LAMPA KARBIDOWA NA ROWER - HASAG

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
86 / 101
<
>
Lampa znanej fabryki HASAG, wykonana z mosiądzu chromowanego. Szkło soczewkowe, po bokach widać dwa szkiełka, czerwone i zielone co poprawiało widoczność na drodze. Wszystkie elementy oryginalne, lampa sprawna.HASAG - (Hugo Schneider Aktiengesellschaft Metalwarenfabrik): niemiecki koncern przemysłowy produkujący artykuły metalowe, w tym amunicję. Powstał w Lipsku w 1863 roku. Jego wielki rozwój datuje się od 1932 roku, kiedy szefem został Paul Budin, członek NSDAP i SS. Koncern zaczął wtedy produkować amunicję dla wojska niemieckiego. Od 1934 roku znalazł się pod specjalną ochroną partii i państwa. W czasie wojny fabryki Hasagu w Niemczech zatrudniały polskich robotników przymusowych, a także więźniów obozów koncentracyjnych. W okupowanej Polsce powstało sześć obozów pracy przymusowej dla Żydów, które należały do firmy Hasag. Pierwszy z nich, początkowo przeznaczony dla Polaków, powstał w Skarżysku-Kamiennej, zatrudniał ponad 10 tys. pracowników. We wrześniu 1942 roku robotników polskich zastąpiono żydowskimi. W tym czasie powstały obozy Hasagu w Kielcach (fabryka „Granat”) i pierwszy obóz w Częstochowie w fabryce „Pelcery”, zatrudniające Żydów z tamtejszych gett. Następne trzy obozy częstochowskie: „Warta”, „Raków” i „Częstochowianka” powstały w czerwcu 1943 roku. Wszystkie obozy Hasag w sumie zatrudniały 15 tys. więźniów. W sierpniu 1944 roku więźniowie obozu kieleckiego zostali wywiezieni do Auschwitz i Buchenwaldu. Fabrykę ze Skarżyska-Kamiennej przeniesiono do Częstochowy. Fabryki częstochowskie ewakuowano w styczniu 1945 roku do Niemiec. 11 tys. przebywających w nich Żydów przeżyło wojnę.
Data dodania: 24 sierpnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1920 - 1930
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1840 razy od 24 sierpnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
27 stycznia 2019
TEN PRZEDMIOT POCHODZI Z KRADZIEŻY! ZOSTAŁ SKRADZIONY WŁAŚCICIELOWI NA PRZEŁOMIE 2004/2005r PODCZAS IMPREZY BARBÓRKOWEJ.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.