OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
34 / 497
<
>
Rosja.2011.



Herby Irkucka i autonomicznej Republiki Komi.



Irkuck (ros. Иркутск) – miasto położone na Syberii w Rosji, stolica obwodu irkuckiego.

Herb nadany został w 1878 roku . W obecnej wersji przyjęty został w 1997 roku.



Republika Komi leży po zachodniej stronie gór Ural, na północnym zachodzie Niziny Wschodnioeuropejskiej, w północno-wschodniej europejskiej części Rosji. Graniczy z Krajem Permskim obwodami: archangielskim, kirowskim, swierdłowskim oraz z okręgami autonomicznymi: Nienieckim, Chanty-Mansyjskim oraz z Jamalsko-Nienieckim Okręgiem Autonomicznym.



Herb Komi przyjęty został 6 czerwca 1994 roku.

Autorem zwycięskiego projektu jest artysta Anatolij Josifowicz Niewierow.





Herb przedstawia złoty wizerunek drapieżnego ptaka, na tle czerwonym. Rysunek ten wykonanany jest w stylu nawiązującym do jednego z ludowych stylów ludu Komi, zwanego stylem permskim zwierzęcym.

Na piersi ptaka znajduje się okrągła tarcza, a na niej twarz kobiety, którą otacza 6 głów łosi.



Wg autora symbolika herbu jest następująca: ptak uosabia państwowość i władzę, ma on także ochraniać ojczyznę i naród, oraz umożliwiać rozwój i rozkwit (stąd przedstawienie go w locie)

Twarz kobieca symbolizuje Złotą Babę (komijskie Зарни ань - czyt. Zarni ań) - w komijskiej mitologii słoneczną boginię darzącą życiem, matkę świata, ochraniającą wszystko, co dobre i święte.

Przedstawienie głów łosi zostało umieszczone, gdyż zwierzę to jest symbolem siły, szlachetności, piękna, a także kosmologicznej harmonii świata.



Kolorystyka herbu (zestawienie złotego i czerwonego) w folklorze Komiaków nawiązuje do porannego, wiosennego, ciepłego słońca oraz macierzyństwa. W bardziej współczesnej interpretacji barwa czerwona oznacza działalność, aktywność narodu i władzy.
Data dodania: 2 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2011
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 374 razy od 2 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.