Krzyż na Śląskiej Wstędze... w Nowe muzeum użytkownika gal2002 w MyViMu.com

Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi

Duże zdjęcie Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
25 / 34
<
>
Ustanowiony rozkazem nr 35 Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych na Górnym Śląsku z 30 maja 1921 roku, nadawany był powstańcom szczególnie zasłużonym na polu walki. Początkowo była to tylko Śląska Wstęga Waleczności i Zasługi, składająca się z niebieskiej wstążki orderowej z białymi paskami po brzegach z amarantowymi brzeżkami, którą przetykano przez drugą i trzecią dziurkę zapięcia kurtki mundurowej. Z czasem zaczęto tę wstążkę formować na wzór zwyczajnej wstążki orderowej, na której zawieszano srebrny krzyż pułku rybnickiego.

Przyznawany był w dwóch klasach jako nagroda za udział w którymkolwiek z trzech powstań śląskich (1919, 1920, 1921). Klasę Pierwszą przyznawano tym którzy brali bezpośredni udział w walce, Klasę Drugą tym, którzy pomagali wysiłkom powstańców.Nadawany w latach 1921 - 1939 przez Górnośląską Komisję Odznaczeń i można go było oficjalnie nosić za Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej i innymi orderami polskimi.

Awers

Orzeł wg wzoru orła śląsko-piastowskiego z przepaską łączącą ramiona z krzyżem na piersiach, wkomponowany w tarczkę otoczoną perełkami (tło tarczki stanowią promienie) oraz daty i napis - poziomo: 17.VIII.19/17.VIII.20, pionowo: 3.V.21/ZA POW.(stanie) ŚLĄSKIE. W tarczy z promieniami znajduje się otoczony perłami orzeł Piastów śląskich z przepaską łączącą skrzydła.

Rewers

Miecz gladius z głownią skierowaną w górę otoczoną półwieńcem z liści dębowych i laurowych otwartych u góry.
Data dodania: 27 lipca 2011
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 907 razy od 27 lipca 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
27 marca 2015
Krzyż się zgadza ale wstęga nie bardzo... Wstęga chyba od Odznaki W Służbie Narodu.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.