OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 18
<
>
Pierwszy iPod ujrzał światło dzienne 23 października 2001 roku. Steve Jobs z wrodzoną pewnością siebie pokazał światu białe pudełko i powiedział, że to będzie przełom w dziedzinie przenośnych odtwarzaczy muzyki. W pierwszym iPodzie mieliśmy dysk twardy 5GB i duży ekran. Był to na pewno przełom o klasie szoku. Do tej pory odtwarzacze MP3 miały około 256MB pamięci i ekran pokazujący najwyżej tytuł utworu. Hasłem reklamowym pierwszego iPoda było „Tysiąc piosenek w twojej kieszeni” hasło tak samo przyciągające uwagę jak cena sięgające 500 dolarów. Dolar kosztował wtedy ponad 4 zł, a średnia płaca w Polsce wynosiła około 2000 zł. Więc polskie hasło mogło brzmieć „Muzyka w twojej kieszeni za średnią krajową”W dniu premiery dostaliśmy gotowy odtwarzacz, lecz przed tą datą miało miejsce dużo ciekawych zdarzeń. Dziś nikt nie kwestionuje, że iPod to produkt Apple, ale nie zawsze tak było. Dlatego pewnie większość, z Was będzie zdziwiona, że Apple nie wynalazło sprzętu, ani oprogramowania do pierwszego iPoda. Co ciekawsze również pomysł nie należał do tej firmy.

iPod zmienił podejście Apple powytwarzania technologii, do czasów iPoda firma ta tworzyła wszystkie produkty we własnych laboratoriach i często zupełnie ignorowała to co działo się na rynku. W przypadku odtwarzacza było jednak zupełnie inaczej. Przy powstaniu pierwszego modelu firma odegrał jedynie rolę koordynacyjną i nagłaśniającą.

Ojcem iPoda wcale nie jest Steve Jobs, jest nim Tony Fadell. Pracował on jako niezależny usługodawca dla koncernów takich jak Philips ,General Magic, czy RealNetworks. Kiedyś wymyślił sobie odtwarzacz MP3 połączony z usługą w stylu popularnego wówczas Napstera. Próbował on zainteresować tym pomysłem Philipsa, lecz firma odprawiła go z kwitkiem. Którąś z rzędu firmą, której próbował sprzedać produkt było Apple. Przypadł on do gustu szefom i zlecili oni misję wykonania iPoda firmie PortalPlayer (dziś właścicielem firmy jest NVIDIA). Projekt, który został wykonany był bardzo okrojony, względem projektu Tony Fadella, jednak posiadał najważniejsze cechy czyli system operacyjny i współpracę z nieznanym jeszcze wtedy iTunes. Projektanci przed premierą iPoda przeżywali bardzo ciężkie chwile, nie mogli poradzić sobie z dużą konsumpcja prądu przez iPoda. Wytrzymywał on podobno tylko trzy godziny na baterii i to w czasie kiedy był wyłączony. Ostatecznie projekt sprzętowy został jednak zakończony powodzeniem. Jednak rozstanie firm nie zakończyło się przyjazny sposób. Główny projektant odszedł z PortalPlayer przed zakończeniem prac, a Apple nawet nie pojawiało się na liście klientów firmy. Podobno za wygląd odtwarzacza odpowiedzialny był sam Steve Jobs, który opiniował dość krytycznie wszystkie projekty.

Oprócz sprzętu częścią sukcesu iPoda jest oprogramowanie i to zarówno to wewnętrzne jak i zewnętrze instalowane na komputerze.

http://www.ipod.info.pl/index.php/ipod-1g/
Data dodania: 11 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2001
Miejsce pochodzenia: Stany Zjednoczone
Stan eksponatu: Dostateczny
Data premiery: 23.10.2001
Kolor / barwa: biała
Producent: Apple
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 763 razy od 11 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
12 sierpnia 2011
Pamietam jak dziś kiedy dostałem trochę nowszy model z 8 Gb pamięci z sortowni surowców wtórnych w Niemczech a jaka radość była jak go uruchomiłem .wadą była obudowa przypalona papierosem.
Profil Profesjonalny
11 sierpnia 2011
Czy ma folię jeszcze?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.