Wydarzenie: III Turniej Niepodległości Polskiego Klubu Szermierczego

Dodane przez: MyViMu (24 października)

Data i miejsce

Rozpoczecie wydarzenia: 10 listopada

Zakończenie wydarzenia: 11 listopada

Miejsce wydarzenia: Hala widowiskowo-sportowa "Torwar", Warszawa

Opis wydarzenia

W III Turnieju Niepodległości wystąpią zawodniczki i zawodnicy w kategorii „kadeta” z klubów polskich oraz krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii – które również obchodzą w tym roku setna rocznicę odzyskania niepodległości a także szermierze zaproszeni z wielu krajów świata.

Odrodzenie państwa polskiego było możliwe dzięki niezachwianej wierze, upartym dążeniom i entuzjazmowi wielu patriotów, wśród których było niemało znamienitych szermierzy. Wydawać się to może całkiem oczywiste, bo czyż nie śpiewamy w hymnie narodowym: „co nam obca przemoc wzięła, szablą obierzemy”? Kiedyś obrońca Ojczyzny musiał być szermierzem i Polska miała ich wspaniałych, z biegiem lat jednak powszechna umiejętność władania białą bronią ustępowała coraz większej skuteczności broni palnej i innym, skuteczniejszym środkom bojowym a dziś już z dawnej tradycji pozostały jedynie szable oficerów batalionu reprezentacyjnego oraz kilka tysięcy floretów, szabel i szpad szermierzy parających się fechtunkiem sportowym.

W roku 1918 z szermierką miał do czynienia każdy legionowy żołnierz. Dwa lata później, podczas wojny polsko-bolszewickiej ułańskie szable też odegrały swoją rolę i do legendy trafiły nawet jeszcze we wrześniu 1939 roku. Setną rocznicę odzyskania przez Polaków własnego państwa będą obchodzić wszystkie środowiska i wiele instytucji. Także sportowcy i sportowe związki. W latach zaborów kluby zrzeszające Polaków były ośrodkami krzewienia i utrzymywania polskości, w latach odbudowy były jednymi z pierwszych, które rozpoczęły działania wychowawczo-obywatelskie. Czy jest dyscyplina sportowa bardziej niż szermierka związana z polską tradycją wojskową, polską tradycją narodową, polską walką o przetrwanie? To pytanie retoryczne…

Wiecej informacji na stronie organizatora: http://www.turniejniepodleglosci.pkszerm.com/

Powrót do:
Kalendarz główny MyViMu

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.