Kriegsmarine Odznaka dla załóg Pacerników,Krążowni

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
46 / 55
<
>
Kriegsmarine Odznaka dla załóg Pacerników,Krążowników wykonana z tombaku.Sygnowana logo producenta "Fec.Adolf Bock Ausf.Schwerin Berlin"(Schwerin & Sohn).Wysokość 57,02 mm Szerokość 43,92 mm Waga 34,19 g.

High Seas Fleet Badge / Flotten - Kriegsabzeichen

Odznaka Ciężkiej Floty,została ustanowiona pod kierownictwem Admirała Ericha Raedera,szefa sztabu Kriegsmarine,30 kwietnia 1941 roku dla biorących udział w operacjach morskich,głownie przeciwko Royal Navy,marynarzy Kriegsmarine.Projekt odznaki opracował a także był jej głównym producentem Adolf Bock z Berlina.Ciekawostką jest fakt nadawania odznaki przed jej oficjalnym ustanowieniem w kwietniu 1941 roku.
Odznake Ciężkiej Floty cechuje wysoka precyzja wykonania,jest ona łatwa do rozpoznania i nie sposób jej pomylić z żadną inną bojową odznaką Kriegsmarine.Owalny złocony wieniec liści dębu prawie w całości wypełnia sylwetka widzianego od czoła niemieckiego pancernika płynącego pełną parą.Wieniec dębowy u podstawy jest przepasany wstęgą na krzyż z żołedziem między wstęgami,każda strona wieńca składa sie z ośmiu par liści dębu licząc od dołu do góry z żołędziami na zmiane pojawiającymi sie wewnątrz lub na zewnątrz wieńca.Odznake u góry wieńczy godło narodowe III Rzeszy(orzeł z rozpostartymi skrzydłami trzymający swastykę w szponach).Zwraca uwage niezwykła precyzja wykonania kiedy przyglądamy sie sylwetce pancernika,wyrażnie widoczne działa,bulaje a nawet fale rozcinane przez potężny dziób okrętu.
Specyfikacja odznaki podaje następujące wymiary :
- wysokość od podstawy do czubka głowy orła : 57mm
- szerokość : 44mm
- rozpiętość skrzydeł orła : 31mm
- szerokość wieńca : 7mm
Wklęsły rewers odznaki jest wykończony w ciemnym kolorze.Ciemne są również elementy zapięcia "na agrafke" zawias,szpilka oraz haczyk w które jest wyposażona odznaka.
Wręczano odznake w ciemnoniebieskim etui z wymoszczonym aksamitem środkiem lub w szarej kopercie z nazwą odznaki.Dowodem otrzymania odznaki był oddzielny dokument nadania wręczany wraz z odznaką oraz wpis do solbucha.
Nosiło się ją standartowo na lewej kieszenii na piersi poniżej Krzyża Żelaznego 1.klasy jeśli rzecz jasna,posiadacz odznaki był nim już wcześniej udekorowany.
Odznaka Ciężkiej Floty była głównie przeznaczona dla załóg pancerników i krążowników ale także innych okrętów uczestniczących w bitwie morskiej.Automatycznie przyznawana była pośmiertnie poległym w boju lub rannym.Marynarzom krążowników i pancerników odznake przyznawał dowódca zespołu operacyjnego(flotyllii) a pozostałym kwatera głowna Kriegsmarine.
Kryteria przyznawania :
- 12 tygodni służby na pancerniku lub krążowniku oraz nienaganna postawa.
Kryteria były zaniżane w następujących przypadkach:
- dla poległych lub rannych podczas misji morskiej
- uczestnictwo w misji morskiej zakończonej sukcesem
- uczestnictwo w operacji "Rawalpindi" lub "Jan Mayen"
Data dodania: 27 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1941 - 1945
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1552 razy od 27 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.