OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 18
<
>
Pierwszy iPod, zaprezentowany światu 23 października przez Steve Jobsa, został entuzjastycznie przyjęty przez fanów Apple. Pierwsze dwa miesiące przyniosły dobrą sprzedaż w wysokości 125 tysięcy sztuk (ogółem około 250 tyś). Następne miesiące były już słabsze i nic nie wskazywało, że iPod będzie ikoną jaką jest teraz. Główną wadą wytykaną pierwszej generacji była współpraca tylko z komputerami Mac. Apple musiało coś z tym zrobić i to szybko.

„To szybko” nadeszło 17 lipca 2002, niespełna 9 miesięcy po prezentacji pierwszej wersji. Na pierwszy rzut oka druga generacja iPoda nic się nie różni od wersji pierwotnej. Tylko wprawne oko dostrzeże niuanse takie jak klapka przykrywająca złącze FireWire. Jednak wbrew pozorom ta generacja przynosi trzy cechy którymi charakteryzują się iPody po dziś dzień.

Pierwsza z nich jest drobna. Chodzi o czcionkę użytą do napisu iPod. W pierwszej generacji była to czcionka szeryfowa. W drugiej generacji wprowadzono używaną po dziś dzień znaną wszystkim prostą czcionkę.

Drugą o wiele ważniejszą cechą jest współpraca z Windows. Jak to możliwe, skoro pierwsza wersja iTunes pod Windows miała swoją premierę dopiero ponad rok później? Otóż pierwsza działająca wersja iPoda pod Windows posiadała w pudełku program o nazwie Musicmatch Jukebox i to właśnie za jego pomocą można było zarządzać pod Windows własną muzyką, oraz przesyłać piosenki do iPoda. Jednak mimo istnienia programu działającego pod Windows, używanie tego iPoda nie było takie proste dla użytkowników komputerów PC. Komunikacja z iPodem ciągle odbywała się poprzez złącze FireWire, a wówczas (zresztą jak i obecnie) nie każdy komputer PC posiadał złącze FireWire. Zazwyczaj więc zakup iPoda wiązał się z zakupem odpowiedniej karty do komputera. Najważniejsze było jednak to, że tym razem Steve mógł powiedzieć do Billa Gatesa „Tak działa z Windows”.

Trzecią obecną do dziś cechą jest znak rozpoznawczy iPoda czyli dotykowe kółeczko przewijania. Pierwsza generacja miała kółeczko, które fizycznie się kręciło. Nie podobało się to Jobsowi. Pierwotnie chciał on, aby kółko dotykowe było już w pierwszej generacji. Jednak problemy, na jakie wtedy napotkało Apple, z żywotnością baterii zepchnęły prace nad kółeczkiem na dalszy plan. Wyszło to na dobre, bo produkt, który dostaliśmy w lipcu 2002 roku jest rewelacyjnie dopracowany. Dotykowe kółeczko działa bardzo płynnie i sprawnie, dokładnie tak jak w najnowszych modelach.

Oprócz wymienionych cech iPod drugiej generacji posiadał też większy dysk twardy. Został od razu zaprezentowany w wersji o pojemności 5GB ,10GB oraz 20GB. Cena najtańszej wersji 5GB wynosiła 299$. Nie jeden komputer domowy posiadał w tamtych czasach dyski o mniejszej pojemności. Nie zmieniła się za to długość pracy na bateriach pozostawało to nadal 10 godzin.http://www.ipod.info.pl/index.php/ipod-2g/
Data dodania: 13 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2002
Miejsce pochodzenia: Stany Zjednoczone
Stan eksponatu: Dobry
Data premiery: 17.07.2002
Kolor / barwa: biała
Producent: Apple
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 709 razy od 13 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.