesie tworzenia bibliotek cyfrowych i zarządzania tym procesem

– Plan strategiczny biblioteki cyfrowej. Wykorzystanie metadanych. Modele organizacyjne polskich bibliotek cyfrowych. Tworzenie bibliotek w modelu klastrowym

– Oprogramowanie do budowy bibliotek cyfrowych – praktyka i doświadczenia

– Aspekty techniczne digitalizacji. Koszty

– Aspekty prawne bibliotek cyfrowych

 

Organizator: Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o. ; Więcej Informacji: [email protected]

Podziel się tym artykułem!