LORNETKA NIEMIECKA - DIENSTGLAS 6x30

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 52
<
>
Lornetka służbowa, która mogła być używana w Wehrmachcie. Co ciekawego nie były one stosowane jedynie w Armii, lecz również w jednostkach ochrony kolei, oraz poczcie, jak i w policji. Przedmiotowa lornetka mogła więc "służyć" w każdej z tych formacji, biorąc pod uwagę że nie posiada odbiorów WaA. Pięknie sygnowana producentem z Monachium G. RODENSTOCK. Podziałka artyleryjska w prawym okularze służąca do określania odległości i wysokości. Stan bardzo dobry, optyka czysta nie zezuje, pojemnik bakelitowy bez pęknięć. Pasek lornetki oraz deszczochron oryginalny w stanie bdb. Zamknięcie pojemnika sprawne. Brak paska do pojemnika który był często wyrzucany jeśli ktoś nosił lornetkę na pasie.Okular-strona jest wykonana z bakelitu

6x30=6 powiększenie, 30 średnica obiektywu.6x30-„wielkość lornetki” – zapisywana w postaci dwóch wartości oddzielonych

znakiem x tj. wielkość powiększenia x średnica obiektywu,

co w tym przypadku (6x30)

czytać należy jako 6-krotne powiększenie i 30 mm średnicę obiektywu.192063 – numer seryjny egzemplarza,

H/6400-oznaczenie klauzuli zgodności z niemieckimi mapami wojskowymi,M-wyskalowanie wewnętrznej podziałki lornetki w systemie metrycznym „M”. tzw "krzyżyk"

.

R G.RODENSTOCK MUNCHEN,

Dienstglas,6x30,192063,M,H/6400.Rodenstock GmbH -jest znanym niemieckim producentem z siedzibą w Monachium. Firma została założona przez Josefa Rodenstock w 1877 roku i zatrudnia ponad 4000 pracowników w 11 krajach.Futerał lornetki bakelitowy ze stalowymi wykończeniami.

Bakelit – najstarsze syntetyczne tworzywo sztuczne (fenolowo-formaldehydowe tworzywa sztuczne). Technologia produkcji bakelitu została wynaleziona przez Leo Hendrika Baekelanda na początku XX wieku (1907-1909). Stosowane było przede wszystkim w przemyśle elektrotechnicznym jako materiał konstrukcyjny i izolacyjny, oraz w wielu innych zastosowaniach, gdzie potrzebne było tworzywo odporne na szereg czynników, a jednocześnie możliwe do formowania w niemal dowolnych kształtach (poprzez odlewanie lub prasowanie proszku) i podatne obróbce mechanicznej. W zastosowaniach praktycznych do bakelitu dodawano rozmaite wypełniacze, najczęściej włókniste, jak np. azbest, papier, mączka drzewna.
Data dodania: 23 lipca 2011
Datowanie przedmiotu: 1939 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Armia: niemiecka
Kolor / barwa: czarny
Materiał: mosiądz, aluminium
Producent: R G. RODENSTOCK
Rodzaj: Dienstglas
Zabiegi konserwacyjne: zbędne
Pomogli w tworzeniu opisu: centuria Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 2108 razy od 23 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.