OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 18
<
>
iPod nano pierwszej generacji przyniósł mnóstwo zmian i nowości.Miało to miejsce dokładnie 7 września 2005 roku. Datę pamiętam dość dobrze, bo to „keynote” Apple było chyba pierwszym, które śledziłem na żywo.

iPod nano został zaprezentowany jako bezpośredni następca iPoda mini. Już takie spojrzenie na temat może nam pokazać, jak to wielka była rewolucja. Miniak mimo swoich ogromnych zalet miał zasadniczą wadę, był niewiele mniejszy od obecnych na rynku standardowych iPodów photo. Rynek potrzebował czegoś zdecydowanie mniejszego, standardowego odtwarzacza muzyki, który zmieści się w kieszeni spodni, koszuli lub w damskiej torebce (hmm, to nie jest dobry przykład – większość znanych mi kobiecych torebek pomieści 4-ścieżkowy magnetofon szpulowy). Aby sprostać wymaganiom rynkowym, nowy iPod musiał dostać pamięć flash, która jest zdecydowanie mniejsza gabarytowo niż dyski twarde oraz zdecydowanie bardziej odporna na wstrząsy. Apple zdobyło już doświadczenie w stosowaniu takiego typu pamięci, bowiem pół roku wcześniej zaprezentowano iPoda shuffle z takimi układami (możecie o tym przeczytać w poprzednim numerze MJ). Jednak nowy iPod nano to zupełnie inna bajka. Miał być to zupełnie prawdziwy iPod z wyświetlaczem, tylko, że wielokrotnie mniejszy. Produkcyjna wersja otrzymała obudowę o wymiarach to 9,0 x 4,0 x 0,69 cm i choć na papierze nie wygląda to na imponującą różnicę w stosunku do iPoda mini – 9,1 x 5,1 x 1,3 cm, to jak możecie zobaczyć na zdjęciach, stanowi zupełnie nową jakość.Nano pierwszej generacji dostępny był w dwóch kolorach czarnym i białym, a jego obudowa składała się z przedniej plastikowej, połyskliwej części oraz tylnej stalowej i błyszczącej. Od początku sprzedaży dostępne były modele o pojemności 2GB w cenie 199$ oraz 4GB za 249$, a pół roku później dołączyła do nich tańsza wersja o pojemności 1GB.

W jego konstrukcji zastosowano wyświetlacz LCD o wielkości 1,5 cala, wykonany w technologii TTF, która pozwalała na odwzorowanie 16-bitowej palety kolorów. Jest dzięki czemu bardzo wyraźny i czytelny, pomimo nie powalającej rozdzielczości 176×132 pikseli. Rozdzielczość ta co ciekawe, jest większa niż w przypadku iPoda mini (138×110 pikseli), mimo, że sam wyświetlacz jest sporo mniejszy. Większa rozdzielczość pozwala na wyświetlenie większej ilości informacji, jednak zastosowanie technologii TTF powodowało, że bez podświetlenia ekranu prawie nic na nim nie widać.Oprócz wyświetlacza, w prostokątnej bryle iPoda nano znalazło się miejsce na standardowe już kółeczko sterujące. Nie pokuszono się tu o żadną innowację i element ten pozostał taki sam jak w innych modelach.

Mniejsze gabaryty pociągnęły za sobą konieczność instalacji mniejszej baterii. Pozwalała ona jednak na zapewnienie 14 godzin ciągłego słuchania muzyki lub 4 godziny oglądania zdjęć z muzyką. Wynik ten był zupełnie wystarczający.

Od strony funkcjonalności iPod nano nie odbiegał w zupełności od starszego brata, czyli iPoda photo. Tak samo jak on potrafił odtwarzać zarówno muzykę, jak i pokazywać zdjęcia. Przy czym ta ostatnia funkcja z powodu zastosowania szybszej pamięci flash, działała zdecydowanie sprawniej niż w wersji Photo.

Apple długo będzie pamiętać iPoda nano 1G, a to za sprawą ponad trzyletniej batalii sądowej z Klientami, którzy domagali się zadośćuczynienia za porysowane nie z ich winy obudowy. Zaraz po premierze okazało się, że ich bardzo ładna połyskliwa obudowa superłatwo się rysuje. Problem był tak duży, że już w listopadzie roku 2005, Apple zaczęło dodawać do każdego Nano pokrowiec w standardzie. Po ugodzie zwartej w styczniu 2009 roku, każdy amerykański nabywca tego modelu będzie mógł złożyć specjalny wniosek dostępny na stronie www.ipodnanosettlement.com i po pozytywnej weryfikacji dostanie 25$ lub 15$ (jeśli iPod był zakupiony w wersji z futerałem) rekompensaty na zakupy w Apple Store.

Dla Polaków nano pierwszej generacji jest ważny z innego powodu, był to pierwszy iPod, który posiadał menu ekranowe w naszym ojczystym języku. Od tej pory już wszystkie iPody komunikują się z nami po Polsku.

http://www.ipod.info.pl/index.php/ipod-nano-1g/
Data dodania: 21 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2005
Miejsce pochodzenia: Stany Zjednoczone
Stan eksponatu: Dobry
Data premiery: 7 września 2005
Kolor / barwa: czarna, biała
Producent: Apple
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 712 razy od 21 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.