OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
11 / 18
<
>
Jedna z największych premier iPodów odbyła się 7 września 2007 roku. Na tej konferencji Steve Jobs pokazał fanom aż trzy nowe modele. Światło dzienne ujrzały iPod nano trzeciej generacji, iPod Video oraz największa nowość tej konferencji czyli iPod touch. Pisząc o iPodzie touch nie sposób nie wspomnieć o iPhone. Długo wyczekiwany i zapowiadany w milionach plotek telefon pojawił się na rynku 29 czerwca, było to ogromne wydarzenie które zaistniało w świadomości większości ludzi. iPhone miał jednak wady, przynajmniej na początku można było go kupić w bardzo ograniczonej liczbie krajów i do tego z abonamentem operatora komórkowego który znacznie podnosił koszt zakupu.

W początkowej fazie sprzedaży krążyła obiegowa opinia, że dzisiejszy bohater iPod touch jest przeznaczony dla klientów z tych Państw w których firma nie zdecydowała się sprzedawać iPhone’a. Ten tańszy i uboższy brat miał przygotować te rynki na prawdziwą nowość czyli właśnie iPhone’a.Po części mogła być to prawda, po części teoria spiskowa. Tak czy inaczej w końcu zwykły mieszkaniec Polski mógł kupić urządzenie pracujące w systemie operacyjnym iPhone OS. Nazwa systemu oczywiście wprowadza nas w pewien błąd, mimo, że w jej nazwie występuje iPhone, to system jest wspólny zarówno dla iPhonów jak i iPodów touch.Pierwsza generacja iPod touch była faktycznie bardzo zubożoną wersją iPhone’a i to zarówno softwarowo jak i hardwarowo.Zacznijmy od sprzętu. iPod touch został wypuszczony pierwotne w dwóch wersjach o pojemności 8GB i 16GB. Kilka miesięcy późnej, a dokładnie 5 lutego 2008 roku pojawił się model o pojemności 32GB. Będąc przy pojemnościach wtrącę tylko dla przypomnienia w jakich startowych cenach w Polsce ten model był sprzedawany, 8GB kosztował 1349 zł brutto, a iPod Touch 16 GB 1777 zł brutto! (obecnie trzecią generację tego iPoda można kupić już za 799 zł).Wracajmy jednak do hardwaru. iPod touch jest mniejszy od iPhone’a i ma wymiary: 110 x 61,8 x 8 mm oraz waży 120 g. Najbardziej charakterystyczną i wspólną z telefonem częścią jest doskonałej jakości multi-dotykowy ekran o przekątnej 3.5 cala pokryty bardzo odpornym na zarysowania i urazy mechaniczne szkłem.Posiada on rozdzielczość 480 x 320 pikseli.Wyświetlacz dominuje na frontowej części odtwarzacza, a pod nim znajduje się nieodzowny przy korzystaniu z systemu iPhone OS przycisk HOME. Oprócz niego odtwarzacz ma jeszcze tylko jeden przycisk na górnej krawędzi służący do uruchamiania urządzenia. Brak natomiast przycisków głośności ponieważ, iPod ten nie posiada wbudowanego głośnika, a jedynie „bzyczek” wydający podstawowe dźwięki.Tył charakterystycznie dla wielu iPodów to polerowana i gładka stal nierdzewna. Początkowo wygląda ona zdecydowanie lepiej niż aluminium w iPhone pierwszej generacji, ale z czasem rysuje się i traci efekt wizualny. Gładkość stali zakłócona jest tylko plastikowym górnym narożnikiem w którym skrywa się antena do Wi-Fi. Pod stalową obudową kryje się bateria pozwalająca na słuchanie muzyki przez 22 godziny i oglądanie filmów przez 4.

Na dolnej krawędzi znajdziemy tradycyjne złącze docka oraz zwykłe złącze słuchawek. Celowo napisałem zwykłe, bowiem w iPhonie złącze było tak skonstruowane, że większości słuchawek nie udawało się podłączyć. Największą różnicą między iPodem touch i iPhonem jest brak w tym pierwszym oczywiście, modułu telefonu oraz Bluetooth. Zabrakło także wspomnianego głośnika i mikrofonu. Największe jednak różnice przynajmniej początkowo były w warstwie oprogramowania.Przechodzą więc gładko do części softwarowej wspomnę o czymś czego pewnie wielu Czytelników nie pamięta. Początkowo system operacyjny w iPodzie touch był bardzo ograniczony względem iPhone’a. Pierwsze modele tego odtwarzacza dostarczane były z systemem w wersji iPhone OS 1.1. System był pozbawiony większości aplikacji bez których dziś sobie Toucha nie wyobrażamy. Zabrakło więc programu Poczta, Mapy, Notes, Giełda i Pogoda oraz zablokowana była możliwość edycji kalendarza z poziomu odtwarzacza. Dopiero 15 stycznia 2008 roku Apple wydało system iPhone OS w wersji 1.1.3, który znosił te ograniczenia. Znosił ale nie za darmo, o ile właściciele iPonów mogli uaktualnić się za darmo to Ci korzystający z iPoda touch musieli zapłacić 20$. Później jeszcze przy aktualizacji do systemu iPhone OS 2.0 i 3.0 użytkownicy iPodów touch musieli płacić Apple, ale były to już niże ceny odpowiednio 10$ i $4.95.Na uwagę zasługuje fakt, że późniejszy nabywcy iPoda touch dostawali go od razu z systemem w wersji 1.1.3 i oszczędzali 20$. Aby można było odróżnić obie wersje iPoda od siebie Apple zastosowało różne pudełka. Pierwsze „taczki” miały na pudełku Macy Gray, późniejsze jednego z członków Beatles, Johna Lennona.

http://www.ipod.info.pl/index.php/ipod-touch-1g/
Data dodania: 21 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 2007
Miejsce pochodzenia: Stany Zjednoczone
Stan eksponatu: Dobry
Data premiery: 7 września 2007
Kolor / barwa: czarna
Producent: Apple
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 622 razy od 21 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.