OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 18
<
>
iPod drugiej generacji był tym którym Apple wprowadziło nas w świat znanego do dziś dotykowego kółeczka. Był to spory krok na przód w dziedzinie łatwego nawigowania po menu odtwarzacza. Jednak mimo sterowania nowej generacji iPod ciągle pozostawał dość dużym, ciężkim i z wyglądu topornym urządzeniem.

Steve Jobs chciał uczynić jego formę bardziej lekką i milszą dla oka. Z takim właśnie założeniem powstała trzecia generacja iPoda. Ukazała się ona w kwietniu 2003 w niespełna 10 miesięcy po prezentacji drugiej generacji.

Pierwotnie dostępne były trzy modele o pojemności 10, 15 i 30 GB w cenach zaczynających się od 299 dolarów z model o najmniejszej przestrzeni muzycznej. We wrześniu tego samego roku linia została odświeżona i zamiast trzech pojemności pojawiły się modele 20 i 40 GB.

Niesamowite jest to jak projektanci Apple potrafili z tego samego prostopadłościanu co w dwóch poprzednich generacjach zrobić zupełnie inaczej wyglądające urządzenie. Wszystko to stało się za sprawą zaokrąglonej, obecnej do dziś formy i cieńszej obudowy. Mimo, że w wygląd tego iPoda przypomina nawet najnowszego Classica, to jest to jeden z dziwniejszych iPodów w historii. Przy tym modelu Apple pozwoliło Sobie na spore eksperymenty z elementami sterującymi. Trzecia generacji przynosi więc nam dwie nowości które pojawiły się i zniknęły z tym modelem oraz jedną ogromną innowację która na zawsze zmieniła zarówno samego iPoda jak i całe jego otoczenie.

Zacznijmy od tego co już przeszło do historii.

Pierwsze generacje iPoda jak dobrze pamiętacie miały przyciski rozmieszczone wokoło kółeczka sterującego, późniejsze na kółeczku, a ta wersja ma cztery oddzielne przyciski pod wyświetlaczem. Taki układ nigdy wcześniej i nigdy później nie zagościł w empetrójkach Apple, z pomysłu czerpały i czerpią jednak pełnymi garściami chińscy producenci wszelkiego rodzaju kieszonkowych odtwarzaczy. Jednak samo rozmieszczenie klawiszy jest zupełnie normalne biorąc pod uwagę, że klawisze mają podświetlane na pomarańczowo piktogramy. Apple nie po raz pierwszy wyprzedziło Swoją epokę, ostatnio czytałem, że jakiś producent aparatów fotograficznych zastosował to samo rozwiązanie w modelu najnowszej lustrzanki. Niestety podświetlane przyciski plus cieńsza obudowa spowodowały spadek czasu pracy na bateriach do 8 godzin.

Po tym modelu Apple, aż do czasu iPoda shuffle 3G (tego bez przycisków :) nie zdecydowało się na zmianę sposobu sterowania.

Poza Swoim dziwactwem ten iPod wprowadził rewolucję w sposobie współpracy z światem zewnętrznym. W iPodzie na jego dolnej krawędzi pojawił się 30 pinowe złącze przez które można synchronizować i ładować odtwarzacz. Pewnie nikt w Apple nie przypuszczał wtedy, że ten rodzaj złącza da impuls dla tysięcy firm produkujących różnego rodzaju gadżety potrafiące umilić czy też rozszerzyć możliwości korzystania z iPoda. Dzisiaj wszystko posiada tak zwane złącze „Docka”. Posiadają go głośniki, klawiatury, samochody, alkomaty i nawet wanny jakuzzi. Jak już wspomniałem złącze pozwala na ładowanie i synchronizacje iPoda. W tym modelu złącze nie miało jeszcze pełnej obecnej funkcjonalności. Apple wraz z tą wersją iPoda zaczęło zauważać, że większa popularność niż lansowane przez nich złącze FireWire zyskuje popularne USB. Dlatego do synchronizacji tej wersji odtwarzacza można było używać kabelka posiadającej z jednej strony złącze „Docka” a z drugiej USB. Niestety wykorzystanie tego interfejsu nie było pełne i do naładowania akumulatora użytkownicy musieli użyć kabelka zakończonego złączem FireWire. Z tą niedogodnością klienci mieli żyć aż do kolejnej generacji.

Wraz z nowym iPodem została zaprezentowana nowa wersja iTunes 4.0.

Ten dość egzotyczny model iPoda bardzo mi przypadł do gustu. Przez długi czas był moim podstawowym odtwarzaczem. Jako Fan iPodów żałuję, że Apple tak rzadko decyduje się na podobnie spektakularne kroki w zmianie wizerunku.

http://www.ipod.info.pl/index.php/ipod-3g/
Data dodania: 21 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2003
Miejsce pochodzenia: Stany Zjednoczone
Stan eksponatu: Dobry
Data premiery: kwiecień 2003
Kolor / barwa: biała
Producent: Apple
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 669 razy od 21 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.