Znaczki turystyczne – na kolekcjonerskim szlaku

Podróżnik kolekcjonerem

Pasja kolekcjonerska nierzadko idzie w parze z pasją eksploracji i odkrywania świata. Czasem w odległych miejscach znajdujemy skarby do naszych kolekcji, czasem jeździmy szlakiem ulubionych giełd i targów a czasem po prostu podróżujemy, przy okazji stając się też całkiem poważnymi kolekcjonerami… pamiątek z odwiedzonych miejsc.

Tak było w przypadku Piotra Banaszkiewicza, maniaka motoryzacji od kilku lat podróżującego po Polsce i Europie własnoręcznie wyremontowanym Volkswagenem Transporterem T3. Właśnie ruszył on z nowym projektem podróżniczym, który będziemy uważnie śledzić. Przy czym Piotr nie zbiera w drodze typowych pamiątek. Wyruszył szlakiem Znaczków Turystycznych.

Piotr Banaszkiewicz w trasie

Charakterystyczne auto i druga pasja związana z poszukiwaniami skarbów sprawiły, że do współpracy przy promowaniu polskiej turystyki z wykorzystaniem projektu „Znaczki Turystyczne” zaprosił mnie Robert Salwowski – człowiek, który o znaczkach turystycznych wie już wszystko. Jego wiedza w temacie „znaczkowej Polski” oraz moja youtuberska pasja, której celem jest uwiecznianie i upublicznianie moich podróży i poszukiwań zaowocowały tą bezinteresowną współpracą – wyjaśnia Piotr

Czym są Znaczki Turystyczne?

Idea Znaczka Turystycznego zrodziła się w Czechach w 1998 roku i szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje – obecnie znaczki funkcjonują w kilkunastu krajach Europy. W Polsce działają od 2004 roku.

Znaczek Turystyczny to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm z metalowym oczkiem do zawieszenia. Przedstawia miejsce turystyczne, jest zarazem potwierdzeniem odwiedzenia go, jak i pamiątką z wizyty. Kosztuje symboliczne kilka złotych i, co ważne, nie można kupić go nigdzie indziej poza danym miejscem. A takich „znaczkowych” jest już w Polsce ponad 1000! To miasta, zamki, muzea, schroniska turystyczne, ale też górskie szczyty, pomniki przyrody, biegi rzek, jaskinie… Pełną listę (i wiele dodatkowych informacji o znaczkach!) znajdziecie na stronie znaczki-turystyczne.pl

Znaczki turystyczne z różnych państw, fot. znaczki-turystyczne.pl

Znaczki są fantastycznym połączeniem pasji turystycznej i kolekcjonerskiej. Niektórzy ich zbieracze naprawdę wciągnęli się w podróżowanie po miejscach znanych i nieznanych. Niejeden turysta odkrył dzięki nim żyłkę kolekcjonera. W zasadzie w życiu nie pasjonowało mnie zbieranie znaczków pocztowych czy tworzenie innych kolekcji – przyznaje Piotr – W tym projekcie nastąpił przełom, ponieważ polega on przede wszystkim na zbieraniu znaczków znajdujących się w miejscach historycznych oraz turystycznych całego kraju. To swoistego rodzaju dowód naszej obecności, jak i przedmiot dzięki któremu możemy się przenieść w czasie do miejsc, które nas urzekły swoim pięknem i historią.

Co więcej! Po zdobyciu 10 kolejnych znaczków można ubiegać się o przyznanie specjalnych Znaczków Kolekcjonera a po zdobyciu 50, 100 i 150 o odznakę brązowego, srebrnego i złotego kolekcjonera. Podróże, kolekcjonerstwo i dreszczyk rywalizacji? W to nam graj!

Ruszaj w podróż z nami!

MyViMu urzeczone tym połączeniem objęło „znaczkowe podróże” Piotra swoim patronatem. Zapraszamy Was, Kolekcjonerzy, do śledzenia kolejnych filmów z podróży na jego kanale. Mamy przeczucie, że odkryjecie dzięki nim miejsca dotąd Wam nieznane i zainspirujecie się do niejednej podróży. Pamiętajcie, że w samej Polsce czeka na Was ponad 1000 znaczków do zebrania! ;)

Wkrótce znaczki z podróży Piotra znajdziecie też w specjalnym muzeum tutaj w MyViMu. Macie chęć stanąć do kolekcjonersko-podróżniczej rywalizacji?

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora