HEŁM NIEMIECKI M 42 - SS TOTENKOPF

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
32 / 52
<
>
Hełm w stanie dobrym wraz z fasunkiem. Malowanie raczej poprawiane, kalka po lewej stronie namalowana, prawa też jakaś dodana. Pasek pod brodę dodany z innego hełmu. Blacha w super stanie, ranty zdrowe. Totenkopf − niemieckie słowo oznaczające "trupią głowę" lub "głowę śmierci", 3 Dywizja Pancerna SS miała nazwę Totenkopf.

Najbardziej uproszczony przez oszczędności wojenne model niemieckiego hełmu stosowanego w okresie II Wojny światowej.
Wprowadzony do armii od 20 kwietnia 1942 roku.
Od poprzedniego modelu M40 różnił się tym, że ranty nie były już zawinięte do wewnątrz ale na zewnątrz, oraz blacha, z której był wytłaczany była cieńsza. Zwykle w tym modelu nie było już oznaczeń na obu bokach hełmu. Na takich hełmach początkowo pojawiał się tylko po lewej stronie (orzeł) a z czasem nie stosowano tych oznaczeń w ogóle, ponieważ były sprzeczne z zasadami kamuflażu (odróżniały się od koloru pozostałej części hełmu).

W luźnym tłumaczeniu totenkopf to odpowiednik polskiego "trupia czaszka"
Data dodania: 21 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1942 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Armia: niemiecka
Kolor / barwa: czarny
Materiał: stal
Rodzaj: M 42
Rozmiar: 68
Pomogli w tworzeniu opisu: adrianblitz Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2968 razy od 21 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
26 kwietnia 2014
Ten co pokazałes w linku to jedna z wersji prototypowych B/II, z której wywodzi sie póżniejszy M56.Typowy M45 masz tutaj przykładowo http://black-technology.com/forum/the-tactical-club/basic-guidelines-of-wwii-reenactment-and-some-small-ww2-topics/120/ i dalej http://www.fallschirmjager.biz/store_german0031.htm
26 kwietnia 2014
http://www.warrelics.eu/forum/steel-helmets-3-reich/m45-helmets-67-8/ żeby było pewne że gadamy o tym samym M45?
26 kwietnia 2014
To jest hełm wz 42,hełm wz 45 nie posiada otworów wentylacyjnych,posiadał też bardziej uproszczony fasunek,wprowadzono partie tych hełmów pod koniec wojny do użycia.Hełm wyżej ma kalki nieoryginalne.Jednostki frontowe czy obozowe SS Todenkopf posiadały normalne runy SS na hełmie,natomiast kalkomanie z wizerunkiem trupiej główki oraz herbem Gdańska nosiły głównie w latach 30 stych jednostki SS-Heimwehr Danzig und Danzig Polizei.W hełmie powyżej kalka,główka etc jest kopią i to jeszcze z dużymi błędami-radosna twórczosc ;)Jesli chodzi o hełm wz 45,na dzień dzisiejszy jest to absolutna rzadkośc i ceny takowych są kolosalne.
Starszy kustosz
26 kwietnia 2014
To oznacza że jest to M45 czy jakieś "malowidło" NRD-owskie? Może więcej zdjęć szczegółów na zdjęciach pokazać?
26 kwietnia 2014
W zeszłym roku był na allegro helm pod nazwą "M45" był w dość kiepskim stanie i miał kolor czarny ale nie chciałem go kupować bo nie wiedziałem czy to po prostu jakiś NRD pomalowany
26 kwietnia 2014
Gdzies czytałem, że jakieś jedna lub dwie kompanie szkolne sformowane na wiosnę na poligonie w Kummersdorfie z braku laku ich używały. Zdjęć jednak nie widziałem. Artykuł też nie wiem gdzie jest więc baju baju. Tak pozatym M1945 i wersje pochodne NRD-owskie mają się nijak do każdego poprzedniego niemieckiego hełmu z czasów wojny. Był to całkiem nowy koncepcyjnie hełm. Było kilka wersji NRD-owskiego hełmu, które jednak sporo się różniły od pierwowzoru. głównie wielkością i położeniem nitów, kształtem fasunku i podpinki.
25 kwietnia 2014
To byl helm na bazie którego wyprodukowano helmy dla armii NRD byly właściwie identyczne, ale M1945 rawdopodbnie nie wprowadzono do walki, miał być częścią nowego umundurowania i wyposażenia żołnierza niemieckiego: helm M1945, bluza i spodnie w kamo leibermuster M1945, wyposazenie takie samo jak dotychczasowe w wh i ss uzbrojenie: karabin maszynowy stg44 z Vampirem
Starszy kustosz
25 kwietnia 2014
Nie bardzo wiem o co Ci chodzi...
25 kwietnia 2014
ładny hełmik , jednak nie był on z wersji najbardziej uproszczony :)

Nie zapominaj o hełmie niemieckim M1945 ;)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.